Ndikimi i privimit gjumë në shëndetin e njeriut


Diabeti, sëmundje të zemrës, obeziteti Ndonjëherë ne përpiqemi për të gjetur shkaku i sëmundjes nuk është atje Ndërkohë, shëndetin e njeriut varet nga sasia dhe cilësia e pjesës tjetër.
Shumica prej nesh kanë nevojë për shtatë deri në tetë orë gjumë në ditë. Por ka njerëz që flenë më pak dhe ende ndjehen mirë. Por mungesa e dhimbje koke dhe treguesve vigjilencë mendore e kohë të mjaftueshme për gjumë nuk është e kufizuar. Fakti se ndikimi i privimit gjumë për disa prej nesh nuk janë aq të mëdha. Njerëzit ndjehen të madh dhe të duken të mira, por me proceset themelore metabolike në trup, situata nuk është aq rozë. Nëse nuk normalizuar problemet e gjumit janë të shmanget. Kështu, ndikimi i gjumit në shëndetin?Adiposity
Hahet biskota dhe patate të skuqura natën vonë nuk është vetëm se këto snacks shijshme dhe të lehta. Arsyeja mund të jetë fshehur në mungesë ekuilibri e dy hormoneve përgjegjëse për oreksin. Ata janë ndjerë pas gjumit të parë.
Kur përmbajtja e "mirë" leptin hormoneve në trup është reduktuar, kontrolluar oreksin e tij, anasjelltas, rritet. Në të njëjtën kohë, numri i "të këqija" rritet ghrelin hormon. Prodhimin e qelizave të tij yndyrë që sinjalizojnë nevojën për të ngrënë më shumë yndyrë dhe kalori. Kjo është arsyeja pse niveli i ghrelin dhe oreksit janë në proporcion.


Megjithatë, ndikimi i privimit gjumë dhe hormonet nuk janë shkaku i vetëm i trashje. Në qoftë se një person nuk është duke fjetur sa duhet, ai nuk kishte fuqinë për t'i bërë ballë stërvitje themelore. Përveç kësaj, ai nopem, dhe ajo gjithashtu çon në një sërë kg shtesë.
Hulumtimi i publikuar nga revista «Sleep», thonë se adoleshentët të cilët flenë më pak se tetë orë në ditë, hani disa herë më shumë produkte kalori se karbohidrate. Prandaj, shkencëtarët rekomandojnë që nxënësit e shkollave të mesme të fjetur rreth nëntë orë në ditë, dhe fëmijët e vegjël 10-15 orë.


Zemra e Sëmundjeve
Ata që vazhdimisht mendon të qenët i përgjumur, u rrit hormonet e stresit. Pra evidente mungesa negativ ndikimi i gjumit në zemër. Fakti që rrit nivelin e hormoneve të stresit mund të shkaktojë dëmtimin e enëve të gjakut dhe rritjen e presionit të gjakut, duke rezultuar në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.
Shëndetin e njeriut, që vuajnë nga hipertensioni, privimi gjumë vetëm përkeqësohet. Mungesa e pushimit të duhur aktivizon sistemin nervor, e cila rrit hipertensionit. Në rrezik janë kryesisht burra, pasi mundësia e sëmundjeve të zemrës dhe goditje në tru për shkak të mungesës së gjumit në meshkujt është më e lartë se të seksit të drejtë.


Diabet
Në vitin 2007, shkencëtarët nga Universiteti i Çikagos gjetur se mungesa e gjumit të plotë rrit shanset e gjetjes trashje, diabet. Vetëm një natë pa gjumë zvogëlon aftësinë e trupit për të metabolize glukozë. Nëse ky faktor është plotësuar nga një çekuilibër të hormoneve ghrelin dhe leptin në oreksit, diabeti yyazytsirnist rrit ndjeshëm.
Si mungesa e gjumit dhe diabetit është i paqartë, pasi sëmundja mund të ndryshojnë nga trashje të shkaktuara nga një humbje e gjumit të vlefshme.

Dhimbje koke

Prova të sakta se dhimbje koke dhe privimi gjumë janë të ndërlidhur, ende. Por kjo nuk e mohon faktin që fle varfër mund të ndikojë në disponimin dhe shëndetin.
Dhimbje koke është një simptomë e sasisë të pamjaftueshme të gjumit, por kjo ndodh më shpesh në njerëz të cilët janë të prirur për të. Për shembull, ata që vuajnë nga migraines.

Depresion
Hulumtuesit vuri në dukje një marrëdhënie të drejtpërdrejtë pagjumësi dhe depresion. Humbja Yyazytsirnist e fuqisë, humbje e interesit në jetë, humor të keq, në ata të cilët përdoren për të shkuar në shtrat pas mesnate, mbi 24%. Studiuesit shpjegojnë këtë fenomen ritmet circadian e njerëzve. Për shkak të zgjohen vonë orën tonë të brendshëm të shkojë në rrugë të gabuar. Trupi nuk është e lehtë për të kapërcyer atë, në qoftë se regjimi i vjen pjesën tjetër.


Çmenduri ngadalshme reagim
Për shkak të mungesës së gjumit është pengimi i funksioneve neurologjike. Zakonisht studentët që preferojnë zgjuar natën, duke studiuar edhe më keq. Njerëzit që punojnë që të pajis keq në gjumin e tyre, më nxitëse dhe nervoz se sa homologët e tyre. Dhe i makinës mund të të çojë në të mirë të aksidentit. Statistikat tregojnë se makina lëvizëse gjysmë në gjumë në jo më pak të rrezikshme se të pijshëm dhe ngarje. Njeriu Reagimi i fjetur, vëmendja e tij njësoj si pas 03:57 servings e alkoolit mes të kështjellës.


Rezultati vdekjeprurëse
Studimi, i publikuar në revistën «Sleep» në vitin 2010, duke treguar një lidhje midis gjumit të pamjaftueshme apo të tepruar dhe vdekje të parakohshme. Sipas shkencëtarëve nga Universiteti i Warwick, njerëzit shpërfillin pjesën tjetër të duhur, 12% më shumë në rrezik për të vdekur brenda 25 viteve të ardhshme. Më qartë kjo marrëdhënie shihet në njerëzit që vuajnë nga sindromi apnea e gjumit ose ndërprerjen e papritur e frymëmarrjes gjatë gjumit. Megjithatë, ata që flenë më shumë se 9 orë në ditë, janë në rrezik.


Është koha për të fjetur!
Pasojat e mungesës së gjumit mund të ndodhë menjëherë, por brenda disa viteve të neglizhencës sistematike e gjumit normale. Por ngadalësuar reagimit, hutim, depresion, dhimbje koke janë ndjerë, nuk është një gjumë person i vetëm një herë.
Por ajo që për njerëzit që nuk mund të fle më shumë se 5 orë dhe amaze tjerët me aftësinë tuaj për të punuar? Këta njerëz në planet më pak se 5%.
Për të përcaktuar se sa kohë është e nevojshme për gjumë e duhur për ju, të marrë një pushim, të lënë çdo gjë dhe për të marrë në shtrat, vështirë se mendoni se ju ka tendencë për të fjetur. Kur të vendosë fjetur, të vazhdojë të biznesit. Nëse gjatë ditës ju mendoni sleepiness ishin aktive dhe produktive, kështu që shkalla e saj e gjumit që ju keni identifikuar saktë.