Trupi i një gruaje në menopauzë


Të gjitha gratë janë të vetëdijshëm se në një moment ata do të vijnë menopauzë. Por kur kjo ndodh dhe ka ndryshime të papritura në humor, rrudhat e fytyrës dhe shumë momente të tjera të pakëndshme, jo çdo grua në mënyrë të qartë e kupton se ajo është.
Sistemin riprodhues të femrës është i vetmi organ që fillon të funksionojë në 7-8 vjet dhe aktivitetin përfundimtar në 60-65 vjet. Reverse ndryshimet që ndodhin në sistemin riprodhues, i quajtur menopauzë. Si rezultat i kësaj, trupi i gruas ndjehet në pezullimin parë riprodhuese, dhe pastaj funksionin menstrual. Në atë kohë ky proces zgjati për 10 vjet ose më shumë.


Çfarë është menopauza? Kjo është e menstruacioneve e fundit ndodh mesatarisht në moshën 50-51 vjet. Ajo është paraprirë në 45 vjet fillon periudha predmenopauzalnыy. Pasi që fillon periudhën postmenopausal që zgjat pjesën tjetër të jetës së një gruaje.

Trupi i një gruaje kalon procesin e menopauzës të dështimit gradual ovarian, e cila në fund të pushojë prodhimin e seksit femër hormonet estrogjenit dhe progesterone. Kjo ndodh për shkak të shkeljes së hormoneve të hypothalamus. Dhe në qoftë se ju merrni '75 seksit të drejtë të jetës 100%, ajo është e lehtë për të llogaritur se rreth 33% bie në gratë postmenopausal. Përafërsisht një e treta e jetës së një gruaje atje në atë periudhë. Megjithatë, fillimi i tij shumica e tyre janë krejtësisht të papërgatitur.


Shpesh menopauza nuk ka ndikim negativ në trupin e një gruaje, funksionin e saj dhe aktivitetin. Megjithatë procesin e plakjes është e pashmangshme. Numri i qelizave të veshkave, mëlçisë, gjëndrave endokrine, muskuj trupore, myocardium ul. Kjo përcakton natyrën e mosfunksionim të organeve të ndryshme. Së bashku me ndryshimet e lidhura me moshën e zakonshme ndodhin ndryshime menopausal sistemin riprodhues.
Hormonet seksuale të prodhuara nga vezoret, që ndikojnë në funksionin e sistemeve dhe organeve. Për shembull, kur zhvillimin e estrogjenit sëmundje mangësi të tilla si osteoporoza, depresioni, cardiomyopathy hormonal, psikozë të lidhura me moshën. Me një mungesë të fibroids tjera femra progesterone hormon seksi që kanë mitrës, kancerin e gjirit dhe proceset e tjera hyperplastic.


Megjithatë, gruaja mund të përgatisë veten për një rrjedhë të butë dhe të menopauzës fiziologjik. Çfarë është ky trajnim? Ironikisht, në edukimin fizik, parandalimin e trashje gjatë gjithë jetës, shtatzënisë dhe lindjes normale, organizimin e duhur të punës dhe kohë të lirë, trajtimit të hershëm të sëmundjeve infektive, trashëgim rënduar. Me pak fjalë, në qoftë se një grua fuqia për të kryer të gjitha më lart, ajo ka një shans të vërtetë që do të jetë e vështirë menopauza normalisht, pa përdorur për ndihmën e mjekëve. Për fat të keq, shumë nga seksi i bukur po përjetojnë kursin patologjike e menopauzës dhe komplikime të llojeve të ndryshme. Dhe shpesh arsyeja qëndron në faktin se në rininë ata mendonin në lidhje me problemet e menopauzës.

Cilat shenja mund të tregojnë se trupi i gruas hyn në një fazë të sindromi klimaterike? Grupi i parë i simptomave përfshirë çrregullimeve emocionale, psikologjike dhe vasomotor. Ata shprehën Flushes nxehtë, djersitje e tepruar, dhimbje koke, hipertension ose hipotension, dridhura, rrahje zemre të shpejtë, nervozizëm, të qenët i përgjumur, dobësi, ankthi, depresioni, hutim, harresa.

Grupi i dytë përfshin karakteristika ndryshime të ndryshme urogjenital, të tilla si dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale, thatësi në vaginë, djegie dhe kruarje, urinim i shpeshtë, dhe plakjen e lëkurës, thonjtë i brishtë dhe e thatë, humbjen e flokëve dhe thatësi, rrudhat.

Grupi i tretë përfshin çrregullimet më të fundit metabolike, sëmundje dmth kardiovaskulare dhe osteoporozën.
Si masa parandaluese mund të përdorë gjimnastikë klasa e përditshme në grupe shëndetësore mjekësore, pishinë, trajtimet e përgjithshme masazh, ecën para gjumit, dietë e duhur me fruta dhe perime të mjaftueshme, por me kufizimin e karbohidrateve.

Përveç kësaj, shërbimeve dhe dush dousing bëni mirë urtë të nxehtë, banja pishe për këmbët, të aplikojnë dhe ujë mineral radonit. Sa për trajtim spa, ajo mund të jetë mjaft vidyazykatysya apo preferoni zonë klimatike njohur.

Ekziston edhe një trajtim të hormoneve për gratë. Kohët e fundit në vendin tonë përdoret zëvendësim hormon terapi, e cila është e përcaktuar për të afateve të përcaktuara pas menopauzës. Para përdorimit të tij, është e nevojshme për të shqyrtuar gjëndrrat e qumështit, sistemin e gjakut koagulimit, mitrën, veshkave dhe të funksionit të mëlçisë. Përgatitjet emëruar si terapi zëvendësimi të hormoneve, që përmban hormonet natyrore. Ndryshe nga hormonet sintetike të përdorura në prodhimin e kontraceptivëve nga gratë, ata janë të transferohen lehtë dhe me efekte anësore minimale.


A mundet një grua paraprakisht për të përcaktuar saktësisht se kur ajo do të vijë menopauzë? Për fat të keq, kjo është pothuajse e pamundur. Edhe pse ka një shans për të guess në lidhje me të. Duke mbledhur histori pacientit mjekësore, mjekët shpesh pyesin kur kjo kohë mbahet në nënën e saj, motra më të vjetër dhe të afërm të tjerë aty pranë, si trashëgim është gjithashtu i rëndësishëm. Kjo grua duhet të dini se në qoftë se ata të fillojnë të marrin periudhat e hutuar, menopauza ka ardhur dhe studiuar në nivelin e hormoneve në trupin e saj vetëm ka konfirmuar se të vezoreve janë praktikisht nuk është më prodhuar.