Ndikimi i masazh në trup


Sa herë në tregime takuam histori në lidhje me burimin e "ujit të gjallë" butet, liqene simpatik që zotërojnë pushtetin e mrekullueshme të valë. Uji dhe vetitë e saj magjike e njeriut është shenjë gjithmonë. Bashkëkohësit tanë - jo përjashtim. Uji na qetëson, invigorates, trajton lëndimet dhe sëmundjet e lëkurës, çrregullime nervore dhe sëmundje të përbashkët. Dhe kur është fjala për masazh, efektet shëruese të masazh në trupin e njeriut nuk mund të jenë të ekzagjeruara.
Uji ose hidro, masazh quajtur procedurën me të cilën një organ i zhytur në njeriun e ujit dërguar një avion të fuqishme nënujore nga një deri në disa dhjetra. Ndonjëherë ato janë plotësuar nga ajri, duke formuar miliona flluska në ujë. Një njeri është në një aktiv si sode, por me trupin e tij, si duart e tij janë të masazhist kualifikuar. Kjo procedurë mjekësore jep lumturi!


Masazh dush vlen edhe për llojet e masazh. Shembull tij është dush njohur të energjisë, ku në një distancë prej 2-3 metra per person drejton një reaktiv i ujit nga një çorape, ose masazh Vichy, në të cilën pacienti është nën dush avionëve e mineral ose detit ujë, masazh duar.

Efekti i masazh
Fuqia e fshehtë shëruese të masazh përbëhet nga disa faktorë. Së pari, duke përdorur ujë të krijuar afër ndjenjën e shtetit peshës, i cili vepron në trupin e njeriut relaksuese. Së dyti, ajo ndihmon për t'u çlodhur dhe të rehatshme temperatura e ujit. Së treti, efektet e dobishme të masazh është për të forcuar qarkullimin e gjakut në periferi, dhe ky është një efekt pozitiv për një numër të madh të trajtimeve. Së katërti, në sajë të rrjedhës fuqishme e oksigjenit aktivizuar proceset Redox nga indet dhe muskujt e prodhimit të fillon acid laktik, e cila ndihmon për të përshpejtuar trajtimin e inflamacionit, lehtësimin edemë, dhimbje. A perpunimin thellë indet e muskujve lejon të krahasuar efektin e masazh me ngarkimin aktive dhe për të arritur progresit të rëndësishëm në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Përveç kësaj, kjo procedurë nëse përdorimi i detit ose mineral ujë, përveç termike dhe mekanike, është gjithashtu një sulm kimik. Për shkak të lëkurës së pacientit në trupin e tij merr shumë micronutrients dobishme.


Llojet e masazh
Në varësi të zonës së ndikimit të masazh të shquar vendas dhe të përgjithshme.
Nga mënyra e të furnizuar me lloje të masazh ujë ndahen në:
• jet ku avionët janë shërbyer nën presion të caktuar dhe kënd në distancë e dëshiruar;
• vorbull vorbull ku avionët e ujit që vijnë nga qindra nozzles, duke formuar një efekt vorbull;
• Vibration kryer duke përdorur një pajisje të veçantë e cila informon avionët e ujit, vibracionet mekanike dhe dërgon pjesët e nevojshme të valëve të ujit dridhje trupi.

Për masazh përdorni kapacitete të ndryshme - nga pishinë dush në shtëpi, nga dush i madh për dush panele.
Me kabinës shtëpi dush Charcot arritur efektin, natyrisht e pamundur, por për ndikimin generall në trupin e njeriut, relaksim apo, anasjelltas, duke i dhënë energji ajo është e mirë.

Që trajton masazh
Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se banjot shkak hydromassage mund të arrijë efektin e kundërt. Në varësi të temperaturës së ujit dhe intensitetin e rrjedhës së saj mund të jetë efekt në trupin e njeriut ose ton saj zbutës. Nuk është çudi, në mesin e sëmundjeve që janë të trajtuar me masazh, nuk është neurozë, dhe letargji dhe të qenët i përgjumur.


Indikacionet për masazh:
• lëndimet dhe sëmundjet e sistemit musculoskeletal;
• rënë imunitetit, sëmundjet autoimune;
• çrregullimet e gjumit;
• stresi i përhershëm, depresioni;
• sëmundje vaskulare, qarkullim të dobët;
• lodhje kronike;
• traktit gastro-intestinal;
• distonia vaskulare;
• sindromi metabolik, obeziteti;
• Çrregullime seksuale.

Kontrolloni me mjekun tuaj!
Qëllimi Spas terapist duhet të bëjë, sepse, së pari, procedurat për trajtimin e njerëzve të shëndoshë dhe të sëmurë të zgjedhur janë të ndryshme, dhe së dyti, të konsiderohet contraindications. Kështu, hidromasazh kujdes është bërë obligim për sëmundjet dhe lëndimet që përfshijnë limfatike - dhe krovostazom, hematomas. E ndaluara procedurat e tilla hemarthrosis për pacientët me tumore me sëmundje koronare të zemrës, hipertensionit shkallën e tretë, infarkt miokardi, infeksionet akute, kusht ethshme, urolithiasis, thrombophlebitis, infeksioneve të lëkurës.

Për të përdorur kursin e lirë të trajtimeve hidro-masazh, një njeri që ka nevojë për ato për shkak të një sëmundjeje, sot duhet të marrë një rekomandim nga një klinikë lokale me një spital, qendra të posaçme rehabilitimi apo klinikë. Për ata që duan të jenë të pampered dhe të marrë energji pozitive, shumë qendra spa, klubet palestër, sauna, sallonet e bukurisë ofron masazh.

Në çdo rast, para fillimit të procedurës, kontrolloni me mjekun tuaj!