Llojet dhe përdorimi i çorape compression


Shumë prej nesh janë të ballafaquar me problemin e venat me variçe, pamjaftueshmërisë deje. Kjo sjell siklet, me të dy fizike dhe estetike. Shumë gra të fshehur këmbët e tyre nga njerëz gjatë pantallona dhe triko errët. Për të shmangur dhe profilaksia e sëmundjeve jo të përdorin çorape compression. Megjithatë, mbani mend se llojet dhe përdorimin e çorape compression është e ndryshme. Nëse ju gabimisht vini shkallën e compression, ju mund të dëmtojë trupin tuaj.
Le të shqyrtojmë se çfarë është çorape compression dhe çfarë ajo është përdorur.


Ngjeshja trikotuar përdoret për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të sistemit venoz. Ka tre përdorime kryesore të brendshme compression: parandalimi, mjekësore, spital.

1. triko parandaluese krijon një vlerë të vogël presion dhe është përdorur për parandalimin e venat me variçe në njerëz të cilët në punën e tyre kanë një kohë të gjatë për të qenë në një pozicion vertikal ose në një pozitë të ulur, si dhe për njerëzit me një predispozitë trashëguar në variçe. Ai gjithashtu e rekomanduar për njerëzit që janë të përfshirë në mënyrë aktive në sport, sepse ata janë gjithashtu të prirur për venat e dështimit.

Kjo jersey është shënuar den. Ajo mund të jetë triko, stockings, çorape, në varësi të vendndodhjes së pamjaftueshmërisë deje. Ju mund të vini deri pa ndihmën e një mjeku, një konsultim me një specialist në farmaci, pasi presioni i saj është 18 mmHg. Art.

2. trikotazh Mjekësi përdoret në rastet më të rënda, ai ofron një nivel më të lartë të presionit të fiziologjik shpërndarë (18-49 mm Hg ose më shumë. C. Në të këmbëve). Kjo formë është përdorur për trikotazh njerëzit me simptoma tashmë shfaq të sëmundjeve të sistemit venoz.

Varësisht nga shkalla e compression të këtij lloji të triko ndarë në 4 lloje:
- Compression klasa e parë (nga 18 mm Hg. Në. Për 21 mm Hg. Në.). Ky lloj i triko të përdorura në manifestimet e para të venat me variçe. Gjithashtu, ajo është e rekomanduar për të aplikuar kur në mbrëmje ka ënjtje të këmbëve gjatë shtatzënisë, këmbët lodhje.
- Klasa e dytë e compression (23 mm Hg. Në. Për 32 mm Hg. Në.) Ky lloj i compression besojnë moderuar. Ai përdori pamjen e venat me variçe theksuar, ulcerat, pas trombozë, sclerotherapy dhe procedurat e tjera kirurgjikale.

- Compression klasën e tretë (nga 34 mm Hg. Në. Për 46 mm Hg. Në.). Kjo compression fortë. Zbatohet një triko për të trajtuar ulcerat, pamjaftueshmërisë kronike deje.
- Compression klasën e katërt (më shumë se 49 mm Hg. Në.). Ngjeshja shumë të fortë, të caktuar nga mjeku me pamjaftueshmërinë venoze fortë dhe për trajtimin e sëmundjeve të caktuara.

3. Çorape compression Spitali përdoren në praktikën mjekësore pas disa operacioneve. Ka tre lloje: i pari siguron mbrojtje nga komplikimet tromboembolike, sclerotherapy është përdorur në të dytë, të tretë эhoskleroterapyy përdorur gjatë dhe pas intervenimeve minimalisht invazive. Duke përdorur këtë lloj të trikotazh ndihmon pacienti në trajtimin e përshpejton procesin e shërimit.


Këshilla për zgjedhjen e çorape compression:
- në qoftë se ju keni një problem serioz, trikotazh duhet të zgjidhni cilësinë dhe jo për të shpëtuar atë, si blerja e keqe rroba që ju thjesht nuk e merrni efektin e dëshiruar, por gjithashtu mund të rrisë sëmundje. Mos harroni të triko cilësisë ka seams ose ato janë shumë të vogla dhe të padukshëm.
- Nëse keni vendosur të zgjidhni gjëra të thurura mjekësore është më e mirë për të parë një mjek, sepse vetëm ai mund të vlerësojë siç duhet gjendjen tuaj dhe për të gjetur saktësisht llojin e trikotazh që ju përgjigjet;

- terapi compression marrë kohë për të marrë të gatshme. Çfarë ju duhet të veshin këtë lloj të rrobave të paktën për gjashtë muaj;
- Triko terapeutik duhet të vishen vetëm gjatë ditës, natën ju duhet të marrë off;
- duhet të inspektohen periodikisht nga një mjek për të përcaktuar shkallën e sëmundjes, si ndoshta ju keni nevojë për të ndryshuar nivelin e compression;
- për t'u kujdesur për knits, ajo mund të mbetet në fuqi për 7-8 dhe nganjëherë deri në 10 muaj. Atëherë ajo duhet të zëvendësohet.


Kujdesi për çorape compression:
- Është e rekomanduar për të larë me dorë në 40 gradë në ujë me sapun;
- Rroba duhet të lahen një herë një vlerë javë për të hequr acide dhe kripërat për të shmangur asgjësimin e fibrave elastan që janë përgjegjës për compression. Është e rekomanduar që të ketë dy grupe.
- Mos përdorni zbardhues kur larje, si dhe softeners lavanderi;
- Produkt kimik në një sipërfaqe horizontale (jo me spin), peshqir promoknuvshy
- Ju nuk mund të thatë triko në bateri ose zjarr;

- Produktet nuk mund të përpunohen.

Si të veshin çorape compression:
- kështu që ju duhet të veshin rroba në mëngjes pa marrë nga shtrati;
- në qoftë se ju u ngrit, para se veshja duhet 10-15 minuta të shtrihem;
- para se veshja e produktit duhet të kthehet brenda dhe jashtë, pastaj ta tërheqë në mënyrë të vendosur dhe ngadalë.
- pas veshja nuk duhet të jetë folds.
Të qëndrojnë të shëndetshme!