Sindromi i vezoreve tek gratë


Fertility, e cila është e ngulitur në natyrën femërore të trupit mund të thyer nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm. Një prej tyre - një shkelje e niveleve të hormoneve në trup, e cila është arsyeja pse të ndaluar menstruacionet, menopauza fillon para kohe, dhe mjekët diagnostikuar sindromi ovarian në gratë në një moshë relativisht të re. Më shpesh sëmundja e bën vetë ndihet në moshën 28-40 vjet, por ka edhe përjashtime. Ajo shkakton humbjen e plotë të pjellorisë, sepse nuk ka riprodhim fortë dashuri, endokrine, enëve të gjakut dhe sistemin nervor. Në disa raste nuk është shkatërrimi i plotë i këtyre sistemeve dhe organeve.


Diagnostikojnë sindromi ovarian mund të jetë për arsye të ndryshme. Më shpesh kontribuojnë në këtë grup sëmundjeve infektive transferuar - rubeolës dhe fruthit, ethe reumatike, toxoplasmosis, preeclampsia. Nëse shtatzënia e parë në gratë u ngrit abuzimit ose komplikime gjatë lindjes, në rrezik të ardhmen të lartë të zhvillimit të sindromës ovarian me pasoja të pakthyeshme. Rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të grave luan një qetë dhe mungesa e stresit. Pra, për të shmangur emocionet negative, ndjenjat dhe shqetësimet jo vetëm gjatë duke e fëmijëve, por në çdo kusht.


Shumë shpesh zbuluar sindrom ovarian në gratë vija familjes lejon një për të përfunduar se sëmundja mund të transmetohet dhe nga trashëgim.
Kohët e fundit, mjekët, të mbështetur nga shkencëtarët kërkimore filluan të kërkojnë zonjat vidyazykatysya duhanit. Dhe madje edhe cigare tymosur tymi i duhanit është një ndikim negativ në sistemin riprodhues të femrës.
Manifestimet e para të sëmundjes janë shpesh cikli parregullt menstrual dhe parregullsi në sistemin vegjetative-vaskulare. Si ne flasim për shëndetin e grave mund të jetë gjakderdhje rregullsinë mujore, me pezullimin e tyre mund të arsyeshme të hasni ndjenjat dhe dyshime. Devijimi më i vogël nga cikli normal që duhet të zgjasë 21 deri 35 ditë, duhet të bëjë një grua të parë një mjek. Sindromi ovarian manifestohet ashpër dhe në mënyrë të qartë.


Në gratë, nuk ka asnjë arsye të dukshme dobësi dhe nervozizëm, dhimbje koke të rënda, vjellje, rritje djersitje. Shumë ngatërruar këto simptoma me ato që ndodhin para menstruacioneve, por studimi zbuloi një arsye krejtësisht të ndryshme për simptomet e tyre. Në gjysmën e rasteve, ka një deformim të vogël të trupit të femrës, ajo ndikon në zemrat dhe organet gjenitale, por në të njëjtën proporcionet e trupit të mbetet e pandryshuar, mbipeshë zakonisht nuk rekrutuar. Menstruacioneve ndërpritet dhe jo papritmas, pa më parë zbulohet ndonjë parregullsi. Ata mund të mungojë për gjashtë muaj rresht. Megjithatë, duhet alarmin më herët, nga manifestimet e para të ciklit menstrual të parregullt.

Në analizën shfaqet në femrat përmbajtje mjaft të lartë të hormoneve quajtur gonadotropins. Shuma e estradiol ulur ndjeshëm. Në trajtim futjen e caktuar e dozave të caktuara të progesteronit dhe estrogjenit për të normalizuar ekuilibrin hormonal dhe rivendosur funksionin e lindjes.

Bazuar në testet për të diagnostikuar sëmundjen nuk mund, ju duhet të ultratinguj dhe metoda të tjera të shqyrtimit që do të përcaktuara deformim dhe hedh lëng organet gjenitale mukozën e mitrës. Trajtimi më parë ka filluar të drejtë, aq më shumë shanse një grua është se ajo është në gjendje të ketë një fëmijë. Mjekët thonë se ata kërkojnë për pacientët të cilët kanë marrë përgatitjet afatgjata të hormoneve. Sipas pacientëve, ata kishin për të ndihmuar në normalizimin e funksionimit të sistemit riprodhues. Megjithatë, terapi hormon nuk është e mjaftueshme dhe të nevojshme metoda më të rënda. Ata nuk lejojnë rikthim të plotë dhe restaurimin e funksionit natyror të lindjes, por të lejojë për metodën e fekondimit jashtëtrupor, pas së cilës gruaja ka mundësinë e të pasurit një fëmijë të shëndetshëm. Në trup ajo po zbaton vezë e donatorëve, e cila është dhënë nga një shtatzëni të plotë normal.


Steriliteti - kjo është komplikim vetëm e rrezikshme që mund të zhvillohet në mungesë të trajtimit të duhur dhe vëmendje për shëndetin e tyre. Komplikime të tjera janë mosmbajtjeje urinar, e cila manifestohet me kollitjes ose teshtitjes, dhe abuzim të të gjithë sistemit të tretjes, manifestuar në thatësi e mukozës. Shpesh ka humbje e flokëve, vëmendja paaftë dhe kujtesës.
Mund të përdoret në trajtimin dhe kostot e grupit homeopatik. Është e sigurt për ilaçe shëndetësore, të cilat përfshijnë Impianti i trajtimit të pranishëm. Por këto barna vetëm mund të plotësuar, nuk zëvendësojë terapi bazë të përshkruara nga mjeku juaj.


Masat terapeutike dhe terapi hormon janë emëruar në momentin kur koha e menopauzës natyrore.
Masat parandaluese që do të ruajnë shëndetin dhe mundësinë që të ketë fëmijët e tyre, janë procedurat e zakonshme të higjienës. Për fëmijën Vajzat janë veçanërisht të rëndësishme. Kujdesi i duhur të trupit dhe organet seksuale, forcim, të ushqyerit, skermë i emocioneve dhe stresit - të shëndetit të gjitha të nevojshme grave të mbështetë uyazyka nga një moshë të re. Veçanërisht e rëndësishme në jetën e çdo gruaje është periudha. Kur bën pubertet apo adoleshencë. Vetëm në këtë periudhë është rregullimi i sistemit riprodhues dhe funksionin e vezoreve.


Kujdes për shëndetin e tyre gjithmonë rrit shanset e grave për të fekondimit natyror dhe lejon lindjen e fëmijëve të shëndetshëm. Të jenë të kujdesshëm, nuk do të përpiqet për të thyer atë ekuilibër që natyra ofron.