Komplikimet lindin kur përdorni pajisjen intrauterine


Spiralet intrauterine janë mjetet më të zakonshme të kontracepsionit intrauterine, ata janë pajisje të veçanta që janë futur në mitër, dhe keni për të parandaluar shtatzëninë e padëshiruar në femra. Spiralet intrauterine krijuar ekskluzivisht nga një mjek për procedurën e kushteve të përshtatshme. Në mënyrë tipike, krijimi i spirale nuk shkakton shumë probleme, por për përdorimin e saj një numër të contraindications. Përveç kësaj, mund të ketë disa komplikime që dalin nga pajisja përdorimit intrauterine, dhe kjo është kjo ndjenjë mbani mend më shumë.


Ndërlikimet që shpesh lindin në organizim të pahijshme dhe përdorimin e spirales mund të ndodhë në gratë që paraqesin mjetet e kontraceptive nuk është e përshtatshme për një numër arsyesh. Kjo mund të rekomandohet, dhe të cilët janë të kundërindikuar spirale intrauterin? Kjo është një metodë e përshtatshme e kontracepsionit spirale mund të jetë për gratë që për çfarëdo arsye nuk janë në gjendje të përdorin mënyra të tjera, të tilla si pilula kontraceptive. Në mënyrë tipike, një spirale e rekomanduar për përdorim në gratë që janë jeta e rregullt seks me një partner, të cilët janë të martuar. Mbani në mend se jo vetëm komplikimet e mundshme që dalin në disa raste duke përdorur pajisje intrauterine, mund të prishin grua jetës. Në veçanti, kjo metodë kontraceptive nuk mund të mbrojnë kundër sëmundjeve që transmetohen seksualisht, dhe ajo mund të përdoret me sukses vetëm kur gruaja është e shëndetshme në aspektin e gjinekologjisë. Nga ana tjetër, contraindications për përdorimin e spirales transferohen infeksioneve gjenitale, duke përfshirë ndodhur 10-12 muaj për të instaluar.


Absolutisht kundërindikuar vendosur pajisje intrauterine në praninë e sëmundjeve akute dhe kronike inflamatore të organeve gjenitale, në shtatzëni, përfshirë parashikueshme, gjakderdhje mitrës, prania e tumoreve malinje në zonën gjenitale, si dhe kushte të tjera që pengojnë përdorimin e suksesshëm të fondeve. Veç kësaj, mund të jetë e contraindications relative sëmundjeve të tilla si sëmundja e zemrës, pezmatimi i organeve të brendshme, diabeti, etj

Tani drejtpërdrejt në lidhje me komplikime që mund të lindin gjatë përdorimit spirale. Mjaft shpesh problemi është se spiralja mund të bien jashtë mitrës, dhe më shpesh kjo telashe ndodh për herë të parë pas instalimit të tij (nga disa orë deri në 3 muaj). Zakonisht pas një periudhe të caktuar kohe thonë se spirale mbërthyer në mitër dhe pastaj yyazytsirnist humbja e saj reduktohet në masë të madhe. Spirale humbje në vetvete nuk është e rrezikshme, por shumë e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për këtë problem, mjeku ishte në gjendje për të zgjedhur modelin e drejtë dhe madhësia e spirale të re.


Trupi gruaje gradualisht merr përdorur për objektin e huaj brenda vetvetes, zakonisht ajo merr 3-8 muaj. Vetëm në këtë periudhë dhe shpesh ka komplikime. Mund të përkeqësojnë sëmundjet inflamatore të organeve gjenitale dhe të shprehin veten e infeksioneve të reja këtë protekavshye fshehur. Është e rëndësishme që në shenjat e para të sëmundjes, të tilla si kruarje, djegie, dhimbje në bark të ulët, të ulët mbrapa, ethe, gjendje e sëmurë, temperatura e lartë e trupit, menjëherë kërkojnë kujdes mjekësor. Kur ju të hyjë pajisje intrauterine janë komplikime të përbashkëta të tilla si mitrës gjakderdhje natyra të ndryshme: ato mund të jenë gjakderdhje moderuar ndodhin në mes të periudhave apo të rënda, të rënda gjatë menstruacioneve. Në situata të tilla, mjeku zakonisht emëron grua për trajtim individual, por në qoftë se ju nuk mund të ndaluar gjakderdhje, dhe droga nuk japin efektin e dëshiruar mund të ketë për të hequr spirale. Shpesh gratë nuk pranojnë të krijojnë kontraceptiv intrauterine, ose në qoftë se procesi është disi e komplikuar, e dhimbshme apo të dukshme.


Mjaft serioze, por për fat të mirë ndërlikim i rrallë konsiderohet birë spirale mitrës intrauterine. Sipas statistikave në dispozicion, një grua që vendosi për të vënë një spirale me 5 mijë. Vuan nga ky ndërlikim dhe pasojat e saj. Në thelb birë spirale mitrës ndodh kur ju të provoni të instaloni ose hiqni aksesorë, problemi është zbuluar shpesh menjëherë dhe gratë janë dhënë ndihmë mjekësore. Pas kësaj, çdo komplikime të veçanta shpesh lindin. Megjithatë, më i rrezikshëm është birë spirale mitra gjatë përdorimit normal. Ekspertët ende nuk mund të përgjigjet në pyetjen, se çfarë është shkaku i kësaj situate, por simptomat kryesore birë dihet saktësisht:


1. Dhimbje në bark të natyrës së ndryshme. Ata mund të jenë shqetësim i dobët apo dhimbje të rënda akute. Mund të shfaqen në fshikëz, më të ulët mbrapa, zonën e legenit, etj
2. Në një prani të brendshme hemorragjike të simptomeve karakteristike: zbehje, marrje mendsh, dobësi, palpitations shpeshta.

Përparësitë kryesore të spirale janë:
1. High-Efikasiteti 98%).
2. Mundësia e përdorimit afatgjatë (2 deri në 5 vjet).
3. Ajo ndikon në gjithë trupin.

4. Aftësia për të krijoj është restauruar pas 1-2 ciklit menstrual.
5. Ju mund të përdorni gratë pas 35 vjetësh.
6. Instalimi i spirale nuk ka marrë shumë kohë.

Disavantazhet kryesore të spirale janë:
1. Ata janë më pak efektive se sa pilula kontraceptive.
2. A nuk mbrojnë kundër sëmundjeve të transmetueshme seksualisht.
3. Zhvendosja e mundur, jo humbje spirale parë gruan dhe shtatzania e padëshiruar.