Efekti i estrogjenit dhe progesteronit në trupin e një gruaje


Trupi ynë është vazhdimisht duke bërë hormonet të ndryshme. Trupat e tyre të prodhojë tiroide, organet gjenitale dhe të tjerët. Estrogjene trajtuar hormonet femërore por ata janë të pranishëm në trupin mashkullor. Ata bënë follicles veshkave gjëndra, vezoret dhe placentë. Por ka një hormon që prodhohet vetëm në trupin e femrës dhe numri i tij i korrespondon vezore punës - është e progesterone. Cilat janë efektet e estrogjenit dhe progesterone në trupin e femrës dhe çfarë është rëndësia e tyre.
Fakti që estrogjene janë të rëndësishme për seks më të drejtë ka qenë i njohur për një kohë të gjatë. Ato ndikojnë feminilitetin, bukurinë dhe ndjeshmëri e lëkurës, janë përgjegjës për fillimin e ciklit menstrual dhe shtatzënia. Megjithatë, shumë supozohet të gabimeve kur konsideron efektin e estrogjenit në trupin e femrës dhe kështu përcaktojnë dëshminë e tij pa progesterone.


Të dy hormonet janë rregullatorët e rëndësishme të ciklit të femrës dhe pjesëmarrësit e saj integrale. Është e rëndësishme të marrin në konsideratë jo nivelin e secilit hormon individualisht, dhe ekuilibrin e tyre në trup. Në bazë të hulumtimit, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se trupi mund të prodhojë estrogjenit me progesterone, por ky i fundit nuk posedon prona të tilla. Kjo do të thotë se në qoftë se trupi ka një mungesë të estrogjenit, ata mund të mbushin, por në këtë rast me hormonet e tjera të jetë?

Ekskursion
Më parë, si ilaçe, hormonet dragua nxjerrë nga urina e Mares shtatzëna dhe progesterone nga rrënjë të egra patate e ëmbël. Që të drogës ishte substancë bimor, dhe ajo nuk mund të patentuar, industria vidyazykalasya deri faturë të tillë. Arsyeja është e thjeshtë: çdo kompani që ka teknologji e prodhimit mund të prodhojnë produkte nepatentovannuyu, por ajo do të jetë fitime shumë të ulëta nga shitja e produktit të përfunduar.

Gjenetistët më të lehtë industrinë farmaceutike detyrë dhe kanë ndryshuar grupet molekulare individuale feedstock progesterone. Hormon që rezulton kishte të njëjtin efekt, por kjo nuk ishte e materiale natyrore të papërpunuara, kështu që mund të patentuar.
Ajo nuk është atje droga që do të përmbajnë hormoneve natyrore progesterone. Një pjesë e fondeve për të përmirësuar gjendjen gjatë menopauzës, kontraceptivët për të normalizuar hormonal përmbajnë hormone vetëm sintetike. Ri progesterone "artificiale" ose progestin, e përdorur gjerësisht në mjekësinë zyrtare, edhe pse efekti i tyre në trup nuk është kuptuar plotësisht. Të besueshme të verifikuar sigurinë e tyre për të trupit, kërkimet e nevojshme të disa brezave.


Efekti i estrogjenit dhe progesteronit në trupin e një gruaje
Dhe trupi femra dhe meshkuj shpesh ndjehet estrogjenit tepërt. Kjo është për shkak të kushteve moderne të jetesës, rritjen e ndotjes së ajrit, dietë të varfër dhe kështu me radhë. Shuma e tepërt e hormoneve që vjen nga jashtë është e filtruar dhe të përpunuara nga ana e mëlçisë, duke shkaktuar varfërimin e saj dhe ndikon negativisht punën e saj si një e tërë.
Estrogjenit shkakton shfaqjen e edemë, kështu vonuar ujë trupit dhe kripë. Ato reduktojnë koagulimit të gjakut dhe përqendrim hemoglobinës, organet e brendshme rritje tonin e muskujve, shpesh duke rezultuar në nephrolithiasis dhe cholelithiasis, astma, spazma e stomakut dhe zorrët.

Progesterone ka efekt të kundërt, që është një dragua antagonist, dhe kundërpeshë efektet negative. Pra, mos harroni ekuilibrin e këtyre dy hormoneve.
Në qoftë se sasia e estrogjenit rritet në trup, ajo çon në një rënie në progesterone. Ndjehet më qartë simptomat progesterone mangësi gjatë ciklit premenstrual.

Kryesore, shenjat shpesh manifestohen e mangësi në këtë hormon trupi i femrës janë:
- dhimbje koke;
- rritjen e presionit të gjakut;
- ënjtje;

- shtim në peshë;
- nervor dhe depresion;
- Problemet me venat, bruising shpeshta;
- ndjenja e shurdhim në këmbë;
- dukuri e cysts ovarian;
- dukuri e fibroids;
- forcimin e humbjen e flokëve;
- paraqitja e akneve;
- dalë hypersensitivity;
- blunting dëshirën seksuale;
- mazhuschie gjakderdhje gjatë ciklit menstrual;
- reduktimi i ciklit menstrual;
- gjymtyrë të ftohtë.

Në rast të simptomave të tilla në vetvete, nuk do menjëherë të përdorë për të lidhur hormonet dhe hormonet. Niveli i arsimimit të çdo hormon kolesterolit të varur, kështu që së pari është e nevojshme për të normalizuar metabolizmin e kolesterolit. Dhe ajo duhet të kalojë një provim të plotë dhe të mos vetë-mjekoj.