Arsyet e shkarkimit të verdhë në gratë


Vaginale shkarkimit - një proces normal në trupin e femrës që vazhdon gjatë gjithë jetës. Konsistenca dhe sasia e sekrecioneve në gratë varet nga shumë faktorë të tillë si droga hormonale, menstruacione, ovulacionit, shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji. Jo të gjithë ndarjen konsiderohen normale. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje për çdo ndryshim në erë dhe ngjyra e tyre. Për shembull, lengjet vaginale mund të marrë një ngjyrë të verdhë. Kjo është një shenjë e mirë apo e keqe - varet nga qëndrueshmëri të tyre, sasinë dhe erë. Le të shikojmë në shkaqet e mundshme shkarkimit të verdhë në femra.


Shkarkimi normale vaginale verdhë
Norma në trupin e femrës është ndarja e qartë ose të bardhë, të cilat janë quajtur të bardhë. Në disa raste, zgjedhja mund të kthehet të verdhë, por jo gjithmonë për shkak të inflamacionit. Nëse këto nuk e bëjnë ndarjen, kruarje, siklet, erë të pakëndshme, dhimbje dhe djegie - ka shumë të ngjarë atë të bardhë.
Brenda disa orësh pas marrëdhënies së pambrojtur me derdhje në vaginë mund të përjetojnë ndarjen e bardhë të verdhë në formë të clots, e cila gjithashtu është normë.


Numri i bardhë mund të rritet gjatë shtatzënisë, para menstruacioneve dhe gjatë ovulacionit. Në këto procese lengjet vaginale mund të ndryshojë ngjyra dhe të kthehet të verdhë si rezultat i hormoneve. Ne nuk mund të harrojmë për faktin se gjatë shtatzënisë trupin e një gruaje infeksionit më të prirur, kështu që ju duhet të shikoni në zgjedhjen verdhë. Në përgjithësi, ajo duhet të jetë i vëmendshëm ndaj njollë sekrecionet vaginale, si çdo vajzë dhe grua mund të përballen me infeksionet, infeksionet seksualisht të transmetueshme dhe proceset tjera inflamatore.


Arsyet shkarkimin verdhë - Proceset e parregullt
Në shumë raste, shkaqet e shkarkimit të verdhë në gratë - proceset patologjike të tilla si inflamacion ose sëmundjeve të ndryshme infektive.
Adnexitis. Forma akute e sëmundjes është e shoqëruar me sekrecione të bollshme hnoevydnыmy verdhë. Në formën kronike të sëmundjes ndarjen e pakta, ka një stimulim të fortë e organe gjenitale të jashtme. Nuk mund të jenë dhimbje prapa gjatë marrëdhënieve seksuale, menstruacioneve dhimbshme dhe thirrje të vazhdueshme për të urinuar.

Trashje. Shkarkimit verdhë, zakonisht shoqërohet me kruarje dhe ënjtje e vulvë. Nuk mund të jenë dhimbje në bark dhe mbrapa, gjatë marrëdhënieve seksuale, mund të përjetojnë dhimbje.

Vaginitis bakteriale. Karakterizohet nga shumë shkarkimit të verdhë dhe kruarje të fortë. Nëse ka dhimbje seksuale marrëdhënie dhe djegie.
Alergjia. Shkaku një reaksion alergjik mund të jetë e brendshme sintetike, prezervativëve, tamponin dhe pads. Nuk është një stimulim të fortë të organeve gjenitale dhe të përzgjedhjes të shumta.

Salpingjitit. Forma akute e sëmundjes karakterizohet nga shkarkimet e harlisur të verdhë. Në formën kronike e alokimit të pakta. Nëse marrëdhënia mund të jetë e dhimbshme dhe izolimi i përzier me gjak. Paralelisht, mund të ketë dhimbje gjatë menstruacioneve dhe urinimit, humbja e oreksit dhe bloating.
Erozioni i qafës së mitrës. Verdhë të guximshme në një vëllim të vogël. Pas përzgjedhjes seksit përzier me gjak.

Trichomoniasis. Shkarkimi shkumëzuar të gjelbër ose të verdhë me erën e peshkut kalbur. Skuqje e organe gjenitale të jashtme, i shoqëruar nga kruarje. Marrëdhënia seksuale është shoqëruar me ndjenjat e dhimbshme.

Klamidia. Shkarkimit purulent vaginale, të verdhë, i shoqëruar nga një erë të pakëndshme. Ka kruarje në vaginë, dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale. Ndjesi djegie gjatë urinimit.
Gonorrea. Purulent lengjet vaginale ngjyrë të verdhë me një ngjyrë të gjelbër me një erë të mprehtë. Nuk është një djegie dhe kruarje gjatë urinimit.

Kur shkarkimi verdhë vaginale është e rekomanduar:
1. Në qoftë se shkarkimi atje vaginal nuk shkakton siklet dhe nuk ka simptoma të tjera, ka gjasa për t'u shqetësuar për atje. Në këtë rast, një grua duhet:

- mos harroni të ndjekin higjienën personale,
- veshin të brendshme vetëm me pëlhura natyrore,
- rrinë masat pengesë gjatë raportit seksual,
- përdorni produkte higjienike të kualitetit të lartë dhe kozmetike.

2. Në qoftë se një grua ka përzgjedhje të bollshme e të verdhë, i shoqëruar nga kruarje, dhimbje dhe djegie traktit gjenital dhe vaginë, e kishin marrë një erë të pakëndshme athët, duke shkelur ose mund urinim - në këtë rast është e nevojshme të konsultoheni me një gjinekolog. Në bazë të analizave dhe shqyrtimit specialist do të përcaktojë shkakun e shkarkimit të verdhë dhe të përshkruajnë trajtim nëse është e nevojshme.