Ndikimi i ngjyrës në shëndetin e njeriut


Ngjyrë referohet një nga seksionet e psikoterapi. Çdo organ në trup është e natyrshme në një ngjyrë të veçantë. Duke vepruar në të, ne mund të ndikojnë në sëmundje. Ndikimi Ngjyra mund të jetë ndryshe - tsvetomedytatsyya ose tsvetorelaksatsyya, por në çdo rast, ka një ndikim në organet nëpërmjet perceptimit të ngjyrës. Ky trajtim është gjithnjë fiton popullaritet. Cili është efekti i ngjyrës në shëndetin e njeriut?
Trajtimi i ngjyrës janë trajtuar në Egjiptin e lashtë. Janë gjetur tempuj në të cilën disa zona prelomlyaly rrezet e diellit. Vylikovuvavsya durueshëm, sepse "bathed" në diell të gjallë. Efekti pozitiv i ngjyrës në shëndetin e njeriut e njohur në Kinë, Persi, Indi. Ajo u besohet se ngjyra mund të ndihmojë jo vetëm psikologjikisht, por mjaft e madhe për të kuruar një numër të Sëmundjet fizike.


Shkencëtarët kanë kryer disa studime dhe me besim të thonë se ndikimi pozitiv i ngjyrës në shëndetin, nuk është një mit. Hidh ujë në një enë qelqi dhe vendin për 4 orë në diell. Para-përfundojë anije me letër xhelatinë ujë të ngjyrosura në ndonjë nga 7 ngjyrat e ylberit. Rrezet e diellit duke kaluar nëpër xhami, dhe letër me ngjyrë ndikon në ujë, si rezultat, dhe merr dridhje ngjyra. Pini ky ujë është shumë e dobishme, ajo ndihmon në trajtimin e shumë sëmundjeve.
Ngjyra të ndryshme të ndikojë në trupin tonë në mënyra të ndryshme. Për të kuruar një fëmijë kundër fruthit, në ditët e vjetër, ai përfundoi një shami apo leckë të kuqe. E njëjta ngjyrë të trajtuar aknet. Sëmundje të mushkërive trajtohen blu. Ndikim pozitiv në sëmundjen ofron gjelbër dhe blu.

Mes nesh nuk ka absolutisht i shëndetshëm, kështu që ne gjithmonë të ketë një trajtojnë. Përdorni Ngjyra si parandalimin e sëmundjes. Shih se si trupi juaj reagon ndaj një ngjyrë të veçantë.

I kuq
Ngjyra e kuqe ka një ndikim pozitiv në formimin e qelizave të kuqe të gjakut (eritrocitet), përmirëson qarkullimin e gjakut. Ajo ushqen dhe mbush fuqinë e palcën e kockave, qelizat nervore përgjegjës për ngjyrën e lëkurës sonë. I dobishëm për kujdesin dhe sëmundjeve inflamatore të lëkurës, lupus, lisë. Kuq ndihmon për të normalizuar metabolizmin, ndikon pozitivisht në sistemin hormonal dhe gjëndra veshkave.

Tsvetolechenye kuq ndihmon për të hequr qafe melankolik, përmirëson funksionin e zemrës mbush energji jetësore. Ndihmon normalizimin gjumë dhe relaksoheni muskujt - të ndritshme trëndafili.

Portokall
Ngjyra e verdhë e spektrit të lidhur me diell, kështu që me ngrohtësi dhe humor të mirë. Orange, në fuqinë e ndikimit, më të fortë se të verdhë dhe ari. Nuk është çudi ngjyrë portokalli përdoren për njerëzit në depresion, për të hequr gjendjen shpirtërore dhe jo vetëm atë. Ndikimi i ngjyrës ndihmon për të "heqë" pjekurinë dhe rrit potencë seksuale. Efekti pozitiv që ndikon në shpretkë dhe lëkurës. Në terapi ngjyra është përdorur për të qetë rrudhat e fytyrës, hidratues dhe shtrëngimi lëkurës. Ngjyrë të ngrohtë, ajo ka energji dhe warms por abuzohet se ngjyra nuk është e nevojshme.


I verdhë
Yellow ka antiseptik, antifungal, veprime anti-inflamator. Pozitivisht ndikon në aftësitë intelektuale dhe mendore të personit. Ndihmon normalizimin e tensionit të gjakut. Ajo ndihmon në trajtimin e sëmundjes hipofizës të mushkërive dhe sytë. Ajo normalizes punën e pankreasit dhe gjëndra dhjamor. Prandaj, efekte të dobishme në lëkurë dhe bën trajtimin e puçrra fytyre.
Yellow evokon emocione pozitive, por mund të shkaktojë një akumulim tepri e biliare në zorrë e vogël.

E gjelbër

Qetësi ngjyra, paqja dhe të rinjtë. Gjithashtu ka një efekt pozitiv në lëkurë, përmirëson strukturën, trajton puçrra fytyre, normalizes aktivitetin e proceseve metabolike. Ofron qartësia e mendjes, zbut sistemin nervor, normalizes gjumë. E gjelbër është përdorur për të trajtuar sëmundje të veshkave, sy, sistemit hormonal.
Ekspozimi i tepruar mund të provokojë përqendrim ngjyra e biliare, duke çuar në shfaqjen e gurëve të tëmthit.

Blu
Çfarë mendoni duke kërkuar në qiell apo në det? Paqe, paqe, paqe. Kjo ngjyrë i jep një ndjenjë të sigurisë. Blu është e rekomanduar për qetësimin e sistemit nervor, psikozë dhe dështime nervor. Përdorimi i ngjyrës në zonën e punës përmirëson efikasitetin.

Ngjyra blu ul oreksin, e përdorur për të trajtuar reumatizmi, mëlçisë djeg. Efekte të dobishme në gjëndrës tiroide.
Shpërdorimi i blu mund të shkaktojë një bllokim.

E bardhë
Besohet se bardhë simbolizon pastërtinë, mirësinë, lirinë, shërim. Pozitivisht ndikon në sistemin nervor, ndihmon për të sjellë trupin, përmirëson aktivitetin e trurit.

Vjollcë
Violet është përdorur për të trajtuar çrregullime mendore, hipotension, çrregullime kardiake, inflamacione brendshme. Ndihmon të sjellë përsëri në normale strukturën e thyer e lëkurës.

A nuk merrni përfshirë purpurtë - mund të çojë në depresion. Në këtë drejtim, trajtim nuk është i rekomanduar fëmijë të vegjël.

Disa rekomandime për përdorimin e ngjyrës


Sëmundje


Ngjyrë


Ndikimet
Gripi dhe abrasions


portokall


shpretkë
e gjelbër


fyt
astmë


sapfyrno blu


pleksus diellore
gastrit


sapfyrno blu


ballin (harku balli), fytit dhe pleksus diellore

çrregullime nervore


ar


kryetar
blu


fyt dhe pleksus diellore
artrit rheumatoid


sapfyrno blu


pleksus diellore, veshkave
ari dhe portokalli


shpretkë
gjelbër të zbehtë


veshkë
Kancer


gjelbër të zbehtë


fyt
vjollcë


zemër
blu


Vendi i dhimbjes
diabet


ari dhe blu


pleksus diellore
e gjelbërpankreas
tuberkuloz


Gold dhe e bardhë


fyt
akuamarin


dritë
ar


shpretkë
paraliza e të gjitha


ngjyrë ari


ballin (ballë) më sipër, në bazën e kafkës dhe të shtyllës kurrizore