9 Hipertensioni shkakton rritjen e presionitA e dini se ju keni presion? Por ajo që duhet të jetë në moshën tuaj? Nëse ju jeni në gjendje për t'iu përgjigjur këtyre pyetjeve, atëherë ju jeni në pakicë. Sipas të dhënave të ofruara nga Shoqata e presionit të gjakut (UK), 70% e njerëzve nuk dinë asgjë për këto shifra.
Ndërkohë, për çdo vit të tërë popullsisë së botës shkatërron hipertensionit Moska! Pajtohem, nuk është çudi sëmundja quhet "vrasës i heshtur."
Shkaqet e presionit të lartë janë të ndryshme: ato janë të shumta dhe në çdo rast ata mund të personalizohet. Për fat të keq, madje edhe mjekët me përvojë nuk mund gjithmonë të imët - pasiguri të tillë, natyrisht, nuk mund të argëtojë.Por ka lajme të tjera. Pjesa më e madhe e shkaqeve të presionit të lartë të gjakut - një faktor në varësi të jetesës dhe mund të ndikojnë në ato!


Shkaqet kryesore të presionit të lartë të gjakut.

1. Salt dhe yndyra. Rregulli i parë i dietës për tension të lartë - të përjashtuar nga menyja e ushqimit, e cila përmban shumë kripë dhe yndyrë. Mund të kryejnë më mirë të fillojë tani?
2. peshë ekstra. Kjo arsye shpesh shoqëron № 1. Shkaku më shumë peshë - më shumë gjak për të furnizuar këtë masë. Një anije me asnjë gjerë janë këtu dhe ata duhet të punojnë nën presion të lartë.

3. Mungesa e mineraleve. Për mekanizmin normal të zemrës duhet të kenë sasi të mjaftueshme të kaliumit dhe magnezit në trupin tuaj. I pari ndihmon hequr kripë tepërt dhe një impuls të zemrës dirigjent, e dyta e bën zemrën të fortë dhe lufton mpiksjen e gjakut.
4. Pirja e duhanit. Cigare - armiku më i keq i sistemit kardiovaskular! Për më tepër, si rezultat i pirjes së duhanit formuar clots, dhe madje edhe enët e gjakut fillojnë të punojnë gabimisht. Anije të shëndetshëm do të zgjerohet, kur t'u bashkuar me një vëllim më të madh të gjakut - "obkurenyy" ngushton në kundërshtim dhe i jep të gjithë sistemin.

5. Mungesa e aktivitetit fizik. Jetese aktive zvogëlon rrezikun e hipertensionit nga 20-50% në krahasim me "ulen". Pa anijet e ngarkesës humbasin ton e tyre, dhe ata nuk mund të mbështeten mbi të në kohë të vështira.
6. Stresi. Këtu është një tjetër arsye për presionin që ju mund të kontrollit. Hipertensionit veçantë gëzim ju ofruar kur duke filluar dobi vetes përmbajtje qetë cigare apo frigorifer.
7. sëmundjeve të tjera. Që çdo gjë në trup është i ndërlidhur, gabimet e ndryshme në trupin tuaj mund të çojë në presion të lartë të gjakut. Shkelja e veshkave ose gjëndra veshkave, mëlçisë, tiroide, diabeti - të gjitha shkaqet e mundshme të presionit të lartë.

8. Trashëgim. Megjithatë, predispozitë gjenetike për presionin në rritje nuk mund të zbritur. Përveç kësaj, ka raste kur disa tipare anatomike pengojnë rrjedhjen e gjakut dhe në këtë mënyrë të shkaktojë tension të lartë.
9. Ekologji. Veçanërisht e rëndësishme për banorët e qyteteve. Pra, nuk do të humbasë shansin për të qëndruar në natyrë - ajo do të ndihmojë për të mbajtur presionin normal.
Për të përmbledhur. Të gjithë faktorët e mësipërm janë vetëm një për të cilat ne nuk mund të ndikojnë - trashëgim. Të gjitha të tjera ekspozuar rregullore tonë, sepse një mënyrë jetese të shëndetshme - një mjet i madh për parandalimin e hipertensionit!

Sot të gjithë. Së shpejti presim një artikull mbi atë se si për të ulur presionin. Unë do të jem shumë i lumtur në qoftë se ju nuk keni nevojë