Efekti i grejpfrut në trupin e njeriut


Grejpfrut djeg yndyrë, invigorates, na ofron me vitamina - në të shkurtër, përfitimit të vazhdueshëm Megjithatë, ekspertët thonë se efekti grejpfrut në trupin e njeriut nuk është aq i qartë
Për ironi, por një nga karakteristikat unike të grejpfrut është se askush nuk e di fundin çfarë lloj fruti. Supozohet se kjo është rezultat i hibridizimi ndodhur natyrisht Pomelo dhe portokalli. Dhe asnjë nga pronat e saj të mahnitshme, duke përfshirë efikasitetin e bazuar në përdorimin e dietë grejpfrut nuk ka konfirmuar në mënyrë të konsiderueshme.


Ne vetëm mund të spekulojnë se efekti grejpfrut në trupin tonë konsiston në aftësinë e saj për të ulur kolesterolin, të sigurojë antifungal, antibacterial, performancë zhyroszhyhayuschee, të përmirësuar metabolizmin, që përmbajnë sheqer dhe, për këtë arsye, të ndihmojë diabet dhe trashje.

Grejpfrut dhe Shëndeti i Grave
Disa vite më parë mediat kanë qenë titujt tmerrshme njoftoi lajmin se grejpfrut mund të shkaktojnë kancerin e gjirit. Për fat të mirë, këto "histori horror" ishin fryrë.

Në fakt, shkencëtarët amerikanë që punojnë në Universitetin e Kalifornisë Jugore dhe Hawaii, studiuar shëndetin e më shumë se 50 mijë zonjat dhe bëri konkluzionet sensacionale në lidhje me atë efektin e grejpfrut në trupin e femrës. Në zonjat që kishin ngrënë grejpfrut të paktën chetvertyntsi çdo ditë, rreziku i kancerit të gjirit është rritur nga sa më shumë 33% në krahasim me ata që nuk i hanë këto fruta.

Megjithatë, ka mjaft disa përjashtime të rëndësishme. Së pari, këto rezultatet e hulumtimit të zbatohet vetëm për ato të seksit të drejtë që janë postmenopausal. Së dyti, nuk janë marrë parasysh rrezikun e mëposhtme faktorët tumoreve malinje si rrezatimi diellor, prania ose mungesa e abortit, lindjes, sëmundjet gjinekologjike. Përveç kësaj, procesi i metabolizmit estrogjenit dhe onkologji me gratë është e lidhur ajo ndikon jo vetëm përdorimin e grejpfrut, por edhe shëndetin e mëlçisë. Për shembull, nëse një person ka qenë dështim të mëlçisë, këto fruta ajo nuk është vetëm e vlefshme.

Me pak fjalë, çështja e mundshme shkencëtarëve tumorigenicity grejpfrut kanë ende për të mësuar.

Grejpfrut dhe mjekim
Por fakti se ndikimi është grejpfrut negativ, ndërsa duke marrë një numër të barnave, i padiskutueshëm. Kjo agrume është i papajtueshëm me shumë ilaçe. Kështu, seksi i bukur që jeni duke marrë pilula kontraceptive dhe pije me lëng grejpfrut, një herë mund të mësojnë se ata janë shtatzënë. Dhe ata që përdorin ilaqet kundër depresionit, mund të gjeni se depresioni i tyre është rritur vetëm.


Fakti se lëng grejpfrut në kombinim me disa ilaçe të ndikojë negativisht në trupin e njeriut, së pari shkroi Dr Kelly Morris në vitin 1997. Tre vjet më vonë, ky paralajmërim është konfirmuar nga ekspertë nga Klinika Mayo SHBA. Ata u gjetën të rrezikshme për shëndetin rrit përqendrimet e drogës kardiovaskulare në përdorimin e tyre të njëkohshme me lëng grejpfrut.

Në studime më të detajuara, ai u bë i njohur më vonë, në vitin 2004. Ai është përshkruar rastin e vdekjes të shkaktuar nga kombinimi i lipid-uljen e drogës dhe lëng grejpfrut. Në një pacient përjetuar nivele të larta të kolesterolit në gjak dhe madje disa faktorë të larta yyazytsirnist të sëmundjeve koronare të zemrës dhe arteriosklerozës. Ai caktoi një ilaç që redukton nivelin e kolesterolit në gjak. Dy muaj më vonë, njeriu u zhvendos në Florida nga Amerika e Veriut. Kjo duket të jetë mjaft e diellit dhe fruta kishte për të promovuar shërimin, por shpejt pacienti shfaq dobësi dhe dhimbje të muskujve. Ai ishte në kujdesin intensiv dhe vdiq nga dështimi akute renale. Rezultatet treguan se ndryshimi i vetëm në jetën e një personi, pas veprimin e tij në Florida ishte se ai filloi çdo ditë për të pirë 2-3 gota lëng shtrydhur fllad grejpfrut.


Në vitin 2006, shkencëtarët në Universitetin e Karolinës së Veriut kanë identifikuar "Dëmtues". Ajo u gjet se një kimikat të quajtur furanokuramyn ndikim negativ në trupin e njeriut. Ajo ngadalëson citokromet sistemit. Ndërsa mëlçisë është çmontimin e "rezervë" përbërësit e agrume, droga mund të qarkullojnë nëpër trupin e njeriut. Përqendrimi i tyre në rritje të gjakut dhe mund të arrijë limitet e rrezikshme, si rezultat jo të gjitha efektet anësore të drogës. Kështu, studimi i ndërveprimit të barnave antihipertensive dhe lëng grejpfrut lejuar shkencëtarët në përfundimin se ajo rrit përqendrimin e drogës në gjak deri në 230%.


Si për të ngrënë grejpfrut saktë?
Mos jepni këtë agrume. Sigurisht që jo. Por kujdes nuk mund të të dëmtojë. Admirojnë grejpfrut dhe lëng i saj nuk është e vlefshme, sidomos në rast se ju jeni duke marrë ndonjë ilaç.
Kohët e fundit një shumë të flasim për efektet e dobishme të dietë grejpfrut në trupin e njeriut. Kur ajo është e rekomanduar për të përdorur këtë fryt me stomak bosh dhe në sasi të mëdha, të cilat në masë të madhe të dëmtojë dhëmbët tuaj, mishrat, Mukoza e ezofagut dhe stomakut për shkak të aciditetit të lartë.


Nutritionists rekomandojmë për të ngrënë një fryt në javë ose shtuar në mish ose fruta sallatë. Në moderim grejpfrut të përkryer të ndihmuar tretje tonë. Në sajë të acideve tyre përbërëse organike, celulozë, lignin ndarëse hard, protease bimore përshpejtuar promovimin e ushqimit, zorrët pastrohen mirë, aktivizon aktivitetin e mëlçisë, në mënyrë të tërthortë duke përmirësuar procesin e metabolizmit yndyrë. Por tifozët e dietë grejpfrut duhet të dini se për të humbur peshë është ende gjasa të ketë sukses pa stërvitje dhe uljen e numrit të kalorive të përdorura.