Ndikimi i pijeve të energjisë në trup


Në botën tonë moderne është e rëndësishme të dini se çfarë ndikimin e pijeve të energjisë në trup. Idetë moderne për pije të energjisë ndryshojnë. Disa njerëz besojnë se pijet e tilla shkaktojnë dëme të mëdha në trup. Por të tjerë besojnë se konsumimi i këtyre pijeve nuk shkaktojnë më shumë dëm sesa limonadë. Çfarë është më shumë vërtetësi mendimi?
Ndikimi në trup me të vërtetë është. Së pari, energjia përmbajnë një dozë të madhe të caffeine. Nëse një person presionit të ulët të gjakut, ai i fjetur, i topitur, duket çështje, dhe ai, për shembull, do të kalojnë një prezantim të jetë kryesor, të marrin pjesë në lojë, vetëm flasin për numrin e madh të njerëzve të turpshme, por ju mund të saktë, nga pije të energjisë është një gjykatës i mirë. Perehochetsya Gjumi dhe energji mjaft e mjaftueshme.


Shpesh këto pije shoferët e dehur makina me rreze të gjatë. Ata duhet të udhëtojnë distanca të gjata dhe jo gjithmonë në pasdite, shpesh një person duhet të plotësojë orarin dhe kjo natyrisht shkon të gjithë natën. Një natë në rrugën sytë të rrinë së bashku, kjo është shumë e rrezikshme. Ndonjëherë kafe nuk e ndihmon, por e pijeve sytë hapur për sigurt.
Perberja e pijeve janë sucrose dhe glukozë. Ata kanë një ndikim pozitiv, pasi ka ushqyesve. Por edhe ndikimi negativ, për shembull, të çojë në trashje. Dhe kafeina është një psychostimulant fortë, ai shoots të qenët i përgjumur, heq ndjenjën e trishtim dhe lodhje. Megjithatë, zemra nën ndikimin e veprave të caffeine me fuqi të dyfishtë, ajo mund të ndikojë në shëndetin e të ardhmen.


Ju mund lehtë të durojnë stresin rënda mendore. Megjithatë kafeina nuk do të jetë afatgjatë. Ndryshimet statusin tuaj. Dhe pastaj ju ndiheni edhe më shumë në depresion dhe i lodhur. Nëse pijet miratimin shpesh, vetëm të sjellë njerëz të lodhjes. Kjo mund të dëmtojë jo vetëm zemrën, por organet e tjera. Nga rruga, nëse ju duket pak pije energjike, të qenët i përgjumur dhe lodhje nuk do të shkojnë, dhe ju doni një filxhan kafe, unë nuk e këshillojnë. Kursi do të tejkalohet në mënyrë të konsiderueshme kafeinë, sepse ajo është excreted shumë ngadalë. Kujdes nga mbidozë.

Energjisë dhe taurine përmban theobromine, e cila është kakao. Me këtë përmbajtje, ndikimit mbi pozitive. Përmirëson sistemin nervor aktivizmit dhe përshpejton metabolizmin. Por të gjithë duhet të dinë se kur do të ndalet!

Një mik i imi është shumë i dua pije «Red Bull». Ai e vlerësoi atë, duke shpjeguar se kjo pije përmirësohet gjendja bëhet e bukur, ju mund të shkoni në një disko, kalojnë natën në klub bilardos, kazino. Sytë rrinë bashkë, dhe prania e alkoolit excites shpirtin. Njeriu duke ecur deri në agim dhe pastaj shkoi në kolegj. Herën e parë ai ishte i gëzuar, plot energji, qeshi moshatarët konsideruar ato mërzitshëm. Një javë më vonë kishte qarqet nën sytë, dhe një muaj më vonë ai u bie në gjumë në klasë. Nervat e tij ishin shtrirë si litarë, ajo do të kërkojë diçka dhe ajo shpërtheu si një ndeshje. Megjithatë, vazhdoi në këmbë për të klubeve, netë pa gjumë dhe konsumi i tepruar i pijeve të energjisë.

Pasi, miku im ra drejtë në palë. Ata e quajti një ambulancë. Ai humbi vetëdijen dhe nuk vijnë në shqisat e tij. 3 ditë luftojnë për reanimatologi jetës së tij. Djali mbijetoi, por diagnoza e tij - akut dështimi i zemrës. Atëherë ajo ishte 22 vjet. Mjekët në pyetje në detaje në lidhje me jetën e pacientit për të gjetur shkakun e kësaj përkeqësimit. Kur e gjeti, presuvoro rreptësisht e ndaluar për të pirë disa pije të energjisë. Never mind, këto pije përmbajnë alkool apo jo. Pra, konkluzioni është se alkooli i dëmshëm jo vetëm energji, por jo pije e butë limonadë. Para se të merrni të përfshirë, ju duhet të shikoni në mënyrë të qartë ndikimin e tyre.


Si Glukuronolaktoni dhe L-carnitine? Këto enzima janë të pranishme në sektorin e energjisë. Në ushqime përmbajnë Glukuronolaktoni dhe L-carnitine, trupi i njeriut merr ato në mënyrë të plotë. Një pije përmbajnë enzimat në formë të koncentruar. Shkalla e përditshme është tejkaluar me qindra herë. Ne duhet të përdorim këto pjesë?
D-ribozë dhe vitamina, janë përfshirë gjithashtu në përbërjes. Ju nuk mund të themi se ata kanë pronat e pushtetit. Më shumë janë të stimuluesve guarana dhe xhensen. Të dy komponentët doza të dobishme të vogla dhe të ketë një ndikim pozitiv. Por pije janë në mesin e atyre në të cilat doza tejkalon shumë herë. Njeriu vuajtje pagjumësi, tensioni i lartë i gjakut dhe madje edhe nervozizmi i tepruar.

Mos harroni në pijet energjetike përmbajnë të gjitha enzimat në kakao, çaj, kafe!
Ne rekomandojmë zëvendësuar energjisë pi ekstrakte, tinctures përmbajnë xhensen, xhensen siberian. Më të forcuar sistemin imunitar të njeriut, përbërësit natyral. Një energji forcë shtrydh nga trupi. Për më tepër, ato mund të jenë problematike. Ju do të jetë i saktë ndajë stërvitje. Lodhje ndryshojë agresionin, depresionin.

Në çdo rast, pije energjetike mund të konsumohet, por nëse është e nevojshme, është e dëshirueshme e rrallë që të mos përzihen! Cores më mirë të mos përdorin fare. Kështu që ju mund të konsultoheni me mjekun tuaj. Nëse të qenët i përgjumur torturuan, atëherë ka shumë mënyra të tjera për të shpëtoj prej tij.

Në festë, miq touting energji, unë gjithashtu u përpoq. Unë pranoj, unë liked it. Lumi Fun derdhje. U ndjeva i gëzuar, nuk hylylo për të fjetur. Por paradoksi është ndoshta një rastësi, dhe ndoshta unë jam i dobët. Unë u tha se duke pirë një acar pije jo zastudyshsya, por unë jam aq i sëmurë që unë kam për të marrë antibiotikë.
Në këtë moment nuk i kushtoj vëmendje. Gjashtë muaj më vonë situata përsëritet. Edhe pse ishte verë, unë u sëmur përsëri, dhe të gjitha filloi me fyt, vetëm flogged pas pije. Unë nuk mund të them që vuajnë nga imuniteti i dobët, por pse kështu që unë nuk e di. Ndoshta vërtetë - rastësi? Më shumë pije energjetike unë nuk e pi.