Parandalimi periodike vaginitis dhe trajtimi


Sipas statistikave, 30% e grave me vaginitis sëmundjes. Shkaqet e mëllenjë janë faktorët e mëposhtëm: dështimi ovarian, nuk higjienën personale, sëmundjet e zakonshme kronike.

Si dhe trauma vaginale, sëmundje akute infektive, të tilla si ethe flakë të kuqe, fruthi, difteria, mosveprim e përdorimit vaginë dhe të paarsyeshme të antibiotikëve.

Simptomat kalpyt vajzat. Nëse vajza është e shkarkimit pazakontë vaginale, duhet të kontaktoni gjinekologun e fëmijës. Përkundrazi, nuk është inflamacion i mukozës vaginale dhe inflamacion të vulvë. Shpesh vajzat vaginitis ndodh nga prindërit, siç përdoren nga mjetet e njëjta e higjienës personale. Gjithashtu maja shkon përmes përditshme. Dhe prindërit duhet të flasin me fëmijët për seksin për vajzat zgjodhi me kujdes partnerin e tyre.Maja vaginitis grave shkarkimin bollëk purulent vaginale, ndjenja e shqetësimit në bark, shfaqjen e kruarje, djegie ndjesi. Gratë e moshës varet intensiteti i manifestimeve klinike.

Kolpytpoyavlyaetsya Femrat më të pjekur përsëritura kundër sfondit të moshës lidhur me ndryshimet. Kjo është për shkak të venitje e funksionit ovarian. Në këtë moshë, vagina bëhet atrofik, plagosur lehtë, pëlhurë e hollë. Nëse filluan të shfaqen shkarkimin purulent dhe gjakderdhje, duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Simptomat flasin jo vetëm për trashje, por edhe sëmundjet më komplekse.Shpesh ka vaginitis në gratë shtatzëna. Simptomat shfaqen si një rast normal, por ka dhimbje në bark, acarim në fushën e mollaqe. Nëse ju nuk angazhohen në trajtimin gjatë shtatzënisë, është e rrezikshme për fetusin. Gjatë shtatzënisë pasoja të rrezikshme, jo simptomat. Është e mundur që kur fëmija do të kalojë nëpër kanalin e lindjes, ajo mund të kapur infeksionin.

Kërcënimi kryesor për fëmijën gjatë shtatzënisë: në infeksion amniotik fluide mund të merrni. Në shtatzëni, anomalitë fetale mund të ndodhë. Si dhe infeksionit të fetusit. Ajo është e rrezikshme në fazat e hershme të shtatzënisë, pasi ajo mund të shkaktojë një dështim. Prandaj, ju duhet së pari të ndryshojë në lengjet vaginale, të konsultoheni me një mjek menjëherë.


Trajtimi i mëllenjë në shtatzëni - një detyrë serioze dhe të përgjegjshëm. Duhet të theksohet se trajtimi më i gjatë se në gjendje normale. Qëllimi shkruan mjek dhe gruaja shtatzënë duhet të jetë nën mbikëqyrje të ngushtë. Ajo është trajtuar kryesisht me antibiotikë që nuk dëmtojnë fëmijën. Përdorni për trajtimin e mjeteve juridike popullore nuk është e nevojshme, ata nuk mund të eliminojnë burimin e infeksionit. Diagnozë të saktë mund vetëm specialist.

Shkaqet e vaginitis maja:
Dobësimi i sistemit imunitar.


Antibiotikët.

Përdorni të brendshme të ngushtë dhe sintetike.

Douching.

Në sëmundje të tjera.

Shtatzënia.

Kanceri.

Diabetes.
Provokojnë colpites sëmundje mund të dridhura. Por në shumicën e rasteve sëmundja manifestohet dhe transmetohet seksualisht nga burrat për gratë. Vajzat duhet të përdorin kontraceptivë apo të kryejnë marrëdhënie seksuale me një partner.

Shpesh reklama tregojnë se colpites - эtoneduh, të cilat mund të hiqet një herë dhe për të gjithë. Por ky nuk është rasti, ju mund të shpëtoj i infeksionit maja përgjithmonë. Trashje në përgjithësi nuk është e rrezikshme për trupin. Por seriozisht, sepse sëmundja mund të zhvillohet në një sëmundje shumë komplekse. Mos harroni se një nga shkaqet e trashje - një dobësimin e sistemit imunitar. Nëse nuk mëllenjë patrajtuar, ju mund të goditur qafën e mitrës dhe të mitrës të gjithë.


Rregullat e përgjithshme për trajtimin e trashje. Vulvë përflakur të ndjeshëm ndaj efekteve fizike dhe kimike. Ajo duhet të vazhdojë të mbledhë kallinjtë e higjienës personale. Ajo vidyazykatysya e soaps dhe kimikateve. Ajo është e mirë për të larë me një zgjidhje të dobët e kripë ose një zierje e bimëve. Gjithashtu efektive janë qirinj të veçanta, të cilat do të emërojë një mjek gjatë inspektimit.

Para trajtimit të korrente vaginitis ka një qasje të veçantë. Obeziteti konsiderohet përsëritur nëse mëllenjë duket më herët se gjashtë muaj. Kur shtatzënia pas trajtimin e trashje - Parandalimi është mbajtur deri në lindje.


Shumë gra mendojnë se në qoftë se ata ndryshojnë mjekun dhe medikamente, ajo mund të shpejt të të shpëtoj nga mëllenjë. Por në realitet ajo nuk është. Në kohëzgjatjen rikthim të rritet trajtimit, dhe të përdorura droga të shumta. Që të paktën rrezikun e dukurive të shpeshta të rikthim.

Ju gjithashtu mund të trajtojë mjetet e njerëzve. Për këtë të veçantë të pirë një zierje e bimëve. Për të përgatitur supë vetëm nevojë për të njëjtin numër të lë të urtë, yarrow, lule kumak, kamomil, manaferrat dëllinjë, buds e thupër dhe plepi i zi dhe eukalipt.


Ende e vlefshme duke bërë mirëmbajtjen e rregullt parandaluese. Për ta bërë këtë, ndiqni brendshme dhe të respektojë higjienë të mirë personale. Brendshme duhet të jetë bërë nga materiale natyrore, gjatë ndryshimit dhe nuk duhet të jetë e ngushtë dhe të shtrënguar. Ajo duhet ohranyvat veten në përdorimin e ëmbël.

Së fundi, mund të themi se të gjithë i shërueshëm. Sidomos vaginitis - nuk është një dënim, por sëmundja i parrezikshëm. Në rastin e grave shtatzëna. Gjëja kryesore kur të shihni një mjek në mënyrë që ai mund të diagnostikojnë saktë dhe të përshkruajnë trajtim të duhur. Mos harroni për parandalimin dhe marrin pjesë në gjinekologun sa më shpesh të jetë e mundur. Pas të gjitha, kjo është informacion shumë i rëndësishëm për person në kuptimin se gratë në këtë sëmundje nuk mund të merrni shtatzënë, dhe kjo është shumë e rëndësishme për ta.


Pastaj pamja yyazytsirnist i sëmundjes së trashje do të minimizohet. Dhe kjo është plotësisht e femrave të të gjitha moshave, nga vajzat dhe gratë e moshuara i dhënë fund.