Ndikimi i kafshëve shtëpiake në shëndetin e njeriut


Njeriu zbutur kafshët nga kohra të lashta! Ata janë shokë tanë të vërtetë! Sjellja në shtëpi lloj brejtësi, qenush, kotele, ne shpesh nuk mendoni se si paraqitja e kafshe ndikojnë në shëndetin tonë. Ndikimi i kafshëve shtëpiake në shëndetin e njeriut mund të jetë edhe pozitive dhe negative. Ne e dimë se kafshët shpesh bëhen healers vërtetë për njerëzit, dhe ndikimi i tyre në shëndetin tonë nuk është i kufizuar në emocionet pozitive.
Zhvilluar dhe aplikuar me sukses një sistem të tërë të trajtimin e njerëzve me anë të komunikimit me kafshët - animaloterapiya («kafshëve» në latinisht - kafshë). Komunikimi me "vëllezërit tanë të vegjël" efekte të dobishme në psikologjinë e njeriut dhe shëndetin e përgjithshëm. Ka shumë flasin për chotyrylapyh tillë "terapist" si një mace. Këto krijimi gëzof ndihmuar në lehtësimin e tensionit, presionit të ulët të gjakut, e cila ka një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular dhe kontribuon në parandalimin dhe trajtimin e infarkt miokardi, goditje, hipertension.Kerrmëz ​​një mace në krahasim me terapi me ultratinguj. Njohur aftësinë për të xhiruar macet me dhimbje artriti, osteokondroza, radiculitis, kanë një efekt pozitiv në trajtimin e sëmundjeve inflamatore të organeve të brendshme. Purring krijuar rreth vetë një fushë pozitiv të energjisë që ndihmon një person të përballen me depresion, pagjumësi dhe vetëm të pushojnë pas një ditë të zënë. Ju nuk mund të privojë vëmendjen nga miqtë tanë besnikë - qentë. Njerëzit të cilët përfshijnë këto kafshë janë më pak të prirur për pasivitet fizike, si dhe për të vazhdimisht ecin kafshët e tyre. Kjo është veçanërisht i mirë për njerëzit që kanë një punë ulur. Pronarët qen më pak të prekura nga ndryshimet në presionin e gjakut, pagjumësi, migrenë.


Pak minuta e stroking një qen, atëherë ju mund të shpëtoj prej vrull enëve të gjakut dhe pa mjekim. Sa gëzim dhe të na japë Drushki probleme kur të takohemi pas punës! Ne kemi marrë energji pozitive, dhe nga një humor të keq apo stresi asnjë gjurmë mbetet. Dashuria dhe qeni përkushtim ndihmon në trajtimin e neuroza dhe çrregullimeve të tjera nervore. Një qen mund të japin ndihmën e parë për djegiet, gërvishtjet, plagë të vogla. Në qen pështyma përmban lizozimë - një antibiotik natyror, ofron shërim dhe veprim baktericid. Mos harroni zonat e ngrohta dhe gjëra të tjera që janë bërë prej leshi dhe të kërkuara qentë për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e joints. Me pak fjalë, në qoftë se qeni jeton me ju, atëherë konsiderojmë se ju të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme.


A keni vënë re ndonjëherë se ndjejmë qetësi kur konsideron banorët e Akuariumi? Watching peshk fluturues, njeriu relakson dhe rikthen pushtetin. Në shtëpinë ku Akuariumi gjithmonë do të mbahet lagështia optimale, e cila është shumë e mirë për shëndetin e mushkërive dhe traktin e sipërm respirator. Mirëmbahen mirë dhe të dekoruar bukur pellg artificial në banesë sjell kënaqësi të madhe estetike. Çdo kafshë që mund të kenë një efekt pozitiv në shëndetin e pronarit, apo qen, breshkë, lepuri, peshk apo zog. Ata sjellin harmoni në shtëpi, për të përmirësuar të kuptuarit në mesin e anëtarëve të familjes, na bëjnë kopshtin dhe më të vëmendshëm ndaj të gjitha qenieve të gjalla. Shkencëtarët ia atribuojnë këtë për faktin se kafshët tona janë pjesë e fushës sonë të energjisë, dhe kështu është shkëmbimi vzayeyazykahidnyy e energjisë në mes të kafshëve dhe njeriut.


Mos kini frikë për të sjellë kafshët në shtëpi, në qoftë se ju keni një fëmijë! Prania e kafshëve në ndërtesë nuk do të dëmtojë çudi tuaj. Ajo u gjet se ku janë kafshët shtëpiake, fëmijët marrin më pak ftohjet e sëmurë, reaksione alergjike më pak të zhvilluara. Së bashku me të katër këmbë miq fëmijët të rriten më të shoqërueshëm, të balancuar, pak kapriçioz. Kafshët të ndihmuar fëmijët të gjejnë harmoninë shpirtërore. Ndërsa në qoftë se ne nuk e pëlqen macet, qentë, parrots, gjithmonë duhet të mbani mend se së bashku me gëzimin e komunikimit në dispozicion dhe përvoja e hidhur. Çfarë ndikimi negativ mund të bëjë kafshët tona në trupin e njeriut? Kafshëve në shtëpi mund të jetë një burim i infeksionit të rrezikshme! Para së gjithash, kjo mjerë infestations. Burimi i krimbave infeksionit mund të jetë një kafshë të shëndetshme që rregullisht ecën rrugëve. Larvat e krimbave goditur qen ose mace lesh, dhe pastaj te ne. Një sëmundje e pakëndshme që mund të merren nga katërkëmbëshit brendshme "vëllezërit" - një puçërr me qelb. Kjo është një infeksion fungale që transmetohet nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë me kafshët e sëmura dhe njerëzit. Toksplazmozës - shkaktuar nga mikroorganizma protozoare. Ju mund të infektohen me toxoplasmosis nga macet, qentë, lepujt, hamsters dhe madje edhe zogjtë. Kjo sëmundje është shumë e ngjashme me të ftohtë të përbashkët. Njëlloj rrezikshme mund të bëhet psitakozës. Zogjtë e tij janë përhapur, jo vetëm të egra, por në shtëpi. Psitakozës si toxoplasmosis, një rrezik për gratë shtatzëna, sepse ajo mund të shkaktojë abort.


Por ndoshta sëmundja më e frikshme se njerëzit mund të merrni nga kafshët keni tërbimit. Ajo ndikon në sistemin nervor dhe mund të përfundojë në lot. Mbroni veten dhe fëmijët nga problemet e tilla mund të ndjekin rregulla të thjeshta. Blerja e një mik mbuluar me qime apo pupla, sigurohuni që ajo është e shëndoshë! Gjithmonë respektojë higjienë të mirë personale! Mësojini fëmijët të lajnë duart me sapun pas luajtur me një mace, qen, etj Dhe në muajt e parë të jetës fëmija është më e mirë për të përjashtuar ndërveprimin e saj me kafshët! Mos lejoni fëmijët të drejtohen në rrugë përhumbur macet dhe qentë! Watch për shëndetin e kafshët! Kohë tregojnë veteriner tyre, vaksinimet dhe deworming shpenzuar. Bandë e kafshëve me mjete të posaçme dhe të qëndrojnë në qelizat dhe shtëpi të pastërtisë.