Shkaqet gratë e dhimbshme menstruacioneve


Shumë gra si ju ndiheni i përgjumur, dhimbje dhe shumë probleme të tjera me të menstruacioneve. Ky fenomen quhet dysmenorrhea. Ju duhet të shkoni të konsultoheni me mjekun nëse ju jeni vjellje, ethe, cramping të rënda, gjakderdhje e rëndë shumë. Ultratingull ose x-rrezet do të ndihmojë për të sqaruar shkaqet e mundshme dysmenorrhea. Këto arsye mund të jenë të qafës ose mitrës, polipe fibroids përkulem mitrës, endometriosis ose kystoma endometrioid ovarian, sëmundjet endokrine (p.sh., Hypothyroidism), një sëmundje inflamatore e organeve gjenitale. Nëse ju kanë rritur vetëm pak temperaturë, dhimbje dhe dobësi janë të pranishëm, përdorni këto këshilla. Cilat janë shkaqet kryesore të grave të dhimbshme menstruacioneve?


Mos harroni, nëna juaj nuk ankohen apo motër më të vjetër për të menstruacioneve dhimbshme. Fakti që ne priren për të miratuar emocionet e të dashurit. Realizimi se simptomat tuaja padashur "imponuar" ju të tjerët do të dobësojë ato. Dhe këto ditë "kritike" do të jetë shumë më e lehtë se sa kishte ndodhur më parë.

Ndiqni peshë
Shumë gra vuri në dukje se shtim në peshë dhe duke ngrën tepër, kur ata forcuar dhimbje gjatë menstruacioneve. Ndoshta keni vënë re këtë model.

Hani mjaft hekur, magnez dhe kalcium
Rritja e temperaturave, të qenët i përgjumur, dobësi mund të shkaktohet nga humbja e hekurit nga gjaku. Kur kalcium të ulët të gjakut, kjo çon në dhimbje gjatë menstruacioneve. Një magnez ulët shkakton muskujt tepruar tendosje të organeve të brendshme, duke shkaktuar dhimbje dhe dhimbje barku duket. Për të shmangur këtë, të shtoni në dietën tuaj një numër të mjaftueshëm të produkteve të qumështit, mishit të kuq dhe peshku, vezët, perimet jeshile, fruta të freskëta.


Merrni kujdesin e trupit është e vitaminave B, si dhe A, C dhe E
Kjo do t'ju ndihmojë të njëjtat fruta dhe perime, si dhe arra dhe vajra bimore. Kushtoj vëmendje të veçantë për vitaminë E. Kjo do të lehtësojë daljen e clots gjakut gjatë menstruacioneve. Domethënë kalimi i clots shpesh shkakton dhimbje të forta menstruale. Disa ditë para menstruacioneve, dhe kur ata nuk pini shumë kafe. Ajo lan larg nga trupi janë vitamina të cilat janë esenciale për organet riprodhuese të mirë.


Të heqë dorë nga zakone të këqija
Si alkoolit dhe duhanit të ndikojë negativisht në sistemin riprodhues dhe të shkaktojë shkelje të ndryshme në punën e tij.

Mëso për t'u çlodhur
Tendosje kronike që shoqëron stresin çon në rritjen e konsumit të vitaminave dhe forcimin e çrregullimeve në trup. Shpesh shkojnë jashtë për të thjesht shkoni dhe të relaksoheni dhe të harrojmë për problemet. Kjo metodë do të ju ndihmojë dhe të shpëtoj të stresit dhe të jetë fizikisht aktiv, dhe mungesa e manifestimeve të fundit të dhimbjes gjithashtu forcon menstruacioneve. Gjatë menstruacioneve marrë infusions bimor.


• Bëni një koleksion të një prej knotweed barit, 1 pjesë barishte horsetail, 3 pjesë barishte artë Thousander vogël, 5 pjesët e bimëve Potentilla patë. Pres tërë bimësinë dhe përzierje. Hidh 2 tbsp. l. mbledhjen e 500 ml ujë të vluar, të lënë për 1 orë, tendosje. Kur menstruacionet e dhimbshme të pirë tërë ekstrakt në gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës.
• Mix sasi të barabartë të barit dhe horsetail Pulmonaria officinalis dhe fletë butë zakonshme. 1 tbsp. l. Mbledhja derdh 300 ml ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, tendosje. Shto butë apo jam butë. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

• Merrni një numër i barabartë bar Kislitsy, bar, yarrow, gjethe delli gjelbërim, barëra që acaroj. Pres bimëve, pour 1 tbsp. l. përzierje 500 ml ujë të zier, në një termos për 1 orë, tendosje. Merrni 1 / 2-1 filxhan 3-4 herë në ditë.