Zhvillimi i mastitë në gji


Të thuash të drejtën, gjinjtë femra dhe zemrat - nuk është e njëjta gjë. E para është shikime pasionuar, të tjerët - të luajë një rol të rëndësishëm: të prodhojë qumësht, fëmija ka nevojë. Gjëndrrat e qumështit në evoluimin e djerse formuar për shkak se funksionet e tyre janë të ngjashme: i atyre nga hormonet e tjera nën të lëngshme. Le të flasim për zhvillimin e mastitit në gji.
Ka rreth 50 lloje të mastitit. Dhe ata janë të ndarë në dy grupe: të përhapur dhe me gunga. Në një rast, duke ndryshuar përbërjen e indeve të gjëndrave të gjithë gjirit: ajo është kondensuar në kanalet dhe lobes zhvillimin e qelizave të reja, ata u bashkuan dhe formuan grupe. Për shkak të kësaj, në gjysmën e dytë të ciklit menstrual, gjinjtë bymehet me nipples nganjëherë qëndron molozyvopodobnaya lëngshme. Në gjëndra gunga Inflamacioni i gjirit në copa të shfaqet njësi të veçanta - kështu emrin e sëmundjes. Nëse prek gjoksin, duket se nën lëkurë rrokullisi një arra pak.Ka disa faktorë provuar ndikuan që mund të zhvilluar sëmundje. Arsyeja kryesore - sfond hormonal, e cila reflektohet në rritjen e nivelit të estrogjenit dhe progesterone rënie. Gjëndër qumështit është një vezoret organeve target - ndonjë mosfunksionim të trupit (polycystic) të çojë në hiperstroheniyi - estrogjenit tepërt. Sëmundje tiroide, probleme endokrine ketë "granatë" mekanizmat. Provokuar zakonet sëmundje aftë dhe ekologjinë.

Për shembull, të veshur me rrobat "e gabuar", të shtrënguar, sintetike, me shumë dantella - soskovu bezdisshëm dhe zonës peripapillary fasha enët e gjakut që çon në përçarje të furnizimit me gjak në indet. Trashëgim gjithashtu kontribuon në: prania e mastitit në nënat dhe gjyshet rrit rrezikun e sëmundjeve. Mos shkruaj off dhe faktorët e stresit, mbingarkesë nervore ndryshojnë në mënyrë dramatike hormonet. Çfarë ndodh pas aborteve apo dështime. Shtatzënia - një proces i gjatë, gjatë së cilës ka një ndryshim gradual i një organizmi. Në rast të një ndalesë e papritur ndodh mosbalancim hormonal.


Shumica e sëmundjeve të priren të femrave të moshës 20 deri në 30 vjet me sëmundjet e gjëndrës tiroide dhe sistemin riprodhues (fibroids mitrës, Endometrioza, hyperplasia endometrial). Pas heqjes së vezoreve dhe menopauza e hershme rrit gjithashtu yyazytsirnist e mastitit. Përkundër faktit se ata mbahen nivelet normale e estrogjenit (ata fshehtë indit yndyror dhe gjëndër veshkave), progesterone nuk është më prodhuar.
Dhe gji nuk është e thjeshtë. Nga njëra anë, ajo është - një masë e madhe parandaluese kundër shfaqjes së strukturave në gji.


Nga ana tjetër, stagnimi i qumështit (lactostasis) mund të provokojë inflamacion, degjenerim e indeve normale në fijor dhe, rrjedhimisht, zhvillimin e mastitit. Shumë shpesh është vërejtur në gratë që janë me fëmijë në gji më të gjatë 15.2 vjet. Hipofiza fillon të prodhojë shumë Hormoni - një hormon përgjegjës për prodhimin e qumështit, mund të dalin si rezultat i prolactinomas (tumor beninje). Të prirur për sëmundje dhe gratë pas 40 vjetësh. Ata pjellorisë bie dhe është zëvendësuar me fillesat e gjëndrave indeve dhe fybromamy.


Më shprehur gjirit dhimbje përhapur në gji, e cila intensiv gjatë periudhës. Edhe dobët prekur gjoksin në momente të tilla të pakëndshme. Gjëndrrat e qumështit të bëhet më i dendur (sipas mjekëve, nahrubayut), e cila gjithashtu shkakton siklet. Në formën e gunga e mastitit pengohen në "arra" gratë e gjoksit mund të aksidentalisht ose gjatë vetë-test. Ky manipulim zakonisht kryhet në dush, gjëndër palpiruya namыlennuyu nga baza për të dalë, duke shkuar rreth e rreth në një drejtim të akrepave të sahatit. Vërejtur simptomat negative duhet të shkoni në mammologist. Ajo do të qartësojë diagnozën me ultratinguj gjirit ose mamografia, hormonet e kontrollit.


Në qoftë se një grua ka zbuluar një çekuilibër hormonal, i gjirit nuk është "zgjidhur" vetë kanë nevojë për trajtim. Arsimi edhe më të padëmshme degjeneruar aftë në formë malinje. Madhësia e tumorit duke mos përcaktuese rrezik, potencial mund të jetë hedhur edhe në një compaction vogël. Në hapin e përhapur mastitë kur simptomat e sëmundjes, por ankesat janë shfaqur tashmë të sëmurë, të emërojë një trajtim konservativ - ilaçe që përmbajnë phytoestrogens, bimore dhe mjetet juridike homeopatik. Kur biopsi nyjore duhet të formojnë vulat.


Sipas mjekut të saj rezultatet do të përshkruajnë terapi hormon, dhe pas 2-3 muajsh të përsëritur testin. Nëse njësitë janë të vogla, gratë vazhdojnë të marrin ilaçe çdo 2-3 muaj dhe kalon inspektimin. Formimi i të mëdha se 5 mm duhet hequr. Vula prerë nga pjesë të indeve që përmban tumor, apo "trokasin jashtë" prej tij si rrush nga tortë. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme ose lokale dhe zgjat rreth një orë. Pacienti shkarkohet në shtëpi një ditë, qepje larguar pas 7-10 ditësh.


Në shumicën e rasteve pas trajtimit normalizes hormonet - trupi është restauruar dhe Retreats gjirit. Situata është e ndryshme në mosfunksionim tiroide kronike, probleme endokrine dhe hiperstroheniyi. "Dështim" i tillë nuk do të ju lejojnë për të ndrequr situatën një herë dhe për të gjithë. Sunbathing në mastitë mund të jetë, por nuk është e nevojshme. Është sëmundje e gjirit apo jo - sunbathing duhet të merren me kujdes. Kirurgji shtim të gjirit është i ndaluar. Çdo kirurgji estetike mund të kryhet vetëm në zemrat e të shëndetshme. Megjithatë, implant nuk është një fakt që kontribuon në zhvillimin e sëmundjes.