Hipertensionit - shkallë, fazë, trajtim, historia mjekësore


Hipertensionit - është një nga sëmundjet e zakonshme ESU në zhvillim si rezultat i fillestare infringement vasoregulative Qendrat dhe në vijim e tyre dhe mekanizmat neurohumoral me origjinë të veshkave, të cilat janë karakterizuar nga presioni në rritje në arteriet, çrregullime funksionale dhe organike e SNQ, zemra dhe veshkat në forma të rënda të sëmundjes. Si rezultat, hipertensionit është qendra një neurozë të larta, kontrollin dhe rregullojnë këtë presion.
Për sëmundje të tilla si endokrine, veshkave, kardiovaskulare dhe formë tjetër simptomatike ose të mesme të hipertensionit është konsideruar simptomë kryesore, e cila shkakton dëmtime të organeve dhe formimin e procesit patologjik në këto prona.


Hipertensioni sot konsiderohet si një sëmundje shumë e zakonshme ESU, në të cilën presioni i gjakut shpesh regjistruar më e lartë se 140/90 mm Hg në se e ardhmja e rrit rrezikun e cerebrovascular dhe komplikime kardiovaskulare. Përveç kësaj, sëmundja vlen në mënyrë të barabartë për të dyja gjinitë. Pra, 4% e njerëzve 20-23 vjet kanë parë një presion në rritje, dhe në moshën 50-70 vjeç është 50%.
Pacientët Moti diagnostikuar me hipertension dhe taktikat e mëtejshme terapeutike do të varet nga tensioni i gjakut, faktorët duke përgatitur, "organet objektiv", e cila është e përfshirë aktualisht në proces patologjik, kushtet klinike dhe shkalla e sëmundjes.Shkaqet e hipertensionit


Shkaqet e sëmundjes deri më sot nuk janë sqaruar plotësisht. Sëmundje hypertensive zemrës karakterizohet nga zbulimi në fazat e hershme të pikës themelore patologjike - vrull të avancuar të arteriolat, duke iu referuar metodës objektive të përcaktimit të presionit në të gjithë sistemin e enëve të gjakut.
Proceset Formimi i sëmundjeve të qëndrueshme ndikuar nga faktorë të ndryshëm që rregullojnë presionin e gjakut nën kushte të caktuara fizike.
Nga faktorët e hipertensionit kontribuar përfshijnë predispozitë gjenetike, mbingarkesë emocionale dhe nervor, stresi, mosfunksionim i sistemit endokrin, trashje, nikotina, alkooli, mungesa e ushtrimit, sëmundje të veshkave, mosha, etj

Një nga arsyet kryesore për rritjen e presionit të gjakut është konsideruar të jetë tendosje nervor, e cila mund të jetë shkaktuar nga stresi psikologjik dhe emocional akute dhe kronike, stresi rozuyazykam vazhdueshëm, lëndimet e kafkës apo tru dhe hipoksi. Vëmendje e veçantë në vetvete tërhoqi me takikardi duket e shoqëruar me rritjen e prodhimit kardiak.
Ndër faktorët patologjike e formimit të presionit të lartë të gjakut përçarje izoluar oblongata palcë dhe hypothalamus. Një karakter faktorë humoralë kanë tendencë për të formuar në veshkat. Kur ata krijuar qarkullimin e gjakut, i prodhuar reninë, i cili konverton angiotensin hypertenzynohen në. Kjo substancë fundit promovon vasoconstriction dhe gjëndra të zhvillimit myneralkortykoyda. Dhe ai, nga ana tjetër, ndikon në nephrons, stimulimin thithjen e natriumit, e cila mban të anijeve në përputhje me të lëngshme dhe provokon tension të lartë.

Përveç kësaj, gjëndra të rëndësishme punën e sistemit endokrin, të tilla si seksi, tiroide dhe gjëndrra e hipofizës, ka disa lidhje me prodhimin e hormoneve të cilat janë të përfshirë në rritjen e presionit të gjakut.
Zhvillimi i hipertensionit mund të ketë një ndikim faktorët dhe Foodborne drejtpërdrejtë. Për shembull, personat të cilët konsumojnë sasi të tepërta të kripë tryezë, e regjistruar me presionin e lartë të gjakut. Si rezultat i se natriumi trupi është i vonuar, nuk është ënjtje e mureve të enëve të gjakut dhe rritjen e presionit të gjakut.

Jo Roli i fundit në shkaktimin e hipertensionit shkarkohet faktor gjenetik. Nëse trashëgim është metabolizmi bilateral qëndrueshmëri trashëgimia, e cila shkakton shkelje të zhvilluar substanca që rregullojnë këtë presion. Veprimi i të gjithë këtyre faktorëve në fund formuar hipertensionit. Përveç kësaj, procesi i gjatë i ngushtimin e arteriolat pankreasit dhe gjëndra veshkave shkakton atyre ndryshime sklerotizues. Një cerebrale, arteriet koronare dhe aorta formuar progresive atherosclerosis, e cila nxit qarkullimin e gjakut në organet përkatëse dhe zhvillimin e hipertensionit.Simptomat hipertensionit


Një nga sëmundjet më të zakonshme patologjike gjithë ESU është konsideruar hipertensionit. Hipertensionit - është ngritur vazhdimisht presionin e gjakut. Rritja presion Procesi vjen në një kohë kur arteriet janë ngushtuar apo degë të vogla, dmth arterioles. Arteriet janë konsideruar autostradat kryesore përmes të cilave gjakut në të gjitha organet dhe indet e trupit të njeriut. Shumica e njerëzve mund të ngushtuar arterioles, fillimisht si pasojë e vrull, dhe më pas pastrimin e tyre është vazhdimisht në një gjendje të ngushtuar si pasojë e murit thickened sepse rrjedhjen e gjakut për të kapërcyer këto narrowings duhet të punojnë për të forcuar zemrën, dhe kjo provokon emisioneve të mëdha në rrjedhën e enëve të gjakut. Kështu, rrit presionin e gjakut, duke çuar në hipertensionit tej.

Ky proces patologjike është konsideruar të jetë kronike, e karakterizuar nga një rritje e vazhdueshme e presionit të gjakut lart presion systolic 139 mm Hg. Art. dhe diastolic - 90 mm Hg. Art.
Nëse tensioni i lartë i gjakut është shënuar lezione të çdo organi, atëherë kjo sëmundje patologjike është konsideruar si një formë e mesme e hipertensionit. Pothuajse 90% e njerëzve që vuajnë nga një formë të hipertensionit esencial. Në mënyrë tipike, numërimi u rrit presionin e gjakut, të fillojë me tre herë regjistrimin e një mjeku 140/90 mm Hg. Art. ose më shumë prej pacientëve nuk marrin ilaçe që ulin presionin e gjakut.

Është e rëndësishme të dini se presioni në rritje të shifrave të vogla, por të qëndrueshme ende tregojnë praninë e hipertensionit.
Simptomat e sëmundjes është e karakterizuar nga specifika të caktuara. Përveç kësaj, pacientët gjatë një periudhe të gjatë kohore mund edhe të jenë në dijeni të patologjisë së tanishme, nuk paraqesin ankesa specifike të çojë një jetë aktive ndonjëherë ndodhë me vjellje të shprehura në marramendje dhe dobësi. Një shumë kjo është e lidhur me lodhje, edhe pse tani është që të i kushtoj vëmendje të shenjave të para të zhvillimit të hershëm të hipertensionit dhe mbi të gjitha, për të matur presionin e gjakut.

Pacientët në praninë e sëmundjes ankohen vetëm atëherë kur tregohet dëmtime të organeve të synuar. Ata janë më të ndjeshme në rritjen e presionit. Në këtë rast, ndryshimet fillestare në rrjedhjen e gjakut në tru, fillon të merren mendtë, kanë dhimbje në kokë dhe zhurma, dhe kapacitetin e kujtesës reduktuar. Por në të ardhmen pacienti mund të bëhet gjymtyrët heshtur, duket dobësi, fluturon, dyshe në sy, gjuhë të vështirë, por në fillim të sëmundjes karakterizohet nga qarkullimi të dobët të gjithë vijnë karakter. Por në një fazë të avancuar të hipertensionit mund të zhvillojnë komplikime si infarkt cerebral apo hemorragji.

Shumica e ekranit të parë dhe pastaj e përhershme është konsideruar tension të lartë ose rritja e hypertrophy majtë ventricular si pasojë e rritjes së masës së saj për shkak të trashje e cardiomyocytes. Së pari thickened la mur ventricular dhe pastaj të zgjeruar vetë dhomat e zemrës. Më tej, ky hypertrophy referohet një pafavorshme prognoze hipertensionit funksion si edhe kontribon në rrezik të aritmisë ventricular, dështimit të zemrës, sëmundjes koronare të arteries, vdekje e papritur. Me përparimin e mosfunksionim LV ka vështirësi në frymëmarrje gjatë kryerjes së aktivitetit fizik, zanafillën e zemrës e astmës, edemë pulmonare në sfondin e një krize hypertensive, dhe formojnë dështimi congestive zemrës. Si rezultat, nuk është shpesh një infarkt miokardi dhe ventricular dridhje. Një aorta atherosclerosis zgjeron, e cila mund të jetë rezultat i thyerjes dhe ndarjes.

Lezione veshkave karakterizohet me shfaqjen e proteinave në urinë, dhe mykrohematuryey TSilindrurija. Por zhvillimi i dështimit të veshkave në një sfond të hipertensionit është shumë e rrallë. Me dëmtim të syve si rezultat i sëmundjes, përkeqësuar vizion, ndjeshmëri të lehta është reduktuar, dhe nganjëherë verbëri zhvillon. Kështu, ju duhet të jetë shumë i vëmendshëm për të hipertensionit.
Një manifestime tipike simptomë e hipertensionit janë dhimbje koke që mund të ndodhë në çdo kohë të ditës, por kryesisht gjatë natës ose në mëngjes, pas gjumit. Kjo është e karakterizuar nga ashpërsia e dhimbjes dhe plotësinë në qafë, por mund të përhapet në pjesët e tjera të kokës. Në mënyrë tipike, hipertensionit dhimbje koke është natyra herpes. Ndonjëherë rritet dhimbje me kollitjes, anim kokën, të shoqëruar nga një ënjtje të vogël të fytyrës dhe qepallat. Në pozitën vertikale të pacientit, aktivitetin e muskujve dhe masazh përmirëson rrjedhjen venoz si rezultat i kësaj dhimbje bëhet më e vogël ose zhduket krejt. Për më tepër, një dhimbje e tillë në rritjen e tensionit të gjakut mund të ndodhë si rezultat i tensionit të muskujve të butë e kokës ose tendons. Për të nxitur zhvillimin e tij mund psiko-emocionale stresi apo fizik, por pjesa tjetër është për shkak të ndërprerjes së dhimbjes dhe zgjidhjen e konflikteve. Në mënyrë tipike, dhimbje koke e quajtur dhimbje tension, e cila nganjëherë manifeston compression ose tkurrje të kokës e shoqëruar me nauze dhe marramendje. Por, në afat të gjatë dhimbje të vazhdueshme duket nervozizëm, durimin, ndjeshmërinë ndaj muzikës me zë të lartë dhe zhurma.

Në hypertensive gjithashtu vërejti karakterizohet nga dhimbje në zemër, të cilat janë të vendosura kryesisht në krye të saj apo e majtë të gjoksit. Ato ndodhin në një gjendje të pushimit absolut ose kundër tendosje emocionale, dhe pa provokuar aktivitet fizik. Këto dhimbje kardiak, nuk kupiruemye nitroglycerin mund të marrë një kohë të gjatë.
Në sfondin e presionit të lartë të gjakut në disa pacientë të zhvilluar gulçim si frymarrje, fillimisht pas ushtrimit, dhe më vonë i vetëm, i cili mund të tregojë lëndim të rëndësishëm miokardit dhe arsimin dështimit të zemrës.

Në praninë e sëmundjeve të zemrës si një dështim në shumicën e pacientëve të fillojë të rritet gjymtyrët më të ulët. Kjo është për shkak të vonesës së ujit dhe natriumit në trup si rezultat i hipertensionit në lidhje me marrë drogë të caktuara ose shkelje të funksionit të veshkave.
Në kundërshtim, si rezultat i hipertensionit në sfondin e presionit të lartë të gjakut që ndodh para syve të mizave, mjegull ose qefin. Kjo simptome funksionale karakteristike e qarkullimit të dobët në retinë e syve. Si rezultat, ndryshimet bruto në retinë, të tilla si trombozë, shkëputja e retinës apo hemorragji mund të ndodhë zvogëluar vizion, Diplopia, dhe nganjëherë humbja e vizionit.Rreziku i hipertensionit


Çdo vit në lidhje me sëmundje të tilla si hipertensioni konferenca shkencore që janë ndjekur kardiologë nga e gjithë bota. Sot, nuk janë miratuar në vitin 2003, vetëm klasifikimin e sëmundjes në kompetencat. Në fund, ky proces patologjik karakterizuar nga tre gradë e ashpërsisë, e cila karakterizohet tregues të ndryshme SHA. Si pasojë, presion normal është një tregues systolic presion brenda 120-129 mm Hg. Art. dhe diastolic - 80-84 mm Hg. Art.

Për të parë (të lehta) shkallën e hipertensionit takohen presionit të performancës në mm Hg të. Art. nga 140/90 të 160/100. Përveç kësaj, kjo shënoi një presion të qëndrueshëm të gjakut pa ndryshimet në organet e brendshme.
Për të dytë shkallën (moderuar) e sëmundjes është e karakterizuar nga luhatje në presion nga 160/100 tek 180/110 mm Hg. Art. Kjo tensioni i gjakut ka një kurs të qëndrueshëm, por për ta sjellë atë përsëri në normale është e nevojshme që të përdorin ilaçe. Në mënyrë tipike, kur shqyrton këto pacientët shfaqin rritje në madhësi lënë barkushe.

Në të tretë (të rënda) shkallën e hipertensionit vazhdueshme është tensioni i gjakut sipër 180/110 mm Hg. Art. Si rezultat i këtij shteti të zhvillimit të komplikimeve të ndryshme si çrregullime të qarkullimit të gjakut cerebrale, dështimi i veshkave dhe sulm në zemër.
Në procesin e diagnostikimin e sëmundjes në bazë të klasifikimit moderne, shkalla e hipertensionit është vënë rreptësisht parasysh të gjithë faktorët e rrezikut, domethënë ato rënduese procesin patologjike. Faktorë të tillë janë konsideruar të kërcënuar në formimin e komplikacioneve kardiovaskulare. Përveç kësaj, të gjithë këta faktorë, dhe numri i tyre do të ndikojë në mënyrë të konsiderueshme prognozë e hipertensionit. Dhe për të përcaktuar rrezikun e kësaj sëmundjeje është e rëndësishme të marrin në konsideratë grup moshën e pacientëve, gjinore e tyre, kolesterolit sasiore, metabolike dhe faktorët trashëgues, dhe mungesa e ushtrimit, pirja e duhanit, dëmtimin e organeve, të cilat veprojnë objektivat.

Ka katër gradë të rrezikut në rritje të presionit të gjakut në hipertensionit. Faza e parë karakteristike rrezik të ulët të këtyre pacientëve, e cila për dhjetë vitet e para nga fillimi i procesit të yyazytsirnist patologjike e komplikimeve është reduktuar në 15%. Për të dytin rrezik të mesëm fazë - yyazytsirnist e komplikimeve të përbëjnë gati 20%. Faza e tretë përcaktuar rrezikun e komplikimeve rreth 30%. Dhe faza e katërt është e karakterizuar nga rreziku tepër të lartë të komplikimeve, më shumë se 30%.

Faktorët e rrezikut që janë në gjendje të degraduar sëmundjen dhe prognozë e saj, dhe nuk përfshijnë korryhyruemыe korryhyruemыe. Në rastin e parë, ndërsa duke u shpëtoj prej faktorëve të hipertensionit kontribuar në formën e ushqimeve të caktuara, pirja e duhanit, mungesa e ushtrimit mund të përfundojë lirinë nga kjo sëmundje. Mundësia e dytë përfshijnë: pacientët e moshës, i trashëguar dhe predispozicion racore.
Në fazën e parë të hipertensionit është absolutisht asnjë faktorët e rrezikut, si mënyrë jetese të ndryshuar, monitorimit të rregullt nga një mjek për të ndihmuar stabilizimin e gjendjen e pacientit. Dhe në qoftë se është caktuar tensioni i gjakut uljen terapi të drogës.

Ne trajtimin e rrezikut 2 administrohet pas vëzhgimit për gjashte muajsh.
Pacientët me diplomë 3 duhet të kalojë inspektimit takim me ilaçe.
Për shkallën e 4-të të rrezikut tipike prognozë të keqe me një yyazytsirnistyu të lartë të komplikimeve që kërkojnë shqyrtimin urgjent me emërimin e menjëhershëm të trajtimit të duhur.


Rasti hipertensionit


Rasti është konsideruar si një dokument i madh shëndetësor, i cili është në çdo pacient që referohet ndonjë institucion terapeutik ose profilaktik.

Për shembull, kur merr një pokiy pacientit pranimit diagnostikuar me hipertension, ju ende nevojë për të konfirmuar pasaportë mbushur pari dhe informata të përgjithshme në lidhje me pacientin aplikantit. Në ato raste kur mjeku shqyrton pacientit fillimisht në marrjen e vetëm, historia mjekësore është e mbushur me të njëjtat metoda qëllim të diagnostikimit dhe terapisë drogës. Por sapo pacienti arrin në departamentin e kardiologjisë ose reanimim, ekzaminimit fillestar dhe mbushje historinë mjekësore të kryera drejtpërsëdrejti në zyrën e mjekut.

Për të filluar heton ankesat e pacientit që i japin një ide të karakteristikave të sëmundjes, dhe të lidhura. Ndonjëherë ato janë të theksuara në mënyrë që ju mund të menjëherë të marrë hipertensionit. Në këtë rast, pacientët ankohen për dhimbje koke në mëngjes ditën me lokalizimin në pjesën e pasme, në kombinim me peshën dhe kokë nesvizhistyu. Megjithatë, ata ankohen për gjumë të dobët, nervozizëm, ulur performancën dhe kujtesës. Më vonë ankesat mund të jenë dhimbje të zemrës, gulçim në një sfond të aktivitetit fizik dhe dëmtim vizual.

Pastaj mjeku mbledh anamnezën e sëmundjes dhe të jetës dhe historisë alergjike të pacientëve të diagnostikuar me hipertension.
Kur në pyetje sqaron kur dhe si simptoma patologji filluar, duke filluar një gradual, të mprehtë ose gati të padukshme të pacientit. Kjo është e detyrueshme për të pyetur pacientin atë që ai e bashkëpunëtorëve fillimin e procesit patologjik. Është e rëndësishme për të gjetur gjatësinë e kohës së hulumtimit të hipertensionit kryer dhe rezultatet e trajtimit të caktuar më parë.
Në hartimin e historisë së jetës në duke i kërkuar të afërmit e pacientit, nëse ata pësuar ndonjë sëmundje, duke përfshirë hipertensionit. Sondazhi i mëtejshëm i kryer në mënyrën e jetesës e pacientit, zakone të këqija, punësimit, kushteve të jetesës, të ushqyerit, e cila është e rëndësishme në të konfirmuar diagnozën e hipertensionit. Gjithashtu zbuloi neuro-psikologjike gjendjen e pacientit lidhur me situatën në familje dhe në punë. Një grua e intervistuar në lidhje menstruacioneve, shtatzënisë, lindjes apo menopauzës.

Më tej, historia mjekësore është e mbushur me përshkrimet e shqyrtimit të përgjithshëm të pacientit dhe gjendjen e organeve të brendshme. Një pacient me sëmundje hipertensionit mund të ndodhë në tre faza. Pacientët Faza e parë është shënuar rritje vetëm e presionit të gjakut, pa ndryshime në organet e brendshme. Në fazën e dytë, ka një rritje të presionit të gjakut dhe rritur la ventricular (pas ekzaminimit të drejtpërdrejtë të pacientit, x-ray, EKG ose studimi echocardiography). Në këtë kohë, në procesin patologjike mund të përfshijë veshkat, kështu që i kushtoj vëmendje të urinës me gjurmë të proteinave, eritrocitet izoluara (formuar atherosclerosis renale), dhe ethe. Përveç kësaj, si rezultat i arteriosklerozës koronare për këtë fazë të hipertensionit karakterizohet nga dhimbje të kompresionit pas gjoksit që lindin gjatë ushtrimit dhe zhduken pas ecje ose nitroglycerin. Por në fazën e tretë mund të zhvillojë një atak në zemër, parezë dhe paraliza në sfondin e pash, si dhe një ndryshim të mprehtë në vizionin dhe madje edhe humbje të plotë. Në çdo fazë mund të zhvillojnë krizë hypertensive, duke provokuar goditje apo sulm zemër lloj astmë.

Tjetra, sjellja prekje, e cila është përcaktuar me anë të majës së zemrës, dhe trokitje - të përcaktojë kufirin kardiak. Ndërsa duke dëgjuar të i kushtoj vëmendje për tonin e zemrës, ritmin e saj, dhe mungesa ose prania e zhurmës, norma e zemrës dhe matje të presionit të gjakut kryer.
Pas shqyrtimit mjeku vënë diagnoza paraprake, të planifikuar një testimi dhe drogës terapi të përshtatshme diagnostike është caktuar në varësi të fazën e hipertensionit.
Në rastin e krizës hypertensive, fillimisht kryerjen lehtësim e saj urgjente, dhe historia mjekësore është e mbushur me fjalët e pacientit ose të afërmit.


Metodat e detyrueshme e diagnozën e hipertensionit janë: tensioni i gjakut, electrocardiography, radiografi, phonocardiography, veloergometry, эkokardyohrafyya. Përveç kësaj, teknikat e emëruar laboratorike, të tilla si e gjakut komplet, kërkimet biokimike në proteina, proteina C-reaktive, transaminazave, fibrinogjenit, etj, dhe urinalysis. Vetëm në bazë të metodave të studimit të vënë diagnozën përfundimtare dhe të trajtimit të caktuar të plotë hipertensionit.

Fletët përkatëse të historisë rast pas raundeve të përditshme, mjeku përshkruan trajtimin e nevojshëm, dhe mban një rekord të pacientit, i cili gjithashtu bashkëngjitni të gjitha analizat e sondazheve. Në intoleranca e barnave të caktuara, në rast të anulimit apo ndryshimit është e regjistruar në historitë e llogarisë përkatëse pacient të veçantë diagnostikuar me hipertension.
Pas shërimit, pacienti është epicrisis përgatitur vypysnyy, e cila përshkruan shkurtimisht datën e pranimit të pacientit, ankesat e tij, natyra e hipertensionit, rezultatet e testit në trajtimin e përcaktuar dhe pas, dhe e gjithë strategjia e trajtimit, dhe në fund e bëri parashikimin përfundimtar.

Jetë i sigurt për çdo pacient me shkrim rekomandimet e caktuar shtesë në respektimin e të ditës, ushqim dhe terapi të drogës pas daljes nga spitali.


Fazat e hipertensionit


Hipertensioni në karaktere morfologjike është e ndarë në tri fazat e kursit. Në veçanti kjo fazë kalimtare, e ndjekur nga një fazë ndryshime të përbashkëta patologjike në arteriet dhe i treti - një fazë me organet e ndryshuar si rezultat i shkeljeve të arterieve.
? Për të parë (rastit) hipertension fazë karakteristike rritje periodike në presionin e gjakut për shkak të vrull e arteriolat, gjatë së cilës mur vaskulare humb uria oksigjenit është duke përjetuar, kështu që ndodhin ndryshime të ndryshme distrofike.

Pastaj ndryshimi vjen një vrull të hypoxia arterioles paralizë ruajtur muret e tyre. Si rezultat i kësaj, muret e arterieve të bëhen shumë të depërtueshëm, zhvillimin plazmorahiya e tyre që shkon përtej anijeve, kështu që përfundimisht zhvillimin edemë perivascular.
Pas presionit normal të gjakut dhe rikthen microcirculation, gjak nga hapësira peryvaskulyarnыh dhe muret arteriale hiqen. Dhe si rezultat i rritjes së stresit në zemër, e cila përsëritet shumë herë, zhvillimin e formave kompensuese hypertrophy. Nëse në këtë fazë për të hequr uyazyka që shkaktojnë stres karakterit psikologjik dhe emocional, dhe të kryejë trajtimin e nevojshëm mjekësor, procesi sëmundja fillon hipertensionit mund të pauzë, si në fazën e parë nuk ka ndryshime të pakthyeshme.

? Në fazën e dytë, e karakterizuar nga arteriet përhapura ndryshim, ka një rritje të qëndrueshme në presionin e gjakut. Kjo të gjitha është rezultat i crregullime thellë ESU dhe ndryshimet e tij.
Shko faza e parë (kalimtare) presionin e lartë të gjakut në e dytë (të qëndrueshme) për shkak të mekanizmave të shumta të neuroendocrine veprim natyrën e funksioneve të madh refleks rëndësia, veshkave dhe endokrine. Ajo është përsëritur shpesh rritet presion që rezultojnë të zvogëlojë ndjeshmërinë e baroreceptors, të vendosura në të aortës. Dhe ata ishin në funksionimin normal të dobësojë veprimtarinë e sistemit simpatik-veshkave dhe të reduktuar presionin e gjakut. Dhe me ndikimin e fortë të sistemit dhe vrull i veshkave arterieve, është stimulimi i reninë. Kjo enzimë promovon formimin e angiotensin gjakut, e cila ndihmon për të stabilizuar presionin e gjakut me ritme më të larta. Përveç kësaj, kjo substancë rrit arsimin dhe jashtë mineralocorticoid veshkave, të rrisë më tej presionin dhe të kontribuojë në stabilizimin e saj.

Por vazhdimisht spazma e arteriolat, proceseve të zgjeruara plazmorrahyy dhe një numër të madh të proteinave në masë në muret e enëve të, shkaku i hyalinosis ose arterioloskleroza përsëritet. Si rezultat i kësaj, muret e enëve të gjakut trash dhe të bëhet më pak elastike, trash dhe përfundimisht kjo çon në një reduktim në lumenin e arterieve. Kështu, vazhdimisht tensioni i lartë i gjakut rrit ngarkesën e zemrës, dhe ajo promovon hypertrophy kompensues. Në këtë rast masa kardiak është pothuajse 750 gram. Pra vazhdueshme tensioni i lartë i gjakut rrit ngarkesën në arteriet dhe shkaktojnë pronat madhe atrofi e qelizave të muskujve, e cila çon në humbjen e elasticitetit nga anijet.

Në lidhje me biokimi ndryshuar gjakut, kolesterol akumuluar dhe proteina është e mundur në formimin e lezioneve aterosklerotike të enëve të mëdha.
? Për fazën e 3-të hipertensionit karakterizoi ndryshimin si rezultat i arterieve të prekura. Këto ndryshime paraqesin një shkelje e mesme. Ashpërsia e këtyre ndryshimeve dhe manifestime simptomatike varen drejtpërdrejt nga lezione arteriolar dhe komplikime të ndryshme për shkak të enëve të ndryshuara.
Baza e ndryshimeve kronike të përbëjë një shkelje të furnizimit të tyre të gjakut, mungesës së oksigjenit dhe dëmtim të organeve rrit sklerotycheskoe. Në këtë fazë të zhvillimit të komplikimeve të ndryshme, në formën e spazma, trombozë e arterieve dhe arteriolat, ata këputje, duke shkaktuar infarkte ose hemoragji.Trajtimi i hipertensionit


Në fazat e hershme të sëmundjes themeli i trajtimit është krijuar më të mirë uyazyka punë dhe kohë të lirë, si dhe përshkruesit qetësim (elenium, Seduxen, Fenazepan, Tazepan, Valerian, Motherwort, angilozues përzierje). Përveç kësaj, ne rekomandojmë përdorimin e barbiturate si pasojë e gjumit të dobët. Në këtë rast është më mirë të le pacienti të marrë pilula gjumi, në mënyrë që ai të flerë mirë se sa të kesh frikë pretendime të rreme në lidhje me varësinë e drogës dhe të bëjë asgjë, dhe si rezultat pacienti nuk vyspytsya dhe presionin e gjakut mbeten ngritur. Këto parime dhe trajtim efektiv për dënimin e dytë dhe faza e tretë e hipertensionit.

Gjithashtu, çdo gjë që kontribuon në zhvillimin e sëmundjes, ajo është e rekomanduar për të eliminuar. Është e nevojshme për të eliminuar turnet e natës në punën e tyre dhe vidyazykatysya e punës, ku efekti i dridhje dhe zhurma, dhe vëmendje të tepruar të tensionit.
Thelbësor në trajtimin e hipertensionit luan është dietë e saktë, e cila duhet të përfshijë produktet e mëposhtme, të cilat me vlerat e tyre të energjisë nuk do të tejkalojnë kërkesat e përditshme, ndërsa mbipeshë do të jetë edhe më e ulët. Kjo është një konsumi rreptë kufi e kripë (5-8 gram në ditë).

Objektivi kryesor është trajtimi i zgjedhjes drogës hipertension, i cili do të vazhdojë të sigurojë nivele normale të presionit të gjakut. Është gjithashtu e rëndësishme që të përpiqen për të arritur një presion normal, ose pothuajse normale, pasi ajo parandalon komplikacione të tilla si goditje, rrjedhës dinamike cerebrale të gjakut dhe arteriosklerozës veshkave.
Përfitime të mëdha në trajtimin e hipertensionit rrjedhin nga pacientët të qëndrojnë në dispanseri dhe qendrat shëndetësore të organizuara në ndërmarrjet. Këtu, pacientët mund të jetë pas punës në natyrë polubolnychnoho, ku një pacient të plotë pushimi, fizioterapi, të ushqyerit dhe gjumë.

Për trajtimin e hipertensionit përdorur një numër të madh të veprimit të ndryshme hypotensive e barnave që ju ulin tensionin e lartë të gjakut. Kjo në thelb droga që ndikojnë receptorët nervore në gjenezën e zemrës dhe enëve të gjakut (Inderal, Inderal, al obzidan, dmth, beta-blockers.); mjete që reduktojnë përmbajtjen e noradrenaline dhe adrenalin në sistemin qendror nervor dhe enëve të gjakut (Dopehit, Clonidine, Reserpine).
Emërimi i drogës diuretik (Tryampur, furosemide, gipotiazid) nxisin sekretim të ujit dhe natriumit nga trupi dhe kështu uljen e presionit të gjakut. Efektet hypotensive edhe Vasodilators periferike natyra, e karakterizuar nga një mekanizëm të ndryshëm të veprimit si rezultat i zgjerimit të arteriolat (CAPTOPRES, Kapoten, kaptopril, prazosin, etj). Në mënyrë tipike, të drogës zakonisht cakton mjeku.

Deri më sot, terapi e përdorur gjerësisht kombinim të hipertensionit që është emëruar në të njëjtën kohë disa droga, të cilat karakterizohen nga mekanizma të ndryshme të veprimit. Kjo metodë ju lejon të caktojë drogë terapeutike në doza të vogla. Ndër këto barna mund të identifikohet Adelfan, i cili përfshin hydralazine, gipotiazid dhe Reserpine.
Pacientët me hipertension droga antihipertensive janë të rekomanduara për të marrë veprim në baza të vazhdueshme. Përveç kësaj, trajtimi i sëmundjeve patologjike kryer nën kontrollin e presionit të gjakut. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se nuk është e përshkruar gjithmonë dozë të drogës për shkak se ajo mund edhe rritje dhe rënie dhe të emëruar në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale, duke marrë parasysh presionin e performancës.

Trajtimi i pacientëve që vuajnë nga hipertensioni, kryer kryesisht pacientëve të jashtëm. Një spital të jenë vetëm ata pacientë të cilët kërkojnë zgjedhjen e një kombinimi të ri të drogës apo diagnozës.
Komplikime të rënda të hipertensionit përfshijnë krizë hypertensive që kërkon trajtim të veçantë dhe kërkon zbatimin e masave urgjente. Ata janë të drejtuara për faktin se ju mund të sa më shpejt të jetë e mundur për të zvogëluar rritje të mprehtë në presionin e gjakut, të përmirësojë trurit dhe rrjedhjen e gjakut veshkave. Në këtë rast, pacienti krijon paqen e natyrës fizike dhe mendore. Përveç kësaj, pacienti duhet të jetë në shtrat ditën me një fund kokë ngritur dhe duke siguruar ajër të pastër. Kriza hypertensive me pak terapi vëmendjen përdorur një Llaçe mustardë mbi kokën e tij, muskujt viç, tubs nxehtë dhe të ftohtë në kokë. Në ato raste kur sfondin e rritjes së presionit të gjakut shfaqen dhimbje shtypje zemër që transmeton EKG, kriza si hypertensive mund të shkaktojë zhvillimin e formës akute të infarktit të miokardit.

Kur shqetësuar pacienti japin qetësues barna për uljen e presionit të gjakut dhe zgjidh tabletë e parë të clonidine. Ndonjëherë ajo ndihmon gipotiazid marrjen furosemide ose për lehtësimin e krizës. Kur dështimi i të gjitha këtyre aktiviteteve Dibazol intravenoze në nat. zgjidhje. Pas administrimi intravenoz i presionit të drogës zakonisht ul pas njëzet minuta dhe efekti antihipertensiv është mbajtur për tre orë. Në të njëjtën kohë për të rritur Dibazol veprimit caktuar brendshme furosemide. Përveç këtyre barnave gjatë krizës hypertensive, intramuskulare ose intravenoze mund të hyjë Clonidine, pas së cilës pacienti duhet të jetë në një pozicion horizontal për të paktën dy orë.

Kur krizat ndodhin mjaft e vështirë si pasojë e reduktimit të dobët ose të përdorimit të barnave të përshkruara më lart Pentamino për administrimin intramuskular ose intravenoz të ngadalshëm të kontrollit të detyrueshëm të presionit të gjakut. Ganglioplegic futi mund të shkaktojë një rënie të mprehtë në presion dhe zhvillimin e rënies, është e rëndësishme që pacienti ishte shtrirë në shtrat dy ose tre orë dhe është matur tensioni i gjakut çdo njëzet minuta. Nëse keni kolaps Orthostatic duhet të ngrejë këmbët e pacientit, të futur subcutaneously kordiamin ose mezaton intramuskulare.Komplikimet e hipertensionit


Kjo sëmundje patologjike referohet devijimeve serioze në ESU, të cilat mund të shkaktojnë komplikime të ndryshme në trup si rezultat i presionit të vazhdueshëm të lartë në arteriet. Në pacientët që vuajnë nga hipertensioni, më shpesh festohet tempuj dhimbje, dobësi, kreu tjerrje, e shfaqjes së zhurmës shoqëruar me nauze dhe vjellje. Sepse koha nuk është filluar trajtimi i hipertensionit mund të shkaktojë komplikime të rënda të tilla si dështim të zemrës, sëmundje arterie koronare dhe krizë hypertensive. Në fazat e dytë dhe të tretë të sëmundjes mund të zbulohen çrregullime funksionale të trurit, zemrës dhe veshkave.

Komplikimi më i rrezikshëm i hipertensionit është konsideruar krizë hypertensive, e cila është zhvilluar shumë shpejt, duke shkaktuar një rritje të mprehtë në presionin e gjakut. Manifestimet tregues i krizës veprojë si një nauze dhe të vjella të vazhdueshme. Në mënyrë tipike, ka komplikimet që rezultojnë nga hipertensioni janë rreziqet e rrymave të shpejta dhe efektet e tyre negative në trup. Kjo, për shembull, i referohet infarkt miokardi, e cila mund të marrë disa minuta dhe të shkaktojë vdekjen.

Edhe komplikim të rrezikshme e procesit patologjik konsiderohet pectoris i referohet patologji më e zakonshme e hipertensionit. Gjatë sulmit të shfaqet karakter dhimbje të fortë shurdhër pas gjoksit shpesh ndodh me të vjella dhe gjendja e keqe e përgjithshme.
CHD kontribuon në vonuar diagnozën e sëmundjes themelore dhe mosrespektimin e kërkesave të trajtimit kompleks. Përveç kësaj, pacientët të diagnostikuar me hipertension, janë në rrezik të CHD, i cili promovon hyrjen e keqe në enët e gjakut koronare dhe zemra përfundimisht merr fuqinë e nevojshme.

Pra, për të shmangur zhvillimin e komplikimeve duhet seriozisht dhe me përgjegjësi për hipertension ekzistues dhe në kohë për të parë një mjek.


Parandalimi i hipertensionit


Si rregull, për të parandaluar zhvillimin e hipertensionit përdorur dy metodat e parandalimit: fillore dhe të mesme.
Parandalimi Primar kërkon njerëz të shëndetshëm, presionin e gjakut të cilat nuk tejkalojnë varg normale.
Të gjitha sa më poshtë parandalimi shëndetësor ndihmë për një kohë të gjatë mbetet presion normal dhe do të kontribuojë në marrjen e shpëtoj peshë ekstra dhe për të përmirësuar në masë të madhe shëndetin.

Kryen çdo ushtrim vetëm përmirëson efikasitetin. Kjo mund të jetë drejtimin, duke ecur, not, ushtron në Simulators, të frymëmarrjes dhe ushtrime të përgjithshme të zhvillimit që kanë shënuar efekt antihipertensivëve të tjerë. Përveç kësaj, është e rëndësishme për të filluar stërvitjen me ngarkesa të vogla nga tridhjetë minuta në ditë, gradualisht në rritje e tyre.
Një masë e rëndësishme parandaluese është një dietë të ulët-hipertension dhe konsumimi i kufizuar i yndyrave shtazore. Prandaj, ju duhet të marrë një ditë jo më shumë se një lugë çaji kripë, duke pasur parasysh gjithashtu se shumë produkte që përmbajnë në përbërjen e tij një sasi të mjaftueshme të (ushqim të konservuar, djathë, turshi, salcice, mish i tymosur). Përveç kësaj, ju mund të zëvendësojnë kripë hudhër apo erëza apo me atë kripë, të cilat përmbajnë të reduktuar sasinë e natriumit.

Ajo është gjithashtu e nevojshme për të hequr gradualisht nga ushqimet dietën tuaj të skuqura, proshutë, salcë kosi, sallam, djathë, gjalpë, krem, duke zgjeruar frytet e saj dhe perime, vajra të ulët-yndyrë bimore dhe peshk. Dhe, sigurisht, më mirë të japë përparësi të produkteve të ulët-yndyrë të qumështit. Pra, ju jo vetëm që mund të normalizuar peshën tuaj, por edhe të parandalojë zhvillimin e arteriosklerozës, duke kontrolluar nivelet e kolesterolit. Në të njëjtën kohë dietë pasuruar në kaliumit, i cili është në mënyrë të nevojshme në presion të ngritur.
Që nga stresi është një shkak kryesor i tensionit të lartë, është e rekomandueshme që zhvillimi i metodave të ndihmave psikologjike në formën e menaxhimit të zemërimit, vetë-hipnozë dhe meditim. Pika e rëndësishme është dëshira për të gjetur anën pozitive në pothuajse çdo gjë, për të shijuar jetën, të jetë tolerant e të metat e të tjerëve, të ndryshojë karakterin tuaj për të mirë, për të parë në çdo situatë me optimizëm, të përpiqet të jetë i balancuar. Për më tepër, hobi, komunikimi me kafshët, duke ecur ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit mendor.

Në praninë e shprehive të dëmshme të tilla si pirja e duhanit dhe pijet, vetëm vidyazykatysya nevojë urgjente për efektet e tyre të dëmshme. Për shkak se ata Hipertensionit - një lidhje të tmerrshme që mund të çojë edhe në vdekje.
Por në qoftë se keni qenë të diagnostikuar ende hipertensionit, ajo është përdorur jo vetëm parandalimin primar, por të mesëm. Detyra kryesore e tyre është për të mbrojtur organet e synuara nga efektet e karakterit negativ dhe zhvillimin e komplikimeve të mundshme, të tilla si sëmundje koronare të zemrës, hemorragji cerebrale dhe sulm në zemër.

Përveç kësaj, është e rëndësishme për të ndjekur dietën e përmendur më parë, është e nevojshme për të normalizuar gjumin në përputhje me regjimin NPT. Ju mund të kryejnë ushtrime të frymëmarrjes, duke përdorur masazh, akupunkturë, akupunkturë, reflexology, duke marrë vitamina, herbs përgjithshme dhe antioksidantë. Dhe, sigurisht, çdo ditë në orë të caktuara për të matur presionin e gjakut dhe të regjistrojë rezultatet për kontrollin e mjekut tuaj.