Herët zhdukjes menopauza hormonal parakohshme


Menopauza e hershme - një menopauza e parakohshme të fillojë në moshën 45-48 vjeç. Manifestimi kryesor i këtij shteti - ndërprerja e menstruacioneve për një vit. Shkaqet e menopauzës të hershme mund të jenë plagosur apo heqja e vezoreve, ndërprerja e prodhimit të vezëve.
Kjo gjendje shoqërohet primenopauzal që zgjat nga 2 deri 6 vjet. Ndërsa në disa raste kjo fazë është shumë më e shkurtër. Për të diagnostikuar fillimin e menopauzës janë marrë parasysh, mbi të gjitha, periudha kohore pa menstruacioneve dhe FSH.

Shkaqet e menopauzës të hershme • Çrregullimet autoimune, në të cilën sistemit imunitar prodhon antitrupa tek qelizat e ovarian, endometrial, ose pjese te tjera te sistemit gjenital, më pas kjo mund të shkaktojë disfunksionit ovarian. Sëmundje autoimune është një histori familjare të konsiderueshme të rrisë rrezikun e menopauzës.

 • "Sindromi Ovarian memec."

 • Anomalitë kromozomale, të tilla si një defekt në kromozomin X dhe sindromi i Turner mund të shkaktojë menopauzë të hershme në femra.

 • Trashëgim.

 • Dështimi parakohshme ovarian - ndërsa ovulacioni ndodh shpesh, dhe nganjëherë nuk ndalet menstruacioneve.

 • Stresi.

 • Kronike rrezatimi valë ekspozimit.

 • Rrezatimi apo kimioterapi, kancer, kirurgji (ovaryoэktomyyayly hysterectomy).

 • Zakone të këqija.

 • Të ushqyerit e dobët në vajzat gjatë pubertetit.

 • Niveli i ulët i dëshirës seksuale, mungesa e aktivitetit seksual.

 • Ndotja e mjedisit.

 • Metodë kontraceptive analfabet, abortet e shpeshta, infeksionet virale, lodhje të vazhdueshme dhe sëmundjet gjinekologjike të kontribuojë në zhvillimin e menopauzës të hershme.

  Simptomet e menopauzës të hershme


  Para së gjithash, menopauza e hershme shfaq vonesa ose mungesa e menstruacioneve (amenorrhea) dhe gjakderdhje ndoshta rëndë. Të gjitha simptomat njohur keqe menopauzës pak nuk është me të vërtetë një manifestim natyror. Ashtu si çdo proces fiziologjik të zhdukjes së vezoreve duhet të bëhet pa asnjë - ose intensive simptomat. Menopauza e hershme karakterizohet jo vetëm boshllëk moshë, por humbje shumë e papritur e funksionit riprodhues.
  Kjo gjendje karakterizohet nga një shumëllojshmëri të çrregullimeve neuro-psikiatrike:

 • fillimin e shpejtë të lodhjes;

 • humbja e kujtesës dhe përqendrimit;

 • phobias ndryshme;

 • venitje epsh;

 • pagjumësi dhe depresion;

 • mungesa e oreksit;

 • rrit nervozizëm.

 • Menopauza e hershme duket kardiovaskulare, endokrine dhe patologjive të tjera:
 • marramendje dhe dhimbje koke;

 • dyspnea dhe takikardi;

 • humbja e elasticitetit të lëkurës;

 • ashpërsia e zemrës;

 • hot flashes (Flushes sulmet);

 • flokët dhe thonjtë i brishtë;

 • ndryshime të menjëhershme në peshë;

 • vaginitis atrofik;

 • hipertension ose hipotension;

 • rritur djersitje;

 • ndërprerja e sistemit urinar;

 • ndërprerje gjëndër tiroide;

 • dhimbje të përbashkët;

 • osteoporozën.

 • Diagnoza e menopauzës të hershme


  Për të identifikuar me saktësi menopauza e hershme, shkaqet e saj dhe shkeljet përkatëse, ju duhet të testeve diagnostike dhe laboratorike. Së pari, rekomandohet analizat e gjakut për hormonet (TSH, FSH, LH, Hormoni) dhe do të kryejë ultratinguj legenit. Ndonjëherë mjeku përshkruan provimin citologjike shpifjeve dhe osteodensytometryyu.

  Rreziku i menopauzës të hershme


  Sipas studimeve të grave me menopauzë të hershme janë më të prirur për osteoporozën, diabetin, goditje, sëmundje kardiovaskulare (sulmeve të zemrës, atherosclerosis).

  Në seks më të drejtë në një moshë të hershme lëkura fillon të zbehet, ajo është e mbuluar me rrudha dhe pika të moshës, gjinjtë humbet elasticitetin, duke ndryshuar llojin e figurës femërore, zhvillon trashje, inteligjencë të reduktuar - ajo nuk mund të ndikojë në gjendjen e tyre psikologjike.

  Parandalimi i menopauzës të hershme


  Në mënyrë që për aq kohë sa të jetë e mundur të mos ndjehen simptomat e menopauzës duhet vidyazykatysya e zakone të këqija, të hajë, të pijë komplekset vitaminë-minerale, për të zbuluar aktivitetin mendor, seksual dhe fizik (not, yoga, running në park, duke bërë mësime me nipërit e mbesat, lexim ). Jetë i sigurt për 2 herë një vizitë vit gjinekologu dhe specialistë të tjerë të kërkuara. Shmangni overvoltage nervore dhe stresi. Flini të paktën 8 orë, të gjejnë kohë për t'u çlodhur.

  Jeteses Ndryshimi do të ndihmojë në eliminimin ose zbutjen tregon të menopauzës të hershme dhe për të ruajtur shëndetin e shkëlqyer për shumë vite.

  Trajtimi i menopauzës të hershme


  Për të zbutur dhe reduktimin e simptomave të menopauzës të hershme duke përdorur trajtimin e hormoneve. Terapi zëvendësimi gjithashtu ndihmon për të shmangur formimin e comorbidities dhe komplikimet e patologjive kronike.
  Terapia Hormone në menopauzë të hershme tregohet domosdoshmërisht për heqjen e vezoreve, e theksuar manifestimet e mungesës së hormoneve dhe prania e ndryshimeve atrophic në sistemin urogjenital.

  Vetëm një mjek mund të zgjidhni optimale menopauzë trajtim regjim, kombinim hormon, rrugën e administrimit dhe dozen. Pranimi fondet e tilla në menopauzë prodhojnë dy intermittently dhe pa. Hormonet mund të emërohet si pajisje intrauterine, suppositories vaginale dhe krem, pilula ose patch.
  Shumica droga emërohen me një kombinim të estrogjenit dhe progestogjeni: klymonorm, Klementi, femoston, çuditshme, Angelica dhe klyohest.
  Kundërindikimet për terapi zëvendësuese në menopauzë të hershme:

 • hyperplasia endometrial;

 • kanceri i gjirit dhe gjymtimi gjenital;

 • infarkt miokardi;

 • gjakderdhje mitrës e natyrës të panjohur;

 • trombozë dhe variçe venat;

 • hipertension;

 • sëmundje të rënda të mëlçisë.

 • Për të mbështetur ekuilibrin hormonal, ju mund të përdorni mjetet juridike homeopatik dhe phytoestrogens (Klimadinon, Mastodinon, Remens, Chi-Klim, Эstrovэl, Klymaksan).
  Në natyrë phytoestrogens gjenden në bimë të ndryshme, fasule, soje, arra, fara liri, drithëra, mollë, HOPS, hudhër, misri, birrë, karrota, lulelakër, naftës, jonxhë, oriz, shegë dhe tërfili.

  Në fillim të menopauzës terapi si adjunctive janë: vitamina, immunomodulators, ilaqet kundër depresionit dhe qetësuesve.
  Gratë me simptoma të hershme të menopauzës është e rekomanduar për të pirë teas me lule bli, kamomil, i urtë, tërfili, nenexhik, tërfili i kuq, murriz, dhe qese bariut.