Tenosynovitis, shkaqet dhe trajtimi tendovahynyta


Tenosynovitis - inflamacion akut ose kronik i indit lidhor përreth membranave pjezë. Më shpesh sëmundja zhvillohet në pjezë Akilit (ahyllobursyt), kyçin e këmbës, këmbë, parakrah (radiale dhe ulnar tenobursyt), radio-i kyçit të dorës furçë të përbashkët dhe. Tenosynovitis u bë i njohur kryesisht si rezultat i shkatërrimit të duart e shumë muzikantë të famshëm (Schumann e madhe për shkak të dhimbjes në dorën e tij hodhi në lojë në piano dhe u bë një kompozitor i njohur). Tenosynovitis Kriza manifestuar në lëvizjet e vogla ënjtje përgjatë mill prekur pjezë, dhimbje kur lëviz një muskul ose grup


Tenosynovitis - Shkaqet


Tenosynovitis mund të ndodhë si një sëmundje plotësisht të pavarur (tenosynovitis primar), kështu që të jetë për shkak të komplikimeve të mesme të një natyre të veçantë ose jo-specifike të procesit. Kur inflamacion purulent i indeve përreth, ndërsa infeksione mjaft të përbashkëta, të tilla si sifilizi dhe tuberkulozi në microtrauma dhe plagëve, infeksioni penetron në mill gilcë dhe zhvillimin e infeksionit (brutselleznyy, gungor, purulent nonspecific) tenosynovitis. Gjithashtu zhvillimi i reaksionit infektive tendovahynyta mund të jetë për shkak të një procesi inflamator në çdo rajon tjetër (artrit reumatoid, reumatizma).

Më gjerësisht pa mikrobe (infektive) tenosynovitis, shpesh zhvillohet si pasojë e stresit të tepruar në pjezë. Në lidhje me llojin e aktivitetit profesional ose hobi lëvizjet e përsëritura ciklike të çojë në mikrotravmatyzatsiya, i cili është shkaku i drejtpërdrejtë i tendovahynyta i cili është klasifikuar si një profesionist. Gjithashtu prodhojnë tenosynovitis post-traumatik, më shpesh ndikon atletët profesionistë, edhe pse zhvillimi i saj mund të jetë shkaktuar dhe lëndim të zakonshme shtëpiake.

Tenosynovitis degjenerative të lidhura drejtpërdrejt me çrregullime të ndryshme të qarkullimit të gjakut dhe rrjedhën e gjakut në indet përreth (venat me variçe, etj). Shkaku i tendovahynyta degjenerative qëndron në kundërshtim me furnizimin me gjak në indet përreth të përbashkët që të çon në ndryshime degjenerative në mill synovial gilcë

Tenosynovitis - Simptomat


Për kurs klinik tenosynovitis ndahen në akute dhe kronike
Simptomet e tendovahynyta akute
Në rast të tendovahynyta akute është një nxitojnë të gjakut dhe të mprehta ënjtje lezione synovial membrana në sheaths pjezë ndodh ënjtje të dhimbshme. Në tenosynovitis akute e lëvizjes gisht shoqëruar nga mungesa, ata janë të dhimbshme dhe të kufizuara. Kufizimi i lëvizjes në formën akute të sëmundjes mund të shfaqet si të vazhdueshme gishtat dhëna (contracture).

Zakonisht procesin akute vaginale ndikon në pjezë mbrapa sipërfaqen e këmbët dhe duart, shumë më pak - synovial gishtat mill flexors dhe gishtat. Shpesh ky inflamacion është shndërruar në kronike.
Në akut edemë infektive tenosynovitis dhe ënjtje mund të përhapet në këmbë të ulët dhe parakrah. Në rast të inflamacionit purulent duket dridhura, rritur ndjeshëm temperaturën e trupit, enët e gjakut përflakur dhe nyjet limfatike përreth në zgavrën synovial duket lëngu i lëngshëm ose purulent. Në vend të hyrjes së enëve të gjakut në pjezë për shkak të ngjeshjes së shkelur ushqimin e tij zjarrndezës të lëngshme që mund të shkaktojnë nekrozë të mëtejshme

Simptomet e tendovahynyta kronike
Zakonisht tenosynovitis kronike është një sëmundje profesionale dhe kryesisht prek duart në të përbashkët bërryl dhe dore. Simptomet kryesore të tendovahynyta kronike e mëposhtme: lëvizshmëri të dobët të përbashkët, dhimbje gjatë lëvizjes aktiv, ekspresiv klikuar ose kërcitja gjatë lëvizjes së dore apo të dorës compression. Tenosynovitis kronike më shpesh ndikon në mill pjezë e flexor dhe zgjatues gishtat

Diagnoza tendovahynyta


Diagnoza e tenosynovitis vendosur në bazë të hetimeve klinike (probing organe oriz, çrregullim lëvizjes, sferike dhimbshme konsolidimin etj) dhe procesin tipike lokalizimit. Tenosynovitis akute infektive duhet të dallohet nga artriti akute dhe osteomielit, ndryshe nga tenosynovitis në të cilën X-ray nuk zbuloi ndryshime në nyjeve dhe eshtrave. Deformim të përbashkët dhe dhimbje në eshtra të humbur. Për të shmangur lihamentyt Constrictive përdorur lyhamentohrafyyu. Për më tepër, për të përjashtuar sëmundje të përbashkët, mund të bëhet një katalizator për tendovahynyta rritjes (tuberkulozi, bruceloza, etj)


Tenosynovitis - trajtim


Trajtimi i tendovahynyta akute është përdorimi i trajtimeve lokale dhe të përgjithshme. Kur diagnostikuar trajtim jospecifik akute tenosynovitis është për të luftuar infeksionin me forcimin e sistemit imunitar dhe përdorimin e antibiotikëve. Në pacient me tuberkuloz tenosynovitis treguar kalimin e terapisë anti-TB. Për të trajtuar tendovahynyta pa mikrobe përdorur drogë anti-inflamator nonsteroidal (phenylbutazone, indometacin, acidit acetilsalicilik). Trajtimi lokal i dy tendovahynyta infektive dhe pa mikrobe në fazën fillestare të zbatimit është ngrohja kompresa dhe suva lanhetы. Pasi simptomat akute qetësua fizioterapi treguar (UHF, ultratinguj, terapi mikrovalë, etj). Trajtimi i purulent tendovahynyta është urgjentisht autopsisë dhe pasuese mill kullimit gilcë.

Trajtimi i kësaj kronike tendovahynyta të gjitha metodat e mësipërme Terapia fizike përfshijnë stërvitje terapeutik, masazh, baltë ose banjot parafine, electrophoresis lidasa. Nëse progresion i infeksionit kronik shpuese synovialnoyipihvy shfaqet dhe futja e antibiotikëve veprim drejtuar, përdorimin e drogës nonsteroidal anti-inflamator, administratën e qarkut lokal të pa hydrocortisone me novokaina. Në rast të vazhdueshme tendovahynyta kronike krepytyruyuscheho treguar në emërimin e një ose dy seancat e radioterapi.

Moti për uyazyka trajtimin e duhur në fillim të tendovahynyta mjaft të favorshme, por me forma purulent shpesh mbeten përçarje të vazhdueshme të këmbës / dorë

Vetë-masazh me tenosynovitis


Kryerja e vetë-masazh me tenosynovitis fillojnë në zonat më të larta të gënjyer e rajonit të prekur (otsasыvayuschyy vetë-masazh). Pas 04:57 goditje për të bërë në lidhje me tre ose katër vыzhymanyy dhe të kthehemi në tru. Përsëritet pash manipulimi duhet të përpiqen për të mbajtur afër zonën e dhimbshme. Pastaj vjen radha katër ose pesë vыzhymanyy, tre ose katër goditje dhe trazim pesë apo gjashtë. Atëherë është e nevojshme për të kryer 04:57 goditje e zonës së prekur dhe të lehta fërkim pastaj drejt në drejtime të ndryshme. Atëherë është e nevojshme që të kthehen në zonën vыshelezhaschemu, por ka për të kryer vetë-masazh me shumë më tepër presion. Në rastin e fërkim dhimbje dhe masazh është e rekomanduar për të ndaluar.

Vetë-masazh me tenosynovitis treguar për të bërë dy ose tri herë në ditë. Nëse sëmundja dhënë dorën gjatë ditës ata kanë nevojë paund shtesë. Vetë-masazh është e kombinuar shumë mirë me shërimin dhe ngrohjes ointments dhe trajtime termike të tilla si fasha, banja, pads ngrohjes, banjot e nxehtë.
Pas trajtimet e ngrohjes dhe vetë-masazh duhet të jetë shumë i kujdesshëm për hipotermi
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 3. bursit periarthritis
2. Alveolite 4. epicondylitis