Çfarë shfaqen ënjtje në trup


Edemë pas terminologjinë mjekësore është mbushje e tepërt e lëngjeve të indeve të trupit. Për më tepër, kjo tepricë grumbullohet në strukturën ndërqelizor të trupit. Çfarë duket ënjtje në trup, ne e konsiderojmë në artikull më poshtë. Ka ënjtje lokale dhe të përgjithshme. Ënjtje lokale është përhapur dhe zona lokale formuar rreth një organ të veçantë ose zonë të sistemit të enëve të gjakut.
Ënjtje lokale mund të ndodhë për bruises, sprains, fraktura, sprains. Me përvojë mjekët dhe kjo nuk është gjithmonë në gjendje për të diagnostikuar saktë natyrën e lëndimit. Me të gjitha tumoreve traumatike tregon radiografi.


Ënjtje të nyjave të shoqëruara me sëmundje të tilla si artriti reumatoid, (reumatoid, infektive). Ënjtje e dhimbshme ndodh në nyje prekura.
Proceset e zakonshme inflamatore, të shoqëruar nga ënjtje lokale, ajo është - vlim, kriminel, osteomielit. Edemë të lokalizuara në shfaqjen e lezioneve.
Ënjtje përgjithësi bëhet theksuar grup, kur të ndritshme në trup mbi 3 litra lëng shtesë. Edemë të gjithë trupin për shkak të vonesës në veshkat e kripës dhe të ujit, e cila sinjalizon proceset patologjike në trup. Shkaqet e këtyre proceseve mund të vendosen.


Diagnoza paraprak është i bazuar në natyrën e edemë, e cila ishte pjesë e trupit ënjtje duken si, dhe çfarë janë të prekur.
Ënjtje në shtatzëni të fillojë me fytyrën e gruas. Hundë dhe cheeks bymehet. Prania e ënjtje të vogla nuk shkakton shqetësim. Por mjekët të monitorojnë rregullisht analizën dhe zhvillimin e edemë, të cilat mund të sinjalizojnë rritjen e problemeve në veshka. Këmba Ënjtje shpesh ndodh në fazat e fundit të shtatzënisë. Duket kjo është zakonisht në mbrëmje. Nëse ka ënjtje në mëngjes, shfaqeshin në këmbë, fytyrë, prapa dhe zonën e stomakut, ju keni nevojë për një vizitë urgjente te mjeku.

Edemë alergjik të ndodhë nëpërmjet ekspozimit të drejtpërdrejtë ndaj alergjen. Gjendja patologjike që ndodh në reagim ndaj një alergjen, të quajtur Angioedema. Fryrë lëkurës në fytyrë dhe gjymtyrë të kuqe dhe itchy.

Ënjtje të fytyrës janë shpesh, pasi personi është nën lëkurën e indit dhjamor në vend të lirshme dhe të lehtë mund të thithin të lëngshme. Nëse ka ënjtje të fytyrës në mëngjes, dhe presioni u rrit, dhe lëkura është e butë dhe kujton sfungjer ngjyhet në ujë, më shumë gjasa një sinjal i sëmundjeve të veshkave.

Ënjtje në fytyrë u shfaq në pasditen e vonë dhe të dendura në të prekur, kjo tregon dështim të zemrës.
Ënjtje e hundës dhe sytë mund të ndodhë në sinusit, sinusit, sinusit. Faqe shtohet në sëmundjet e dhëmbëve.
Veçanërisht i kushtoj vëmendje për faktin se ënjtje të fytyrës shoqëruar me një ngjyrë kaltërosh të lëkurës. Kjo mund të tregojë praninë e trombo superiore Cava vena.
Ënjtje e gjymtyrëve mund të shkaktojë venoz ose pamjaftueshmërinë limfatik.
Ënjtje e gjymtyrë të ulëta dhe bark, ndërsa në këmbë, si dhe dhimbje në kryqe të ulët mbrapa dhe, duhet të lajmërojnë për shkak se ata janë karakteristikë e mëlçinë dhe veshkat. Për të ndihmuar në këtë shtet mund mjekësi vetëm.


Në sëmundje të ndryshme të zemrës ënjtje shkaktuar nga dështimit të zemrës. Kjo - hipertension, angina pectoris, miokardit, aritmia. Ënjtje shkaktuar nga sëmundje të zemrës karakterizuar nga disa veçoritë. Larg nga zemra enët e gjakut janë, aq më shumë e komplikuar nivelet e tyre aktuale. Në kapilar të rrisë presionin ndodh. Kapilarët - dhe shumë enët e gjakut të bukura, të vendosura në hapësirën ndërqelizor. Struktura e indeve të ndryshme është një numër i ndryshëm i capillaries. Numri i përgjithshëm i anijeve të vogla të gjakut të mëdha. Funksioni kryesor i capillaries - duke siguruar shkëmbimin transkapillyarnoho. Qelizat janë të pajisur me ushqyesve, duke përfshirë produktet e mbeturinave janë hequr. Presioni krijuar nga capillaries të zemrës, të quajtur presioni hidrostatike në indet ontologjike. Me një të balancuar rrjedhën e punës trupi të lëngët në capillaries është një dalje e tyre. Me rritjen e fluksit të shtypja hidrostatike nga capillaries rrit, dhe të lëngshme është shpërndarë në hapësirën ndërqelizor. Akumulojnë, ai formon një zonë të fryrë. Kjo është zakonisht të këmbëve, si forca e gravitetit parandalon gjakut të plotë gjej shkak të një zemër të dobësuar.


Për të identifikuar plotësinë të kryejë një hetim CT, bëjnë elektrokardiogramë, të kalojë e gjakut matet rregullisht presionin e gjakut.
Sëmundje apo sëmundje renale është gjithashtu një shkak i edemë. Këto sëmundje përfshijnë pielonefrit, amiloidosis, arteriosklerozës dhe dëmtime në veshka dhe tumoret. Edemë lokalizuar kryesisht në fytyrë në mëngjes, kur lëngu i dehur prag grumbullohet në trup gjatë natës. Nëse lëkura ka një pamje të sëmurë zbehtë, kjo sugjeron se aftësia e veshkave për të prodhuar substanca të nevojshme për gjak.

Trajtimi i veshkave dhe edemë prandaj renale terapistët angazhuar dhe specialistë të ngushtë: urologists dhe nefrologëve.

Kur mëlçisë ënjtje vërejtur drejtpërdrejt në zgavrën e barkut. Në të njëjtën kohë ka simptoma të tjera: verdhëz, dobësi, dispepsi, e cila është tipike për hepatit kronik, tumoreve, kesh. Diagnoza paraprake është një terapist dhe të sakta - hepatologists dhe gastroenterologe.
Ka shumë receta popullore që ndihmojnë të luftuar problemin e edemë. Por ata duhet të trajtohen me kujdes, pas konsultimit me një specialist. Vetë-përcaktim Sidomos i rrezikshëm i drogës diuretik. Për të vetë-mjekoj, mjekët nuk e rekomandojmë të mos provokojë përkeqësimin e sëmundjes apo procese të tjera të padëshiruara në trup.