Hormonet kontraceptive për gratë


Pilula kontraceptive janë shfaqur në SHBA në vitin 1960. Entuziazmi me të cilin femrat janë perceptuar risi shpejt ndryshoi zhgënjim dhe madje edhe tronditje. Droga dhënë shumë efekte të rënda anësore që ata kanë hequr nga prodhimi. Por shkencëtarët këmbënguli, duke premtuar metodë, ajo është vetëm e nevojshme për të korrigjuar gabimet e bëra në doza. Që është bërë. Analoge sintetike e hormoneve femërore seksuale, estrogjenit dhe progestin, të besueshme mbrojtur nga shtatzënia e padëshiruar. Prandaj, përveç tabletave ka lloje të tjera të kontracepsionit hormonal. Pra, çfarë kemi? Cilat janë lindjes hormonet e kontrollit për gratë?


Kontraceptive oral (gjilani) te merren çdo ditë, disa - me një pushim të menstruacioneve, mundësisht në të njëjtën kohë. Drogës mund të kombinohet ose monokomponentnыm. Të kombinuara (COCs) përmban estrogjenit dhe progestin dhe të veprojë në tri drejtime. Së pari, rritja e viskozitetit të mukusit, i cili nuk lejon depërtimin e spermës në mitër. Së dyti, të shtypur ovulacionit, duke e bërë nga një vezë nga vezore, dhe, rrjedhimisht, maloyyazytsirnym fekondim. Së treti, në qoftë se kjo nuk ndodh, të parandaluar ngjitjen e embrionit në murin e mitrës. Besueshmëria COC lartë - indeksi i Pearl 003-01.


Përveç kësaj, ata kanë një efekt terapeutik në çrregullime të ciklit, Algodysmenorrhea, PMS, vezoret polycystic, disa forma të puçrra fytyre, seborrhea dhe alopecia androgjenetike. Mono ok - prohestynovыe pastër. Disa, pa mini, jo shumë efektive (indeksi i Pearl - 06.04), në mënyrë që mos të pengojnë ovulacionit. Të tjerët, me një përmbajtje të lartë të një hormon bllokuar atë. Besueshmëria e tyre është më e lartë - indeksi i Pearl është 014. Këto pilula përshkruara për ata që janë të kundërindikuar coc. Megjithatë, në lidhje me kontraceptimi mund të kujtohet vetëm një herë në javë. Paste patch në lëkurë e bark, mollaqe apo supe. Ajo punon si HEC dhe ka të njëjtat contraindications, por estrogjenit dhe progestin të hyjë në trupin Trans-lëkurës, duke anashkaluar traktin gastrointestinal. Veprimi kontraceptive vazhdon për shtatë ditë, pastaj ndryshimin patch. Pas pushimit javor tretë nevojë për një zëvendësim për menstruacioneve. Për besueshmërinë suva mund të krahasohet me COC (Kodi i Pearl - 09), por pesha e trupit mbi 90 kg zvogëlon efektivitetin e saj. Gjithashtu, nganjëherë ajo vidkleyuyetsya.


Një tjetër përmirësuar COC analog zbutës në një muaj. Unaza vaginale (futur atë aq e lehtë sa tampon) largohen brenda tri javësh, larguar më pas, dhe një javë të vendosur një të ri. Marrëveshje Unaza nuk do të ndikojë në punën e saj. Estrogjenit dhe progestin janë të zhytur në gjak përmes mukozën vaginale dhe të sigurojë "të mirë" indeksi Pearl - 065. Treguesit janë të njëjta si në COC plus inflamacion në fushën e "zhvendosjes." Opsioni zgjatur kontraceptive bazuar në përdorimin e dozave të larta të progestin. Injeksion intramuskular pengon ovulacionin, rrit viskozitetin e mukusit cervikal dhe parandalon implantimin e një vezë pllenohet.


Vlefshmëria - një, dy ose tre muaj - në varësi të llojit të drogës. Ky opsion është i përshtatshëm nënat pleqsh dhe i besueshëm (Pearl Index - 03). Por progestin mund të provokojë menstruacioneve parregullt, dhe neutralizuar heqjen e efekteve anësore të drogës të jetë e mundur. Për ata që planifikojnë një perspektivë privacy, zhvilluar mbrojtje afatgjatë nga shtatzanisë. Implantet hormonale - kapsula plastike me progestin, të cilat janë kirurgjike nën anestezi lokale është injektuar nën lëkurë e krahut. Drogës hyn në gjak në një normë konstante, duke siguruar kontraceptivë besueshme. Indeksi i Pearl - 014. Implantet janë tre - dhe pesë-vjeçare Data e skadimit për kompletimin e tij ato duhet të hiqen. Sistemi intrauterine hormonal është një spirale plastike me një rezervuar të mbushur me progestin. Ajo vazhdimisht dhe në mënyrë të barabartë të lëshuar në mitër për pesë vjet. Pearl index - 02. Ky kontraceptive është i kundërindikuar në sëmundjet inflamatore të organeve pelvike dhe tumoreve malinje e mitrës. Ajo kërkon monitorimin e rregullt - dy herë në vit dhe kanë nevojë për të vizituar një gjinekolog për të bërë ultratinguj për të siguruar sistemin e saktë vendndodhjen.