Ndikimi i cryotherapy dhe azotit në trup


Cryotherapy është një destinacion mjaft popullor, sepse me sëmundje të tilla të lëkurës ekspozimit trajtojnë, forcimin e sistemit imunitar dhe rinovimin fytyrën. Cryotherapy është një degë e veçantë e mjekësisë, e cila si mjet terapeutik përdorur kontakte të përhershme e lëkurës me i ftohtë në minus 150-130 ° me azot. Le të flasim për ndikimin e cryotherapy dhe azotit në trup.
Efekti i azotit mund të rekomandohet në trajtimin e astmës bronkiale; bronkit kronik; pas traumave dhe thyerje; sëmundjet e lëkurës (psoriasis, dermatit atopik, ekzema); sëmundjet e organeve ORL (bajame, faringjit, bajame); sëmundjet alergjike; imunitet të ulët; ftohjet e shpeshta.Criosauna për të trupit të përshtatshme për parandalimin dhe trajtimin e sindromes lodhjes kronike, çrregullime te gjumit, ndihmon rivendosur fuqinë me rritjen e lodhjes. Ky është një reagim i thjeshtë fiziologjik. Fakti është se kur të ekspozuar ndaj stimulimit të ftohtë është e sistemeve Cryosaunas mbrojtës, përmirëson qarkullimin periferik dhe microcirculation, dhe vërejti lirimin e hormoneve veshkave dhe Hipofiza.

Kundërindikimet për trupin
Ashtu si çdo lloj tjetër të trajtimit, kriovplyv ka contraindications saj: sëmundje akute infektive; ethe; tuberkulozi; pamjaftueshmëri kardiovaskular; origjinalitet; sëmundjet gjinekologjike, Coupe u rrit, epilepsi, migrenë - por vetëm nën ndikime të caktuara (Cryo-masazh, Krioelektroforez).


Përdorimi në kozmetikë
Azotit në cosmetology mund të përdoret për të cryodestruction, kryodermabrazyy, kryoэlektroforeza dhe kriomassazha. Cryodestruction është një ngrirje të thellë, duke shkaktuar vdekjen e indeve. Heq lythat, papilomat. Kryodermabrazyya emëruar në prani të plagët në lëkurë. Për më tepër, këto procedura të kryer më mirë në vjeshtë apo dimër, si dhe një kohë me diell të vitit ekziston rreziku i pika të moshës. Cryomassage ka një ndikim shumë të vogël. Ky proces rrit efektin e maska ​​dhe përfundon.


Kriomassazha Sigurisht ndihmon qetë nga rrudhat gjobë, përmirëson çehre, e bën lëkurën të butë dhe i përkulshëm. Përmes ndikimit të azotit mund të përballen me një skuqje të lëkurës të puçrra fytyre dhe seborrhea. Krioelektroforez për veprimet e fortë se cryomassage. Ai lufton rrudhat, ndihmon me celulitin dhe sagging lëkurës, duke luftuar me yndyrë trupit dhe skuqje të lëkurës puçrra fytyre. Në bazë të procedurës është një mekanizëm i thjeshtë: duke përdorur të ulët intensitet pulsojnë aktuale në shtresat e thella të lëkurës janë futur ilaçe ngrira. Aero cryotherapy është defekt rrymë ajri i ftohtë. Procedurat e tilla janë të emëruar pas kirurgji plastike, peels kimike dhe shlifovok lazer. Ato ndihmojnë për të shpejt të hequr ënjtje dhe inflamacion profilaktuyut dhimbje dhe skuqje.


Gjatë aplikues cryodestruction me nitrogjen të dendura të aplikuar me një shtupë pambuku në lëkurë që kanë nevojë për ekspozim. Para procedurës, ajo duhet procesin e alkoolit. Koha Freeze varet nga madhësia dhe vendndodhja e lythat ose papilomat dhe prej 10 deri 30 sekonda. Kjo është e detyrueshme që të jenë të ngrira dhe të ngushtë (15 mm) Unaza e lëkurë të shëndetshme rreth lez. Shpesh kërkon procedurën e përsëritur, sidomos në formacione të mëdha. Gjatë kryobasseyna seancës ose Cryosaunas shkurtimisht pacienti zhytur mbi supe në një enë të veçantë të gazit të ftohtë - një përzierje e avullit të lëngshme azotit dhe të ajrit. Ka nje ftohje e shtresës sipërfaqe të lëkurës sepse trupi nuk mund pereoholodytysya.