Heqje e mitrës


Heqje e mitrës - është praktikisht diagnoza më e shpeshtë, të cilat vënë gratë gjinekologu. Dhe jo gjithmonë në gjendje për të zbuluar patologjinë në fazat e hershme. Në disa raste, sëmundja karakterizohet nga zhvillimi i shpejtë, kur për një kohë të shkurtër në vaginë bie qafën e mitrës që mund të ndihet gjatë raportit seksual, i cili është i vështirë. Por në disa raste, me mosveprim të mitrës, gratë jetojnë për disa vite, asnjëherë nuk dyshon praninë e sëmundjes, dhe shpesh vjen për faktin se shëndeti është përkeqësuar deri në atë pikë, kur është e nevojshme për të përdorur metoda vetëm urgjente kirurgjikale.

Shkaqet


Kjo sëmundje ka arsye të ndryshme, por ata të gjithë avulloj për të njëjtën gjë - për disa arsye muskujt e legenit janë dobësuar dhe të humbasin elasticitetin e tyre. Për shkak të kësaj, muskujt nuk mund të mbajë një organet e brendshme pozitë fiziologjikisht e saktë. Dhe pastaj jo vetëm ulur në mitër, por edhe të fshikëzës dhe veshkat. Arsyet për këtë dobësimin e muskujve mund të jenë krejtësisht të ndryshme. Kjo, për shembull, mund të jetë e shtatzënisë dhe lindjes. Në muskujt e legenit gjatë shtatzënisë dhe të shkojnë presion të fortë nga lartë. Dhe në tremujorin e fundit ajo rrit, kështu që ata të pushojnë.


Kur dorëzimit është përgjithësisht prishet mund të ndodhë muskujt e legenit, perineum dhe vaginë, e cila përfundimisht disi çojnë në mosveprim të mitrës. Pra, të gjitha gratë duhet të këshillojë në lidhje me shtatzëninë përgjegjësi, lexoni literaturë të përshtatshme dhe për të dëgjuar atë që gjinekologu juaj thotë. Në këtë mënyrë ju mund të minimizuar rrezikun e mosveprimit të mitrës. Megjithatë, shumë varet nga gruaja. Disa pas lindjeve të shumta nuk ka problem, dhe disa tashmë të marrë një shumë komplikime pasi të lindë fëmijën e parë. Një tjetër arsye për mosveprim - është kapsllëk kronik. Për të shmangur ato, ju duhet të hani e drejtë, stërvitje dhe të pini shumë lëngje.
Heqje e mitrës - simptomat kryesore


Simptomet e ptosis mitrës prishje të padukshme në një fazë të hershme. Ajo dhimbje barku (lehtë fajësohet afrohet ovulacionit apo mujore Shfaqja e simptomave varet nga ashpërsia e sëmundjes, dhe mosveprim të mitrës në nivel të lehta mund të ndodhë pa simptoma Konsideroni simptomat tipike të ptosis të mitrës, të cilat kryesisht ndodhin në disa faza..:

1. Faza e parë për shkak të dhimbjeve në rajonin e mesit, dhimbje dhe parehati në bark, duke tërhequr karakterin. Gjatë natyrës mujore e dhimbjeve është në rritje, ndërsa menstruacionet janë të bollshme, dhe periudha - zgjat më shumë. Heqje e mitrës shpesh shkakton dhimbje, por gratë e lidhin me një paralajmërim të menstruacioneve të hershme ose të gjejnë atë ftohtësi, pa i dhënë asaj shumë rëndësi. Dhimbje të ndodhë edhe gjatë raportit seksual, ndërprerë cilësinë e jetës seksuale. Kështu paraqitja e dhimbje shpesh të lidhura me strukturën mospërputhje anatomisë, Vaginismus ose thatësi në vaginë që nuk është shumë e vërtetë. Nuk janë shënuar me probleme të pjellorisë të grave, domethënë fekondimi paaftësia ndodh. Megjithatë, lëshim të zbuluar edhe në një gjinekologu fazë nuk do të bëjë punë. Thjesht shqyrtojë pacientit. Kjo është arsyeja pse grua të pjekur duhet të paktën një herë në vit për të ardhur në pritjen tek gjinekologu. Ju zbuluar probleme në një fazë të hershme dhe me sukses të trajtuar ato. Është gjithashtu e rëndësishme që të vizitoni mjekun disa muaj pas lindjes për të diagnostikuar ndërlikimet e mundshme.


2. Faza e dytë e shenjave të sëmundjes janë më të rënda. Ka mosmbajtjeje fekal, pasi kryetari mendonin se nuk ishte zbrazur plotësisht. Shpesh ka thirrje të rreme të zbrazët rektumit dhe muskul unazor spazma e anusit dhimbje. Atje dhe çrregullime urinim, shënimet urinar mospërmbajtje, apo një ndjenjë që fshikëza është e plotë gjatë gjithë kohës, por ajo bëhet e vështirë për të urinoj. Femrat shpesh vuajnë nga sëmundje shoqëruese të sistemit urinar, si pielonefrit inflamatore të veshkave, cystitis, urolithiasis në traktin urinar. Getting lëshim, shpesh shkaktohet nga ndjenja se vagina është i pranishëm huaj me objektin e trupit, trupi.


3. Faza e fundit e patologjisë karakterizohet nga humbja e mitrës në vaginë e mitrës në të njëjtën kohë mund të shihet në hendekun gjinor. Jeta seksuale, fatkeqësisht, është thjesht e pamundur, dhe gratë lëvizjet në mitër është dëmtuar.
Patologjia zhvilluar së bashku me stagnimin e çrregullimit të qarkullimit të gjakut në legen ulëta, ënjtje të indeve zonat ngjitur, si mangësitë në mitër shoqëruar nga ngjeshja e mitrës, venat me variçe, pamja në muret e bedsores vaginë, zhurma zonave organeve të tretjes - zorrët.
Si është diagnoza me mosveprim të mitrës?


Diagnoza është kur shihet gjinekolog. Ekzaminimi i vaginës dhe rektumit zbulon muret zrushuvannya vaginale, rektum, zhvendosjen fshikëz. Pacienti në shqyrtim duhet të tendosje, duke bërë përpjekje për të zvogëluar shkallën e mjekut pa mitër. Gjithashtu, në qoftë se urinim shkelur kryer analiza - ekzaminimin bakteriologjike e urinës mikroskopi analizës reshjeve urina Nechiporenko, cystoscopy dhe të tjerët.

Është e rëndësishme për të diagnostikuar lëshim të mitrës kur ajo është në një fazë të hershme. Në këtë rast, të ekspozuar ndaj korrigjim i patologjisë metodat konservatore terapeutike. Kjo përfshin ndryshimet e jetesës dhe gjimnastikë. Atëherë sëmundja vetëm rrit, duke rezultuar në humbje të mitrës kur është e nevojshme masa drastike të trajtimit, duke përfshirë eliminimin e mitrës.