Bath dhe metodat e ndikimit në trup


Bath, pavarësisht thjeshtësi në dukje është në fakt një mënyrë shumë të fuqishme për të ndikojnë në trup. Procedurat Hydropathic referuar qetësohem, dousing, mbështjellës, shpirti ndryshme dhe banjot, fasha, ujitjes, Lavage zorrëve. Është e nevojshme të mbani mend se temperatura e ujit në të gjitha procedurat nayhlavneyshuyu luan një rol. Kështu, ujë të ftohtë stimulon sistemin nervor dhe kardiovaskulare, përmirëson metabolizmin. Le të flasim rreth asaj se si hidroterapi dhe efektet në trup.
Procedurat për shëndetin e ujë të ngrohtë janë paraqitur në sëmundje kronike inflamatore, veçanërisht sistemit musculoskeletal, çrregullime të disa llojeve të metabolizmit. Ujë të ngrohtë është përdorur si një ilaç djersitës dhe për të stimuluar metabolizmin. Procedura me temperatura e ujit të qetësues indiferent me rritjen excitability e sistemit nervor, siç tregohet në sëmundjet e sistemit kardiovaskular, pagjumësi. Tani më shumë në lidhje me ndikimin e shumicës së procedurave.Shëndetësor Rubdown
Kjo procedurë vepron refreshingly, tone, përmirëson qarkullimin periferik, rritjen e metabolizmit. Sfungjer ose doreza fshihen disa pjesë të trupit. Të qetësohem të gjithë trupin duke përdorur fletët liri ngjyhet me ujë dhe wrung tërësisht. Trupi fërkim duart e tij mbi fletët në ndjesi e ngrohjes. Procedura të filluar në një temperaturë prej 30-32 C. reduktues gradualisht atë që 18-20 ° C dhe më poshtë. Kohezgjatja e trajtimit - 3 deri në 5 minuta. Në fund të fletës është hequr dhe derdhur ujë.


Derdhje Shëndeti
Kjo hydroprotsedura terapeutike dhe profilaktike veçanërisht e dobishme për nervozizmi me gjendjen e dobësuar të përgjithshme të trupit të njeriut, me mosmbajtjeje, kapsllëk, venat me variçe e gjymtyrë të ulët, si dhe rritjen e këmbët djersitje. Dousing Përgjithshëm kryhet edhe me rënie të vazhdueshme në temperaturën e ujit 30-32 deri 20-25 "Me një kohëzgjatje prej 2-5 minuta. Pas derdhje fërkim të lëkurës me një peshqir për daljen e një ndjenjë të këndshme të ngrohtësisë. Për të rritur efektin e kundërt përdorur derdhje temperatura e ujit (10-15 gradë ndryshim) e dy anijeve alternuar. Pas procedurës, është e këshillueshme për të pushuar për 15-20 minuta.


Banjot për shëndetin
Varësisht nga banjot destinacionit mund të jetë vetëm e trupit të ulët nga beli tek kofshët poshtme të barkut dhe të sipërme pa zhytje këmbët dhe nga këmbët në gjunjë. Për dallimin temperaturë të ftohtë (20 ° C), të ftohtë (30 ° C), neutral (34-36 ° C), të ngrohtë (38 ° C), nxehtë (mbi 39 ° C). Kohëzgjatja e banjës është zakonisht 15-30 minuta. Në ujë që ju mund të shtoni vajra esenciale, TEAS bimor. Për shembull, kur pezmatim nervi, lëndimet e sistemit musculoskeletal, adnexitis kronike përdorur dush urtë. Banjot terpentinë përshkruara për pezmatim nervi periferik, sëmundje të përbashkëta, pneumoni. Nuk janë banjot oksigjenit, sulfide hidrogjeni dhe të tjerët.


Dush
Ajo është përdorur për forcim i trupit te njeriut, me disa sëmundjeve të lëkurës (psoriasis, ekzema, dermatitis atopik). Në të njëjtën sëmundjeve të lëkurës (psoriasis, ekzemë, pezmatim atopik) Shpirti lokale (ujitje) ujërat e përshtatshme minerale. Kundërindikimet për dush - sëmundjet e zemrës me qarkullimin e gjakut, hipertension fazën 1, shënoi atherosclerosis, sidomos cerebrale sëmundje koronare të zemrës, në fazën akute.

Procedurat Hydropathic dozohet individualisht, duke marrë parasysh problemet dhe me këmbë pacientit. Ato mund të bëhet çdo ditë ose çdo 1-2 ditë. Duration procedurat hydropathic zakonisht më pak se 15-20 minuta, por mund të jetë më e shkurtër (shpirti p.sh., intensive). Hidroterapi emëruar kurs nga 8-10 deri 16-20 procedurave. Me qëllim të parandalimit dhe forcim, trajtimit të ujit të filluar me doza të ulëta, kanë një efekt stimulues të dobët dhe të rritet gradualisht ata, stërvitje mekanizmave adaptive dhe rritjen e rezistencës njerëzore të kushteve mjedisore.