Përdorni ftohtë për qëllime mjekësore


Mjekësia moderne është gjithnjë hap mundësi unike për pacientët terapi të ftohtë. Burimet janë zakonisht të azotit të lëngshme, kriohel, akull, ajri shumë i ftohtë thatë. Përdorni ftohtë për qëllime mjekësore është i bazuar në faktin se rënia e mprehtë e temperaturës trupit tonë mobilizon burimet e saj të fshehura.
Si rezultat, afat-shkurtër dhe ftohje e fortë e enëve të gjakut ngushtoj, dhe pastaj nuk zgjerohet vetëm akt, por edhe rezervë kapilarët. Në fushën e aplikimit përmirëson ndjeshëm rrjedhjen e gjakut dhe metabolizmit. Përveç kësaj, para-ftohje të lëkurës zgjeruar efektet terapeutike e shumë procedurat kozmetike dhe drogës, duke përfshirë anti-celulitit.


Përdorni ftohtë është baza e të dy drejtimet e mjekësisë - cryosurgery dhe cryotherapy.

Ftohtë në cryosurgery dhe cryotherapy
Kirurgët përdorur ftohtë për qëllime mjekësore si vijon: ato fjalë për fjalë të fshij lëkurën me plagët dhe lythat dhe tatuazhet keratomy dhe defekte të tjera. Kjo kërkon lëkurës është ftohur duke përdorur azotit të lëngshëm të 100-180S. Si rezultat i kësaj, qelizat nuk mund të qëndrojë temperatura të tilla, vdesin dhe të refuzuar. Temperatura të ulëta në të njëjtën kohë krijon analgjezik, antiseptik dhe efektet Hemostatic. Gjithashtu, përdorimi i ftohtë ndihmon për të stimuluar sistemin imunitar dhe rigjenerimin e qelizave të reja në zonat e trajtuara.

Kjo metodë është përdorur gjerësisht në aplikimet mjekësore jo vetëm dermatologists por gjinekologë, urologists, oncologists dhe neurosurgeons. Megjithatë, për të përmbushur një operacioni të rëndë, duke kërkuar, si me çdo operacion, qasje të kujdesshme.

Sigurisht, duke u shpëtoj lythat me një ngrirje e thjeshtë - hap tërheqëse. Megjithatë, ata që mendojnë për këtë, mjeku është i detyruar të paralajmërojë se "operuar" të lëkurës mund të rehabilitojë një javë ose më shumë.
Një tjetër tipar i rëndësishëm i cryotherapy janë efekti i saj i mrekullueshëm në të mbetura pas plagët kirurgji plastike. Përdorimi i ftohtë në periudhën e rehabilitimit redukton plagët dhe korniza, si dhe indeve mbresë freskët shkrin lehtë dhe të ndriçuar. Pra, duke kombinuar qëllime estetike dhe mjekësore Cryotherapy dhe plastike, shumë gra mund të jenë krenarë fituar rishtas virtyte gjoks, bel, mollaqe.


Ftohtë në dermatologji dhe cosmetology
Kontrolluar dhe dozë të ftohtë përdoret në këto fusha për qëllime të ndryshme. Ky trajtim mbresë dhe largimin e formacioneve të lëkurës, të tilla si papilomat dhe tumoreve, dhe duke u shpëtoj pika të moshës dhe për të përmirësuar tonin e lëkurës, dhe zgjidhjen e problemeve flokët dhe peshë.
Megjithatë, siç e kemi theksuar, përdorimi i ftohtë që do të dozohet dhe treguar. Dhe zbatojnë këto procedura duhet vetëm në klinikat dhe Salons bukuri të specializuara, ju besoni se mund të sigurojë certifikatat pajisjeve të nevojshme, diplomave dermatolog për të drejtën për të praktikuar Cryotherapy.

Nëse jeni duke menduar rreth asaj se si për të hequr formacione të lëkurës apo ndriçim çdo lëkurë, ju mund të përdorni cryomassage. Në Beauty Salons bëni atë duke përdorur dispenzuesve dhe applicators. Ky masazh siguron një efekt të veçantë anti-plakje, sepse në ngrirjes motit të kthehemi në shtëpi dhe posvezhevshymy kuq. Dhe në qoftë se ju përdorni Sighting ftohtë dhe i koncentruar, normalizimin e qarkullimit të gjakut dhe duke e bërë ushqyesve që ofrojnë efekt estetik.

Rritje në Cryosaunas
Trimi prej nesh mund ta përballojë Cryosaunas. Efekti mbi trupin e njeriut në të tillë një "kundërt sauna" duke përdorur ajër shumë të thatë temperaturë jashtëzakonisht të ulët nuk tejkalon 120 C. ngarkimin e tillë mund të marrë deri në dy minuta e gjysmë.

Edhe një ulje afat-shkurtër në zbatim të ftohtë kërkon masa serioze kundër ngrirja. Është e nevojshme për të mbrojtur kokën dhe lëkurën sidomos butë pas gjunjë, veshin çizmet apo çorape.

Dukje Efekti i menjëhershëm cryotherapy, dmth përtëritje, zhdukja e gjurmëve të lodhjes, është për shkak të faktit një numër i madh i gjakut derdhet endorphins.
Përveç kësaj, numri Cryosaunas nuk ka contraindications të tilla si saunë nxehtë si ajo mund të shkojë gjatë menstruacioneve, të ushqyerit me gji, me probleme të ndryshme në fushën e gjinekologjisë, një efekt të ftohtë si pozitiv në këto shtete.