Ndikimi i birrës në shëndetin e njeriut


Çfarë është hotter në rrugë, më shumë birrë është konsumuar ata që duan të qetësohem. Për shkak të shkallë të ulët kjo pije dhe në modë në ditët e sotme flasin për cilësitë e tij të dobishme për birrë janë të njëjta si ujë soda ose lëng. Megjithatë, ndikimi i birrës në shëndetin e njeriut nuk është aq e qartë.
Një nga keqkuptimet më të zakonshme rreth birrës, e cila përdoret deftly producentëve të saj, është pohimi se birra përmban shumë vitamina dhe minerale, ajo mund të mbrojë shëndetin e njeriut nga mangësitë vitaminë, dhe duke hyrë në strukturën maja e saj të bërë flokët tonë të fortë, dhe lëkurë më shumë rinore. Për fat të keq, kjo nuk është aq e dhe efekti i birrës në trupin tonë mund të jetë shenja "minus".Birra dhe vitamina
"Live" projekt birrë pa filtër është ruajtur në fakt një sasi të caktuar të elementeve të dobishme për shkak se shuma të vogla të përdorimit të saj mund të ndikojë pozitivisht në shëndetin e njeriut. Megjithatë, në të gjitha rastet e tjera, vitaminat në pije prishen edhe gjatë përgatitjes së saj, një - në procesin e fermentimit, të tjerët - me pasterizimin, maja thjesht filtruar.
Përveç kësaj, efekti i birrës në trupin tonë është diuretik i saj i fortë që shteron kalium, magnez, hekur, kalcium, mangan dhe jod dhe në këtë mënyrë jep tendosje të madh në veshkat.

Përveç kësaj, prodhuesit sot janë më pak gjasa për të bërë birrë klasik elb, duke e zëvendësuar atë me grurë, oriz apo misri. Në procesin e fermentimit prodhuar një ndikim negativ në shëndetin e njeriut, alkoolet ngjashëm në efektin e saj ndaj atyre dokrra të përmbajtura.

Ndikimi i birrës në sistemin kardiovaskular
Në pinë birrë shpesh duket se të ashtuquajturat "bark birrë" ose "bark birrë" Kjo trashje të barkut shpesh çon në dështim të zemrës dhe goditje në tru kërcënuese.
Pavarësisht nga pronat e saj të theksuara diuretik, birrë siguron se lëngu ruhet në trup. Ky është një rrezik shtesë për zhvillimin e hipertensionit.

Gjithashtu të përfshira në këtë pije sasi të mëdha të dioksidit të karbonit çon në rritje anijet kapilar të mukozës së sistemit të tretjes, në mënyrë që të lëngshme fillon të rrjedhë në gjak shumë më të shpejtë. Si rezultat i gjakut fillon për bllokim, dhe si rezultat, zgjerimin Dhomës dhe zgavrën e zemrës, trash muret. Zemra fillon të pompimit të gjakut keq, bëhet e butë. Kjo mjekët fenomen e quajmë "çorape najloni sindromi" ose "sindroma e zemrës birrë." Kjo është arsyeja pse mjekët nuk e rekomandojmë të përdorni birrë e presionit të lartë të gjakut dhe njerëzit me infarkt në zemër.


Përdorimi i birrës dhe sistemit të tretjes

"Dietë Birra" mund të ndikojë negativisht në punën e sistemit tonë të ndihmon tretjen e ushqimit. Sidomos të dëmshme për të pirë këtë pije me stomak bosh. Fakti se dioksidi i karbonit dhe produkteve të fermentimi irritojë mukozës e zorrëve dhe stomakut. Konsumi Birra stimulon prodhimin e acidit klorhidrik. Dhe si me stomak bosh, ajo vazhdon të "tretet" në vetvete. Për shkak të rreziqet e birrës duhet të mendoj se njerëzit që vuajnë nga dysbacteriosis, gastrit, hyperacidity dhe ulcerat gastrike.

Përveç kësaj, ekspertët këshilluar që të kufizojnë konsumin birrë për ata të prirur për të alergjive ushqimore. Përveç kësaj, birra shpesh janë të dëmshme për shëndetin e njeriut preservatives që janë shtuar në pije për të rritur jetën e saj raft.

Ndikimi i birrës në trupin e mashkullit
E djemve të cilët e konsiderojnë birrë pursuits e kohës së lirë për burra të vërtetë të bëjë gabime, sepse disa komponentë të pije ka proэstrohennыy efekt. Me fjalë të tjera, konsumi i birrës në një njeri stimulon prodhimin e estrogjenit, hormon femra seksi. Me kalimin e kohës, kjo mund të shkaktojë mungesë ekuilibri e hormoneve të çojë në "feminizimi" e trupit kur burrat formuar hips curvy dhe një bark të rrumbullakët, ka gjinjtë e një gruaje, është trashje "në llojin e femrave". Në të seksit të fortë në mënyrë të konsiderueshme reduktuar në masë të muskujve, rritjen e flokëve në fytyrë dhe trup, reduktuar epsh. Pra pyvoholykov e ish kurajon e tyre asnjë gjurmë mbetet.


Kushtet e përdorimit të birrës
- Duke u përpjekur për të shuar etjen e tyre në mend se birrë e bën atë shumë më keq se ujit mineral të zakonshëm.
- Për të shmangur "barkun birrë", beson se birrë - është një ushqim i pavarur, ose të përpiqen për të ngrënë atë të produkteve të ulët kalori.
- Pini pije ngadalë në gllënjka të vogla. Që pak shtrirje stomaku, dhe efekti i dioksidit të karbonit do të jetë më pak agresive.
- Mos pini birrë para se të shkojnë në shtrat, pasi kjo do të jetë një barrë shtesë mbi veshkat.
- Birrë më të sigurta derdhur në një enë qelqi, si dhe "live" birrë klasik pa filtër dhe projekt.

- Mos harroni se shumica e varieteteve birrë jo alkoolike që përmban alkool, mesatarisht - 04-07 gradë.