Parandalimi i meshkujve dhe infertilitetit femëror


Para se të konceptues të dy partnerët duhet të trajtohet me vëmendje të veçantë për shëndetin e tyre dhe të ndjekin një numër të udhëzimeve. Sepse gratë zakonisht mësojnë në lidhje me konceptimin e suksesshëm vetëm pas një farë kohe, në fakt kjo periudhë mbulon javëve të para të shtatzënisë.

Ndër shkaqet e specialistëve infertilitetit dallojmë tre më të rëndësishmet:
• shkeljet e ovulacionit, shkaku më i zakonshëm është vezore polycystic cila, dmth çekuilibër hormonal, i shoqëruar nga formimin e cysts në vezore.
• ulët numërimin e spermës ose mungesa e mobilitetit, apo formë të pazakontë.


• Shkeljet qenët i qartë i tubave fallopiane, shpesh rezultat i inflamacionit të organeve pelvike.

Ndër shkaqet e tjera të infertilitetit mashkullor dhe femëror përfshijnë bllokim mukusit cervikal, Endometrioza, konsumi i alkoolit dhe duhanit, duke marrë medikamente të caktuara, kontakt me helme dhe pesticide.
Shumë çifte janë konsideruar jopjellor, konceptim të vërtetë ndodh në mënyrë të përsëritur, por vezë pllenohet ose embrione janë vrarë nëpër myyazytsilnyh abortit ose fakti se veza e fekonduar është në gjendje të depërtojnë në murin e mitrës.

Në raste të tilla, konceptim i suksesshëm kontribuon në parandalimin e infertilitetit mashkullor dhe femëror. Aktivitetet e saj duhet të fillojnë t'i përmbahen të paktën gjashtë muaj përpara konceptimit të planifikuar.

Infertilitetit Parandalimi femër
• Medikamente
Para se të marrë ndonjë ilaç që ju duhet ta informoni mjekun tuaj në lidhje me një shtatzëni të planifikuar, që nga disa lloje të drogës mund të shkaktojë dëm për fëmijën e palindur. Përveç kësaj, mjeku duhet të pyesni para se të rënë dakord për popullaritetin e X-rrezeve.
Për 6 muaj para konceptimit dhe gjatë shtatzënisë nuk duhet të vaksinohen vaksinave të gjalla. Në qoftë se një grua u bë shtatzënë pas vaksinimit të tillë, ajo duhet të informojë specialist.


• ushqyerit
Një nga shkaqet e infertilitetit femëror mund të jetë mungesa e një numri të ushqyesve në trup. Më e rëndësishme e tyre - Acid folik, zink, selen, vitamina C, B, E dhe acide yndyrore esenciale.
Përveç kësaj, ndikimi negativ në pjellori të ardhmen e burrave dhe grave siguron kafeinë. Përdorimi i saj duhet të reduktohet në 300 mg në ditë, kupa e zakonshme e kafe i çastit përmban 60 mg.

• Shtojcave ushqyese
Sepse sasi të drejtën e ushqyesve nuk është gjithmonë e mundur për të marrë së bashku me ushqim duhet rregullisht të marrë shtojcave dietike.

• acid folik. Gratë duhet të marrë 400 micrograms e acidit folik nga dita e parë e përpjekjeve për të konceptimit dhe 12 javë të shtatzënisë, apo gjatë gjithë periudhës së shtatzënisë. Ato gra që kishin aborte spontane apo ende të lindur fëmijë me një defekt nervor tub, doza duhet të rritet në 4 mg në ditë.
• Hekuri. Ky element gjurmë është pjesë e përgatitjeve multivitamin për gratë shtatzëna.
• Gratë që hanë dobët, kanë miscarriages pamjaftueshme pesha e trupit, pirja e duhanit, pirja e alkoolit, kanë përjetuar treguar vitamina të veçanta me elementët gjurmë.

• L-karnitine. Parandalimi i infertilitetit mashkullor përfshijnë marrjen e kimike, vitamina B që kanë të bëjnë dhe aminoacidet të ngjashme për të. L-carnitine rrit numërimin e spermës dhe përmirëson lëvizshmërinë e tyre.
• xhensen. Kjo substancë ndihmon për të stimuluar spermatogjenezes dhe për të rritur numërimin e spermës.

Parandalimi i infertilitetit mashkullor
Meshkujt të cilët kanë vështirësi konceptues së pari duhet të i kushtoj vëmendje për dietën tuaj - hani më pak produkte të qumështit, mish, bizele dhe fasule, shmangni konsumimin e birrës përmban estrogjenit, redukton numërimin e spermës dhe vidyazykatysya të marrë banjot e nxehtë.


• Pije alkolike
Kur përdorimi i tepruar i alkoolit zvogëlon probabilitetin e konceptimit. Për të zvogëluar rrezikun e sindromës alkoolit fetale në minimum i domosdoshëm për të përjashtuar alkool.
• Aktiviteti fizik
Burrat duhet të jetë të paktën 5 ditë në javë për të dhënë një ushtrim gjysmë ore.
• Pirja e duhanit
Është e njohur se pirja e duhanit jo vetëm që ul probabilitetin e konceptimit, por gjithashtu rrit rrezikun e abortit. Dhe gratë pirja e duhanit gjatë shtatzënisë është në gjendje të ndikojë në shëndetin e fetusit.
• Stresi

Stresi mund të zvogëlojë numërimin e spermës dhe të pengojnë ovulacionit. Për të shmangur këtë, ju duhet të përdorni teknikat e relaksimit dhe stresi, të bëjë meditim ose yoga.

• Rezervime në punë përfshin një sërë masash të dizajnuara për të bërë personin në vendin e punës të sigurt.
• Meshkujt që kanë për t'u ulur për një kohë të gjatë, sidomos duke vënë një këmbë në një tjetër mund të shpejt të testiseve. Kjo do të thotë se numri i spermës së prodhuar do të mund të reduktohet.
• Nëse detyrat e punës që përfshijnë kontakt me substanca toksike ose rrezatim duhet në mënyrë strikte të respektojë të gjitha masat e nevojshme.

• Puna Uyazyka në disa zona edhe mund të ndikojë negativisht në fertilitetin e njeriut, të tilla si mungesa ndërtesat zyra shpesh vërejtur e ajrit të freskët, nivele të larta të rrezatimit elektromagnetik në frekuenca shumë të ulëta (nga kompjuterat dhe pajisje të tjera elektrike), rritur përqendrimin e kimikateve të dëmshme në ajrit që mund të dal nga parket dhe mbulon mur.

• kimikatet shtëpiake
Shumë kimikatet shtëpiake janë substanca kimike që pengojnë aftësinë për të krijoj, kështu që parandalimi i varfëri nuk rekomandohet frymë sezon pesticideve klorinuara dhe mos prekni produktet që përmbajnë pesticide, nuk e thith tymin e djegur plastike, avullimit të ngjitëse, tretës dhe ngjyra.