Hipertensionit është e rrezikshme për paparashikueshmërinë e saj


Në të vërtetë, hipertensionit saj paparashikueshmëria është e rrezikshme, sepse një person nuk ndihet ndryshimet e presionit të gjakut dhe vetëm pasi ai e mat ajo e sheh zhvillimin e hipertensionit.
Hipertensionit është e rrezikshme jo vetëm për paparashikueshmëria e tij, por fakti që vuajtja e veshkat e saj, të cilat janë në masë të madhe dhe të rregullojnë presionin e gjakut.
Kur reduktuar furnizimin me gjak të veshkave, qelizat e veshkave të fshehtë një reninë substancë të veçantë, dhe kjo substancë në gjak bëhet ahyotenzyn, e cila është një substancë fuqishëm vasoconstrictor që i jep enëve të menjëhershme suzhyvanye dhe rritjen e presionit të gjakut.


Përveç kësaj stimulim reninë shkakton hormon veshkave - aldosteronit, e cila mban natriumi dhe në këtë mënyrë rrit vrull e enëve të gjakut dhe rritjen e presionit të gjakut. Por në veshkat prodhojnë dhe të fshehtë një prostaglandin substancë të kundërt reninë, i cili ul presionin e gjakut duke relaksuar muret e enëve të gjakut, ajo promovon sekretim e natriumit dhe ujit nga trupi, por kjo është kur funksionojnë veshkat e shëndetshme dhe normalisht.
Kur hipertensionit është vetëm fillimi, sistemi kompensues është duke punuar si duhet, nivelet e larta të reninë dhe prostaglandins përzgjedhjes vjen deri, presioni nuk është rritur në përputhje me rrethanat.


Me rritur ndonjëherë presioni fillon sosje e këtyre sistemeve dhe përmbajtjes depressor substanca është më e ulët se normale, duke rezultuar në presion të qëndrueshme të lartë.
Kështu, një nga shkaqet e presionit të lartë të gjakut, sëmundje të veshkave shkaku, tension të lartë të gjakut është e rrezikshme për shkak të paparashikueshmërisë së saj, si dhe sëmundjet e organeve të tjera.
Rol të rëndësishëm ka luajtur nga joneve natriumi, i cili të përcaktojë presion osmozik ndërmjet anijeve dhe lëngun ekstracelular, dhe rritje natriumi në indet dhe gjaku, duke çuar në mbajtjen e lëngjeve dhe kështu rrit sasinë e sektorëve të caktuar të trupit.


Njerëzit që përdorin një shumë të produkteve që përmbajnë kripë tryezë, hipertensionit më të rënda dhe shpesh rezulton në hemorragji të trurit. Hipertensionit, e cila ndodh në individë të cilët konsumojnë shumë kripë, të quajtur thelbësore, e cila ndodh në 90% të meshkujve, dhe një ndikim të madh në shfaqjen e këtij lloji të hipertensionit, është faktori gjenetik.
Përveç hipertensionit esencial mund të jetë obeziteti, diabeti, sepse insulinës mund të stimulojë aktivitetin simpatik dhe rrit efektin vasoconstrictor.
Shkaku i hipertensionit esencial mund të gërhitës, si dhe moshës lidhur me ndryshimet në trup që kontribuojnë për të fibrave kolagjenit dhe duke shkaktuar arteriet rritet dhe kështu ata të humbasin elasticitetin e tyre, reduktuar në diametër, e cila çon në rritjen e presionit të gjakut.

Një tjetër formë e hipertensionit, ajo vazoryalnaya, kjo ndodh ngushtimi i arteries renale që ushqen veshkën, dhe kufizimi është për shkak të pllakave aterosklerotike, duke çuar në presionin e gjakut, e cila është zakonisht në të moshuarit.

Për më tepër shkaktojnë tensioni i gjakut mund të jetë sëmundje tiroide, ku nivelet e hormoneve tiroide rritet, e cila çon në rritjen e normës së zemrës dhe pastaj të rritet në presionin e gjakut.
Kur njeriu vënë re në presion vazhdimisht të lartë të gjakut, ajo duhet të kalojë urinalysis dhe gjakun, dhe të kryejë kimi të gjakut për të përcaktuar përmbajtjen e kalciumit, kaliumit, nivelet e enzimave dhe vëllimit lipidet dhe glukozës në gjak.

Të jetë i sigurt për të kontrolluar gjak mbi hormonet e gjëndrave endokrine dhe të gjëndrës tiroide, dhe në këtë mënyrë kryhet një elektrokardiogramë dhe presionin e gjakut kontroll përditshme. Me presionin e lartë të gjakut vazhdimisht duhet të kryejnë radiografi e veshkave, mushkërive, kontrolloni fundus okulare.
Në hipertension të shkurtër të shkaktojë qëndron në atherosclerosis, sidomos aortës, si dhe shkelje të veshkave, dhe në qoftë se atherosclerosis fajtor, ai duhet të reduktojë nivelin e kolesterolit dhe sëmundje të veshkave, pini ujë të pastër dhe të zvogëlojë sasinë e marrjes kripë, por mos harroni se hipertensionit paparashikueshmëria e tyre të rrezikshme.


Këto teste diagnostike do të përgjigjet shkakun e presionit të gjakut dhe mjeku do të vendosë se cilat metoda për të normalizuar presionin.
Nëse tensioni i lartë i gjakut mund të përdoret droga të tilla është эhylok, verapamil, tenoryk, prestaryum, dhe droga të tjera, por ato duhet të merren pas konsultimit me një mjek.
Megjithatë, presioni i lartë i gjakut të ndikojë në zakone të këqija (pirja e duhanit, alkooli, ushqimet yndyrore, ujë i keq, lodhje, lodhje nervore dhe faktorë të tjerë, përjashtimin e të cilave mund të normalizuar presionin e gjakut.

Sëmundje Hypretonycheskaya mund të shkaktojë krizë hypretonycheskyy, kur papritmas rritur presionin e gjakut, i shoqëruar nga dhimbje koke, sidomos në pjesën e pasme, ka një rrahje zemre e fortë, skuqje dhe djersitje.

Shkaku kryesor i krizës është një vonesë në trupin e ujit dhe natriumit, e cila rezulton në ënjtje të trurit, këmbët pastoznost, nauze, të vjella dhe personi puffiness
Presionin e lartë të gjakut mund të shkaktojë goditje, që është, ishemi cerebrale, duke rezultuar në trombozë ndodhin dhe spazma të enëve cerebrale.

Të gjitha këto fenomene mund të parandalohen nëse monitoruar vazhdimisht nivelin e presionit të gjakut, të çojë një jetë normale, të mos abuzojnë alkoolit dhe duhanit, si dhe për të krijuar ushqim dhe për të pirë ujë të pastër, për të hequr peshën e tepërt dhe do të çojë një jetë aktive.
Personat me tension të lartë për një kohë të gjatë ajo nuk ndjehen aq të kontrolloni atë shpesh për të mos filluar këtë proces, atëherë ajo do të jetë e vështirë për të hequr.