Kontraceptive oral dhe shëndetin e grave


Ndoshta të gjitha çështjet që lidhen me mjekësinë seksit të drejtë, tema më e diskutueshme të tilla si kontraceptivëve oral dhe shëndetin e grave. Lidhur me kontraceptive oral, ka pikëpamje të ndryshme - nga refuzimi i plotë për të kënaqur absolute. Kjo metodë është deklaruar zgjidhja për shëndetin e grave, armiku i tij kryesor.
Kontraceptive oral - është droga hormonal përdoret për të parandaluar shtatzëninë e padëshiruar. Në mënyrë tipike, ai është i përbërë nga dy hormoneve - estrogjenit dhe progestin. Veprimi i tyre ka për qëllim fshehjen e ovulacionit dhe ndjeshmërinë e mitrës që të fekondohet. Kontraceptive oral, se pilula janë monofaznыmy, dy - dhe tre-faza. Kështu sot mono më të përdorur gjerësisht - faza dhe tableta.


Aktualisht prodhuar kryesisht përgatitjet nyzkodozyrovannыe përmbajnë një sasi të vogël të hormoneve. Ata kanë efekte minimale anësore dhe një sasi të vogël të hormoneve. Këto barna përfshijnë Novinet fundit brez, Logest, Jeanine, Mersylon. Ka kontraceptive oral me një dozë pak më të larta të hormoneve. Kjo Regulon, femodenom, Marvelon. Nga rruga, këto barna janë përdorur shpesh rusët. Sa për kontraceptivët, të cilat përmbajnë edhe më shumë hormone, Mykrohenona tilla, Rehyvydona, Nanavlona, ​​ato janë përdorur kryesisht për qëllime medicinale në indikacione të caktuara.

Menjëherë ia vlen të përmendet se, pavarësisht nga numri mjaft të madh të kontraceptivëve oral në treg sot, drogës universale që të krahasohen të përkryer për ndonjë nga seksi i bukur nuk ekziston. Të gjitha kontraceptive oral kanë avantazhet dhe disavantazhet e tyre. Dhe ata nuk kishin efekt në shëndetin e grave në një mënyrë negative, ju duhet të jetë i sigurt për t'u konsultuar me ekspertë.

Përveç kësaj për të kontraceptivëve oral sigurojë mbrojtje maksimale ndaj shtatzënisë së padëshiruar, gratë duhet të marrin kohën e tyre, në skemën e përcaktuar në mënyrë rigoroze. Pi ajo duhet të jetë dita e parë e menstruacioneve, brenda 21 ditëve të pranimit në ciklin e parë, dhe pastaj të bëjë një pushim për 7 ditë. Besohet se një gëlltitje skemë nga uyazyka gruaja e harron atë pothuajse anulon mundësinë e shtatzënisë.

Kështu, avantazhet e kontraceptivëve oral:
• efikasitet të lartë;
• Efekti terapeutik për gratë që kanë çrregullime menstruale, e dhimbshme dhe e rëndë mujore pa organike;
• zvogëlojë rrezikun e kancerit të gjirit, endometrial dhe kancerit ovarian, ndërsa duke marrë drogë zgjedhura saktë.

Çdo gjë tjetër mund të shtohet se kontraceptive oral nuk janë vetëm në gjendje për të siguruar një ndikim pozitiv në shëndetin e grave, ato janë gjithashtu të thjeshtë dhe e lehtë për t'u përdorur. Në përgjithësi, gratë duhet të pini gjatë ditës një tabletë të drogës. Që të mos humbasë një tjetër metodë, ju mund të shtoni atë në një biznes të zakonshme të përditshme.

Disa nga kontraceptivëve oral kanë androhenovoe veprim, dhe për këtë arsye përdoret për të trajtuar rritjen e rritjen e flokëve. Një perparatы Novinet, Regulon, Logest, Fymaden, përveç kësaj, mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar problemin e akneve nëse ajo është e shprehur jo aq shumë.
Lehtësia e përdorimit të kontraceptivëve oral monophasic qëndron në faktin se ata përshtatshme "parashikuar" prania ose mungesa e menstruacioneve. Për shembull, nëse një grua duke shkuar në një udhëtim, për shembull, me pushime apo udhëtim romantike, gjinekolog mund të caktojë atë për të marrë ilaçe të vazhdueshme, që është pa pushim 7-ditor. Në vende të tjera ka edhe një mënyrë të tillë marrjen e kontraceptivëve oral si "4 vit hënor", në të cilin femrat janë 3 cikli vazhdimisht i drogës dhe pastaj të bëjë një pushim për 7 ditë. Kjo metodë ka të drejtën e saj për të ekzistuar.


Kontraceptive oral nuk janë të kundërindikuar dhe vajzat e reja të cilët, pavarësisht nga mosha e re, janë seksualisht aktive. Por këtu të jenë të vetëdijshëm se pranimi i këtyre ilaçeve mund të nisë vetëm pas ciklit mujor do të jetë 2-3.
Kontracepsioni oral ka meta e saj. Së pari, gratë e drejtuar në atë duhet të organizohet. Së dyti, droga janë nganjëherë mjaft të shtrenjta. Sa më i lartë niveli i tyre, çmimi më i lartë respektivisht.
Së fundi, kontraceptive oral mbrojtur nga shtatzënia e padëshiruar, por për të mbrojtur shëndetin e grave nga sëmundjet e transmetueshme seksualisht, ata nuk mund. Pra, kur zonjat marrin droga të tilla, por janë të seksit të paplanifikuar, është më mirë për të përdorur prezervativë në mënyrë paralele.


Për më tepër, në disa raste të kontraceptivëve oral dhe kanë efekte anësore të tilla si marramendje, vjellje, dhimbje koke, të vjella, shtim në peshë, bllokimi i qumështit të gjirit. Në përgjithësi, në qoftë se kjo ndodh, atëherë vitin e dytë apo të tretë të drogës këto simptoma zhduken.
Një brez i ri i kontraceptivëve oral të përshtatshme për femrat e të gjitha moshave, me intensitet të ndryshëm të aktivitetit seksual dhe çdo kushtetutë. Por, si me produkte të tjera, ka disa contraindications. Zgjidhni kontraceptivëve oral nuk duhet gratë duhanpirësit, dhe të ketë sistemin kardiovaskular, malignancies sistemit riprodhues, diabet të rënda.

Ka nuanca të tjera. Kështu, prania e të vjella dhe të marrjes së drogës antiepileptic, tranquilizers rënda ose antibiotikët reduktojnë ndjeshëm efektin kontraceptiv. Është e nevojshme të dinë dhe të konsultoheni me mjekun.