Duke përdorur lloje të ndryshme të shpirtit


Shpirti Birësimi është mjaft i njohur dhe procedura të njohura. Megjithatë, jo të gjithë e di se ka lloje të ndryshme të jetës dhe përdorimin e llojeve të ndryshme të trajtimit për shpirtin dhe për korrigjimin sjell efekt të mirë. Llojet e ndryshme të pjesës shpirti i trajtimeve spa komplekse.
Çfarë është dush?
Dush - një procedurë higjienike, mjekësore, është ndikimi në trupin e jet e ujit. Specie është shumë e shpirtit:
1. Dushi Charcot
Në rrjedhën e personit është e ekspozuar ndaj avionëve të ujit nga një distancë prej rreth 3-35 m. Në procedurën, një lumë i gjerë që vijnë nga të gjitha anët në një presion prej 4 atmosferës dhe një temperaturë prej 40 gradë, duke ndikuar kështu synojnë fushat me probleme (stomak, mollaqe, hips etj). Lëvizjet në masazh disa lloje: tifoz, rrethore, ngjitje, neveritshme. Pastaj një jet e ujit në mënyrë të konsiderueshme fitilin në 32 gradë dhe rrit presionin e saj. Kështu trupi është masazhin, duke krijuar një kontrast të temperaturave dhe përmirëson qarkullimin. Koha e kësaj procedure fillon me 1 minutë dhe të rregullohen për 5 minuta. Kursi i trajtimeve është 10 dhe në qoftë se ju keni marrë tashmë energjisë dush për 15-20 procedurave.Çrregullime metabolike Përdorimi dush, sëmundjet e musculoskeletal dhe sistemet kardiovaskulare, celulitin, peshë të tepërt trupore. Përveç kësaj, ky dush përmirëson imunitetin, soothes nerva, përmirëson metabolizmin, forcon trupin, heq tensionin e muskujve.
Megjithatë, ky lloj shpirti ka contraindications saj:
- Kjo shtatzënisë, sëmundje kardiovaskulare dhe venoz, hipertensionit, disa lloje të sëmundjeve të lëkurës, venat me variçe dhe kancerit.
- Gjithashtu mos harroni se pas kësaj procedure lëkura do të shfaqet bruises që ndodhin disa procedurat në vijim.


2. dush skocez
Ky shpirt lloj si një dush të energjisë dhe paraqet kombinimin e temperaturës dy dushe kontrast struyevyh. Çdo jet e zëvendësit të temperaturës së ujit. Ajo fillon natyrisht me ujë të nxehtë temperatura e të cilit është 37 gradë dhe përfundon 25 shkallë ujë të ftohtë. Me procedurat e birësimit të shpeshta kanë temperaturën e ujit të nxehtë për 45 gradë, dhe ndikimin e Ftohtë rregulluar në 10 gradë. Kohëzgjatja e kësaj procedure 3-6 minuta, dhe ujë të nxehtë në trup të ndikojë në rreth 40 sekonda me ujë të ftohtë të ndikojë 15-20 sekonda për një zorra procedurës ujë të nxehtë dhe të ftohtë për rreth 5-6 herë ndryshojnë. Kursi është 15-20 procedurat dhe mund të sjellë deri në 30 herë.

Përdorni një dush trashje, kapsllëk, dhimbje prapa, radiculitis, lodhje kronike, reaksione alergjike, sëmundjet psikologjike.
Kundërindikimet për përdorimin e shpirtit skocez është sëmundje mendore të dallueshme dhe nervor, ethe, sëmundjet e lëkurës, shtatëzania, ulcerative kolit, peptike 12 ulcerat duodenale, trombozë dhe variçe venat, tuberkulozi.

3. Qarkorja dush
Ky lloj i mendjes është një sistem i tubave horizontale të rregulluar në një rreth të diametër të vogël në sipërfaqen e brendshme të cilat ka shumë vrima përmes të cilit uji nën presion është i drejtuar në trup. Këto avionët hollë kryer efektin gjemba, stimuluar receptorët periferike. Si rezultat, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe rrjedhën e limfatike. Kohëzgjatja e kësaj procedure 5-20 minuta. Mos harroni se veprimi dush në sistemin nervor të njeriut është e ndryshme në varësi të kohëzgjatjes së procedurës. Nëse ajo zgjat më shumë se 5 minuta, trupi relakson. Nëse i madh se 7-10 minuta, efekti është i kundërt - ngacmim të lehta dhe një ton e madhe.

Përdorni rrethore dush trashje, celulitit, sëmundjet e sistemit musculoskeletal, stresi, hipotension. Kundërindikimet për këtë procedurë është çdo lloj i kancerit, hipertensionit, sëmundjet kardiovaskulare, sëmundjet e lëkurës, epilepsi, lodhje, shtatzënisë, menstruacioneve.

4. Vichy dush
Ky lloj i shpirtit është lagur. Nëse mëparshme lloje të ndryshme shpirti patur avionëve presion, Vichy dush shumë të butë vepron në trup. Jet e tij të hollë dhe një gjemba pak, përdorin lloje të ndryshme të ujit (deti, termike, rubinet zakonshëm parë të zbutur dhe të tjerët).

Dush Vichy ekzistojnë tri lloje të ekzekutimit:
- "Dozhdepodobnыy" kur uji është i avionëve të veçanta;
- "Gjilpër" ujë nën presion të ulët është furnizuar në formë të avionëve holle;
- "Pluhuri" ushqehet pikat llak me një diametër më pak se 05mm.

Ky njeri i shtrirë në shtrat dhe dush ushqyer nga lart. Kohëzgjatja e kësaj procedure për 15-20 minuta.
Indikacione për përdorimin e këtij lloj jetën është një çrregullim metabolike, celulitit, sëmundjet e organeve të brendshme të traktit gastrointestinal, crregullime nervor dhe stresi, sëmundjeve të nyjeve dhe ligamenteve.

Kundërindikimet janë sëmundje të rënda të brendshme, sensibilitet për gjakderdhje, kanceri, sëmundjet infektive, sëmundjet dermatologjike.