Armiqtë e shëndetit në shtëpitë tona


Shtëpitë tona dhe kala tonë. Ne duam që ata të jenë më të rehatshme dhe të bukur, pajis ato me dashuri dhe kujdes, ne duam të ruajtur rendin dhe pastërtinë. Është me të vërtetë shtëpitë tona aq e sigurt sa duket në shikim të parë?
Këto studime shkencore tregojnë se ndotja e ajrit brenda ndërtesave të zakonshme 2-5 herë më e lartë se sa jashtë. Një përqendrim i kimikateve të caktuara më të larta se "rrugë" deri në 70 herë. Pse po ndodh kjo? Armiqtë e shëndetit në shtëpitë tona - kush janë ata?Armikut para, mjetet klor
Besohet se mbetet në shtëpitë tona disinfectants të ndryshme të kenë një ndikim negativ vetem mbi mikrobet dhe i poshtër. Megjithatë, kontakti me ujin ose ajrin, ata do të më shpejt ose më vonë të marrë në organizmat tona. Dezinfektimin lëngshme, zbardhues, mjete për hidraulik, detergjenteve për dishwashers - të gjithë armiqtë e shëndetit, që përmbajnë klor dhe formojnë substanca të paqëndrueshme që të irritojë lëkurën dhe mukozës. Nuk ka rëndësi nëse ne përdorim klorit vetëm ose në kombinim me kimikate të tjera. Gjithsesi, këto detergjenteve na shkaktojë dëm.

Steaming pastrues me nivele të larta të klorit mund të shkaktojë iritim të bronke dhe mushkëri. Rreziku rritet kur përdoret në të vogla, hapësira të ajrosura dobët, si shumica e banjo standarde në shtëpitë tona.

Veçanërisht e rrezikshme konsiderohen droga e aromat parfum. Nëse era e klorit hartuar aromatizues substancave, përdorimi i chlorinated do të thotë njerëzit mund të merrni helmuar, duke humbur vigjilencën nga aromat e këndshme "livadhe alpine" ose "freski ftohtë."

Konsumatorët duhet të dinë se prodhuesit paskrupullt e detergjenteve qëllimisht theksojnë që produktet e tyre përmbajnë klor, duke treguar përbërë nga hypochlorite natriumi apo Hipoklorit.

Për të mbrojtur veten nga ekspozimi ndaj klorit, e konsiderojnë si më poshtë:
• Për zbardhues të pëlhurave dhe të përdorin pajisje hidraulike agjentët e pastrimit alkaline.
• Për pastrimin e sipërfaqeve në shtëpitë tona të këndshme për të përdorur një përzierje të sode buke dhe uthull ose peroksid hidrogjeni.
• tub bosh dhe tas mund të jetë një uthull zakonshëm, derdhje atyre një gotë të fondeve të një herë në javë. Uthull do të shfaros nga 80% në 99% të viruseve dhe baktereve.

• Efikasiteti livando është shumë më e lartë se agjentët më të madhe antibacterial. Për të përgatitur spray tyre nontoxic dhe aromatik antibacterial duhet të marrë ujë 1 filxhan, 1 lugë vaj livando, 15 gram alkool. Përzierje dhe derdh në një llak trajtojë trajton, lojë me birila tualet, bordet, lodra dhe gjëra të tjera të prerjes.

Armiku i dytë: manikyrin e thonjve
Ajo rezulton se pak gjëra si manikyrin e thonjve - armiq të shëndetit të njeriut. Përbërja e tyre mund të përfshijë toluen ose toluэn. Kjo substancë toksike mund të shtrembëroj lëkurën dhe sistemin nervor. Në mënyrë të barabartë të dëmshme dhe formal. Të dyja këto substanca janë preservatives, zgjasin jetën shelfin e kozmetikës. Por në fakt ajo është helmuese. Edhe në qoftë se përmbajtja e tyre në kozmetikë tejkaluar pak, kjo ndikon negativisht në lëkurë. Sa për manikyrin e thonjve, ata kontaktojnë thonjtë dhe lëkurën vazhdimisht dhe mos shpërndajë në ujë. Toluэn mund të shkaktojë dhimbje koke, të vjella, të dëmtojë fetusin në barkun e nënës, duke shkaktuar ndryshime në sistemin nervor, duke çuar në defekte në sapolindur, përçarje e palcën e kockave ose veshkat.


Në këtë aspekt, vendet evropiane pranuar se toluэn dhe formal - armiqtë e shëndetin e njeriut, përmbajtjen e tyre në përbërjen e produkteve kozmetike rreptësisht të kufizuara. Në Rusi imponuar kufizime vetëm në formal dhe toluэn derisa përdorimi është i lejuar.
Për të mbrojtur veten nga këto substanca, kur blerja e ngjyra dhe do të thotë për të forcuar thonjtë nuk do të përpiqet për të zgjedhur të lirë, të njohur nga afër me përbërjen e tyre. Prodhuesit e kozmetikës të përdorura në vend të acidit palme formal kryesor do të thotë origjinë natyrore.


Armik i shampoos tretë
Flokëve Washing përmbajnë sodium laurel sulfate dhe эtoksylatы. Këto substanca janë përgjegjës për shampoos foaminess dhe dendësinë e tyre. Për fat të keq, estrogjenit dhe ksenoэstrohena që janë të ngjashme në strukturë me hormonet seksuale gratë mund të ndikojë në sistemin hormonal të njeriut. Për shkak të përqendrimit të lartë të vajzave mund të ndodhin në fillim të menstruacioneve, gratë - menopauza e parakohshme, Men - shkelje të prodhimit të spermës.
Lauryl pastruar lëkurën në mënyrë të përkryer, në fëmijë të veçantë. Nëse doza është tejkaluar, ajo mund të ndryshojë përbërjen e proteinave të qelizave tona, prishin strukturën e follicles flokët, shkaktojë humbjen e flokëve, vizionin e paqartë. Edhe me përqendrimet e vogla të lëkurës laurel sodium bëhet e thatë, i përafërt, dhe tregon të çara.

Shampoos të mira të përdorimit dhe mjete të tjera të produkteve të kujdesit të flokëve që janë bërë nga materiale ekologjikisht miqësore. Ndoshta të gjithë vidyazykatysya nga përdorimi i shampoos, duke zëvendësuar ato me një sapun të butë natyrore.

Enemy Katër: qirinj parafine
Kur të nxehtë, dylli qiri, ngjyra dhe substancave që përbëjnë qiri aromatike qëndrojë benzinë ​​toluen dhe të provokojë formimin e ekzemë dhe astma. Nëse qirinj janë përdorur herë pas here, ata nuk do të shkaktojë dëm në shëndetin e njeriut, por përdorim të përditshëm nuk duhet të jetë, pasi ajo çon në rrezikun e problemeve të lëkurës.

E pra parafynovыm preferojnë qirinj dylli. Djegia, ata nuk lëshojnë substanca që mund të jetë i rrezikshëm për njerëzit. Dhe aroma e këndshme e dylli dhe hollë se era e flavorings artificiale.