Hipertensionit Ushqimi Ushqimi nën presion në rritjeShumë njerëz kanë dëgjuar për një diagnozë mjeku "hipertension", një tabllo në imagjinatën, ku çdo ditë fillon me një mjekim të detyrueshëm.
Në fakt, ajo mund të mos jetë aq e keqe. Pra, ju me të vërtetë duhet të i kushtoj vëmendje çdo ditë për shëndetin e tyre, por është e mundur që ju do të menaxhojë pa pilula. Ushqimin e duhur - kjo është arsyeja pse ju duhet së pari t'i kushtojë vëmendje.
Ushqimi për hipertensionit Përveç gjithmonë e detyrueshme për trajtim, nganjëherë duke zëvendësuar të gjitha tableta. Kjo është e kuptueshme: vështrim në listën shkakton presion - shumë prej tij lidhur me ushqimin.


Pra, le të mos humbim kohë dhe tani të vazhdojë me rregullat themelore të të ushqyerit në presion të ngritur.


8 rregullat e të ushqyerit në presion të ngritur apo dietë hipertensionit.

1. Pritini poshtë në konsum kripë. Ju tashmë e dini se kripa ruan lëngjeve në trup, duke çuar në rritjen e presionit. Mjekët rekomandojnë të hani 4-6 gram kripë në ditë. Shpesh, një numër i tillë mund të merret vetëm me produktet pa shtuar kripë, ndërsa gatim. Por ju e dini, plotësisht të eliminuar kripë nga të hahet shumë e pamundur.

2. Ulja konsumin e yndyrë të kafshëve. Shkaku i hipertensionit mund të jetë një bllokim të enëve të gjakut për shkak të formimit të pllakave. Gjithashtu ushqimet yndyrore të çon në kg shtesë, e cila nga ana e rrit presionin.
Në vend të mishit të derrit hani peshk ose pulë në vend të sallatë majonezë mbushëse të naftës dhe të zëvendësojë sanduiç tradicionale në thekre sanduiç bukë me marule, domate dhe djathë.
3. Pritini poshtë në konsum sheqerit. Ushqimi për hipertensionit përfshin reduktimin e karbohidrateve, si ata - një arsye tjetër peshë të tepërt. Pra, të marrë të përdoret për të pirë çaj pa sheqer, ëmbëlsira, pies dhe karamele të hani vetëm në pushime, të blerë çokollatë dhe të errët.

Nëse ju absolutisht nuk mund pa ëmbëlsirat, të përpiqen për të shkuar në marshmallows dhe karamele.
4. Hani më pak të skuqur dhe i tymosur. Kur tiganisje i ushqyesve të shkatërruara, dhe djegia e naftës nga substanca të dëmshme. Produktet e tymosur dëmshme kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë kripe.
Dietë ideale për hipertension është ushqimi i gatuar në avull.
5. Reduktimi i konsumit të alkoolit, kafe dhe çaj të fortë. Alkooli shkakton spazma të enëve të gjakut, duke rritur presionin e gjakut. Sa për kafe polemika shumë, por shumica beson se presioni i lartë i gjakut nuk duhet të përdorin atë. Tone të forta çaj dhe rrit ngarkesën në zemër. Pra, shkoni në "lehtë" çaj ose pije të tjera të gjelbër, të tilla si hips supë.

Kjo është ndalimet dhe kufizimet mjaft!
6. Më shumë fruta dhe perime. Perimet janë të dobishme jo vetëm për shkak të përmbajtjes së vitaminave, por edhe praninë e fibër. Në sajë të reduktuar kolesterolit dhe përmirëson tretjen. Gjithashtu, këto produkte janë të ulëta në kalorive, e cila është një plus i madh.
7. Rritja futje e kalium dhe magnez. Kjo është një nga rregullat më të rëndësishme të të ushqyerit në hipertensionit. Kalium dhe magnez - miqtë më të mirë të sistemit kardiovaskular. Ndoshta mjeku do të ju rekomandojmë barna që përmbajnë ato. Por e di se burimi më i mirë i këtyre substancave janë produkte natyrore.

Në disa artikuj unë do të shkruaj në detaje në lidhje me produktet, të pasura në kalium dhe magnez, dhe këtu përmendin vetëm disa.
Kajsi kalium të pasura, banane, panxhar, patate, rrush të thatë, qumësht i skremuar.
Magnezi është gjetur në fasule, hikërror, spinaq, lajthi.
8. hips pije supë. Kam shkruar se çdo kardiolog, i cili unë kam qenë në një pritje në dimër unë gjithmonë rekomandojmë për të pirë një zierje e hips u rrit. Lexoni, se si duhet të krijoj në këtë artikull dhe pirë për shëndetin.
Siç mund ta shikoni, dietë hipertensionit - ajo është thjesht një dietë të shëndetshme me një fokus në reduktimin e futje kripë dhe për të rritur furnizimin me kalium dhe magnez në trupin tuaj. Pra, fillojë të hahet si duhet, atëherë ju të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e hipertensionit.