Ndikimi i pirjes së duhanit në trupin e njeriut


Mbi rreziqet e përdorimit të duhanit dhe rreth ndikimit të pirjes së duhanit në trupin e njeriut, e di çdo gjë. Megjithatë, numri i duhanpirësve nga viti në vit vetëm rritet. Mjekët moderne janë fryrë alarmi
Tar lugë duhanit
Në duhanit tymi përmban më shumë se 4000 substanca toksike që mund të shkaktojnë kancer dhe mutacione të ndryshme. Kështu përbërja e tymit të duhanit është e vështirë për të identifikuar komponentin më të dëmshme. Ekspertët përballoj katranit duhanit tillë, rrëshirë ose formua gjatë pirjes së duhanit. Ajo përfaqëson grimcave të ngurta që noton në tym, dhe pastaj të vendosen në rrugët e frymëmarrjes dhe mushkëritë e duhanxhi, duke formuar një shtresë e katranit kancerogjene.


Në katranit duhanit përmban edhe fenolet, naftolы, krezolы, naftalenы. Vetëm një e pesta e këtyre substancave vonohet filtra, pjesa tjetër merr në mushkëri. Kushdo që me urtësi vlerësimin e ndikimit të pirjes së duhanit, vidyazykatsya nga inhalimi i vazhdueshëm i një përzierje të naftalinë dhe fenol.
Siç rezulton efektin negativ të katranit në trupin e njeriut? Për shkëmbimin normal të gazit në mushkëri duhet të jenë në sipërfaqe të pastër. Në qoftë se ajo është e mbuluar me një shtresë të rrëshirë, gulçim.

Kërcënimi Nikotina
Disa ekspertë Efekti më i rrezikshëm substancë negativ në trupin e njeriut, në bazë të nikotinës Alkaloid, kështu që është një varësi e mirë të duhanit. Nikotina nëpër mushkëritë në gjak dhe pastaj kapërcyer pengesa gjak-tru - trurin. Këtu ai provokon lirimin e hormonit të kënaqësisë, dopamine. Me kalimin e kohës, sasia është reduktuar, dhe njeriu përsëri arrin për një paketë cigare. Në person mesatar pi një herë në dyzet minuta. Kjo është koha e nevojshme për të bërë nivelet e dopamine zbriti nga gjysma.

Megjithatë, efektet e pirjes së duhanit dhe nikotinës në veçanti, nuk është vetëm se. Nikotina është një neurotoxin fuqishëm që, duke vepruar në sistemin nervor, shkakton bradycardia, ose të zvogëlojë frekuencën e kontraktimet e muskujve të zemrës. Si rezultat i kësaj, trupi i mungon oksigjeni, ulur volumin e gjakut, rritje të frekuencës dhe forcën e normës së zemrës, rritjen e presionit të gjakut.

Përveç kësaj, efekti i nikotinës në trupin e njeriut është se ajo mund të shkaktojë spazma e lëkurës vaskulare periferike (kjo tregon duhanpirësit Face Color), dhe zgjerimin e enëve koronare, ngadalësuar lëvizshmëri zorrëve dhe stomakut, stagnimi nuk është tretur ushqimin, humbje e oreksit . Duke ditur vetitë e fundit të nikotinës, vajzat, nuk mbiçmuese efektet negative të duhanit, të fillojnë pirjen e duhanit për të humbur peshë. Kjo metodë e korrigjimit shpejt çon në dispepsi. Përveç kësaj, nikotina shkakton spazma myyazytsilni prodhimit të zorrëve, të cilat mund të pengojnë qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojë hemorroide. Vajza me çehre të sëmurë, gojën e keqe dhe hemorroide nuk do të shkaktojë simpati!


Rreziqet shtesë
Nga efekti farmakologjik e pirjes së duhanit zbatohet ndikimin komplekse të të gjitha substancave të përmbajtura në tymit të duhanit. Dhe ata janë shumë. Një prej tyre - monoksidit të karbonit ose monoksidit të karbonit. Ajo mund të kombinohen me hemoglobinë qindra herë më mirë se saj "kolegët" oksigjen. Dhe për shkak se monoksidit të karbonit zëvendëson oksigjen, si dhe organet dhe indet e njeriut që digjet ekspozuar ndaj hipoksi, ose mungesa e oksigjenit. Për të kompensuar atë, mushkëritë dhe zemra punojnë më shumë, por ajo çon në probleme me qarkullimin e gjakut. Nën ndikimin e monoksidit të karbonit dhe të mureve të dëmtuara të arterieve të cilat mund të shkaktojnë ngushtimin e enëve koronare dhe sulmet e zemrës.


Një tjetër komponent i përbërë tymin është acidit hydrocyanic. Kjo substancë toksike ndikon negativisht në sistemin nervor, pasi ajo redukton aftësinë e qelizave për të marrë oksigjen. Për më tepër, acidit hydrocyanic dëmton qelizat e epitelit ciliar të traktin e sipërm respirator, dhe për shkak se ata janë të mbrojtur nga bakteret patogjene bronkial, pluhuri dhe akumulimi mukozë. Në qoftë se këto qeliza të dëmtuara, bakteret dhe substancat toksike grumbullohen në mushkëri, dhe për këtë arsye duhanpirës vuajnë nga bronkit dhe kollë në mëngjes.
Në epitelit ciliar ndikuar nga komponentët e tjerë të tymit të duhanit, të tilla si amoniak, akroleinës, formaldehyde, dioksidit të azotit. Të gjitha këto substanca aromatik dhe gërryese të bëjë tymi më nervoz.


Përveç kësaj, lista e madhe e komponentëve të dëmshme të tymit të duhanit përfshijnë acetik, formik, acid butyric, arsenik, bismut, plumb, kalium, mangan dhe metale radioaktiv kalium-40 poloniumi-210 radium-226 dhe radium-228 torium-228. Kështu, pirja e duhanit është e barabartë me inhaling tymi tub i shkarkimit.
Shkencëtarët që punojnë në hulumtim FGU Institutin renthenoradyolohycheskom dhe Instituti i toksikologji, shqyrtoi gjakun e duhanpirësve të metaleve të rënda. Sondazhet ishin gra disa qindra të shëndetshme, burrat dhe fëmijët. Në gjakun e duhanpirësve përmbajtjes së plumbit, kadmiumit, mangan tri herë më të larta se në të njëjtën tregues të duhanit të gjakut.


Duhani është në gjendje të thith nga toka e kripërave kadmium. Pra, kjo substancë grumbullohet në mushkëri, traktin gastrointestinal, veshka, duke shkaktuar sëmundje të ndryshme. Një oksid kadmium, depërtojnë në trup me të tymit të duhanit mund të shkaktojë kancer të mushkërive.
Rritja e përqendrimit të metaleve të tjera në trup nuk është gjithashtu e padëmshme. Për shembull, mangan shkakton aktivitetin e enzimeve në meshkuj që prishin ADN. Lead mund të rrisë ndjeshmërinë ndaj rrezatimit, të zvogëlojë kohëzgjatjen e jetës njerëzore dhe për të promovuar shfaqjen e sëmundjeve në moshë të re. Nivelet e larta të kësaj substance cënon aktivitetin normal të veshkave, ndikon në aktivitetin motorike, koordinimin, shpejtësi reagimi, perceptimit auditory, kujtesës.