Teknika e masazh gjinekologjik


Masazh gjinekologjik si një mënyrë për të ndikuar fiziologjike, zakonisht përdoret në kombinim me terapi të drogës, terapi dietë, vodolechenyem. Teknika e masazh gjinekologjik është projektuar në mënyrë që efekti pozitiv i tij nuk është vetëm një sistem trup specifik femra riprodhues, por edhe në tërë trupin. Masazh gjinekologjik rrit qarkullimin e gjakut në zonën e prekur, të përmirësuar metabolizmin e indeve, e cila ndihmon lehtësimin inflamacion në organet gjenitale, duke eliminuar dhimbje. Gjithashtu masazh jo vetëm që forcon muskujt e organeve të legenit, por të gjithë mekanizmin e koherent. Gratë që kanë përjetuar efektet e masazh gjinekologjik, argumentojnë se teknikë shumë nuk shkakton ndjenja negative, më shumë si një ekzaminim gjinekologjik normale, ekzaminim.


Indikacionet për masazh gjinekologjike
Treguesit kryesore për këtë procedurë janë:
- hipoplazise e mitrës apo pozitën e saj të pahijshme (përkulem, zhvendosje)
- sëmundjet kronike inflamatore të organeve të brendshme gjenitale,
- amenorrhea,
- disa lloje të infertilitetit
- nedovыnashyvanye fetusi gjatë shtatzënisë
- Abuzimi seksual i disa funksioneve.

Teknika e masazh
Masazh është kryer mbi një të pajisur posaçërisht me një tavolinë rul, footrests dhe headrest luajtshme apo karrige zakonshme gjinekologjike. Pacienti është i shtrirë në shpinë të tij, ose pozitën gju-bërryl. Procesi i masazh duhet të kryejë një mjek i cili ka pësuar trajnime të veçanta, dhe më shumë. Ajo duhet pamje të parë të jetë në gjendje të njohin shenjat e anomalive në zhvillimin gjenitale, praninë e sëmundjeve. Përveç kësaj, fokusi i madh në rregullimin e organeve të brendshme femra riprodhuese legenit. Gjatë të gjitha lëvizjet janë kryer masazh të butë, të butë, painlessly. Nëse ndonjë akt, duke shtypur sjell siklet pacientit, dhimbje, ai menjëherë do të njoftojë mjekun.

Teknikë masazh përbëhet nga metoda komplekse të ndikimit në indet themelore. Kjo stroking, fërkim, që shtrihen, presion të lehta, ngjeshja e butë, etj Këto veprime shkaktojnë stimuluese shumë vende të drejtpërdrejta dhe refleks receptorin e lëkurës barkut, muret e mitrës, orenditë e organeve të brendshme, fshikëz, vulvë.

Procedura e masazh të përfshira vetëm dy duart e mjekut. Indeksi dhe gishtat e mesme e një dore, lyhet me krem ​​ose vaj depërtojnë përmes vaginës në zgavrën e komblikut dhe masazh organet e brendshme. Ajo kërkon saktësi të veçantë gjatë një masazh mitrës, sidomos kur ajo është duke lëvizur, si prania e dhëmbëza dhe mbështjelljes. Në të njëjtën kohë një terapist dorë kryen masazh në lëkurë në bark. Gishtat e këtij yndyrat dorë nuk është e rekomanduar, si përndryshe mund të dëmtojë ndjenjën tuaj të prekur, dhe për shkak të kësaj, disa lëvizje janë të paqarta. Hapat më të kujdesshëm dhe të kujdesshëm mjeku duhet të prodhojë afër uretrës dhe klitoris.

Në varësi të sëmundjes, me qëllim të masazh, pajisjeve të ndryshme dhe zbatimin e saj. Procedura e parë mund të zgjasë nga dy në pesë minuta, në varësi të ndjeshmërisë së pacientit. Pastaj, më vonë, forca e ndikimit dhe kohëzgjatjen e masazh gjinekologjik është në rritje, mesatarisht zgjat 10 minuta.
Masazh është përshkruar zakonisht normë ditore 20-30 Procedurat 2-3 herë në vit. Në disa sëmundje, të tilla si, për shembull, amenorrhea, hypofunction ovarian, hypoplasia të mitrës, çrregullime menstruale dhe profesionistë të tjerë për të rritur numrin e seancave 40-60 procedurat.


Përgatitja për masazh.
- Pacienti, i cili për masazh gjinekologjik, para se të vizituar një terapist masazh duhet të kalojnë një sondazh të vogël për t'u testuar strisho gjaku. Nëse rezultatet tregojnë ndonjë shkelje, shmangie nga norma, për të gjetur shkakun dhe shërim.
- Nëse çdo gjë është normale, vetëm para se të shkojnë në dhomën masazh, të matur temperaturën. Nëse kjo është poshtë ose më lart normale, procedura duhet të refuzohet.
- Nëse çdo gjë është normale, dhe me kohë të emërimit, pacientët duhet të përgatiten për procedurën. Së pari, të përpiqet për të zbrazët fshikëz të urinës, rektumit e feces. Organe gjenitale të jashtme të lahet tërësisht me ujë të ngrohtë, por mundësisht pa përdorimin e agjentëve deodorizing.

- Kur ju qëndroni direkt në një tryezë masazh ose karrige, të përpiqen për t'u çlodhur - muskujt e barkut dhe bark gjatë procedurës duhet të jetë e butë.
- Gjatë masazh vetë nuk përpiqet tkurret, të lënë mendim shtesë në lidhje me ankth, siklet. Ju keni ardhur në procedurën për mjekun, ju masazhator punë vetëm pacientit objektit, dhe ajo është konfiguruar vetëm për të siguruar kujdes mjekësor. Mendoni vetëm gjatë seancës se gjinekologjik masazh - vetëm një procedurë e zakonshme mjekësore që ju ndihmon në përmirësimin, në marrjen e shpëtoj disa probleme.


Kundërindikimet për masazh gjinekologjik
Masazh gjinekologjik, si dhe çdo veprim mjekësor ka contraindications në të cilën procedura të vonohet për një kohë, këto përfshijnë:
- menstruacioneve,
- shtatzënisë,
- fazë acarim e inflamacionit të organeve të brendshme,
- lindjes ose Periudha pas abortit (jo më pak se 2 muaj)
- laktacionit,
- erozioni i qafës së mitrës,
- një numër të sëmundjeve të organeve të legenit, sistemi riprodhues,
- tumor.