Ndikimi i hormoneve mashkullore në trupin e femrës


Në trup, dhe burrat dhe gratë janë konsideruar hormonet më të rëndësishme rëndësi. Ajo prodhoi mjaft të numrit të tyre, bilanci i tyre varet nga të gjithë punën dhe funksionimin e duhur të të gjitha sistemeve të organeve. Kur ka një sasi mosbalancim të hormoneve të fillojnë shkelje të rënda. Ne do të kuptoni më tej se çfarë do të jetë ndikimi i hormoneve mashkullore në trupin e femrës.
Së pari, e konsiderojnë situatën ku dhe nga ajo që është rritja dhe ndikimi i hormoneve mashkullore në trupin e seksit të drejtë. Një nga arsyet që rritur nivelet e testosteronit - prodhim i tepërt i androgens - hormoneve mashkullore të prodhuara duke përdorur vezoret, ind dhjamor, gjëndra veshkave. Kjo është për shkak të çrregullimit të trupit pas stresit nervor, obezitetit dhe semundjeve te tjera.


Testosterone - një hormon që është të lidhen tek proteina, pasi kjo proteinë është transportuar në gjak dhe të gjithë trupin. Nëse testosterone nuk është i lidhur me proteina, siç pritet, niveli i saj është gjithashtu filluar të rritet. Kjo është arsyeja e dytë.

Arsyeja e tretë për të cilën trupi i femrës duket ndikim të tepërt të hormoneve mashkullore, hormoneve metabolike dhe procesin e tërheqjes nga trupi. Ajo është konsideruar si një sëmundje serioze që mund të transmetohet me anë të linjave të trashëgueshëm dhe të ndodhin në nivelin e gjenit.

Një nga më banale mosbalancim hormon shkakton - predispozicion gjenetik. Nëse nëna gjatë shtatzënisë apo edhe para paraqitjes së saj ka pasur probleme me gjëndra që prodhojnë hormonet që një fëmijë në një periudhë të caktuar të jetës së tij gjithashtu mund të manifestohet mosbalancim e hormoneve.
Tani e konsiderojnë si një efekt i hormoneve mashkullore në trupin e femrës jashtë. Së pari, ata vuajnë nga lëkura e tepërt. Procesi shkelur e gjëndra dhjamor, sasia e yndyrës të prodhuar rritje, duke e bërë lëkurën të bëhet problematike. Duket blackheads, pimples, inflamacion. Kjo është arsyeja pse shumë adoleshencë përballen me probleme në lëkurë, trupi shkon ndryshime hormonale.


Në lëkurë, rezultatet përforcuar ndikimin e hormoneve mashkullore të shfaqen në sistemin nervor. Fakti që ka një ndikim hormonal në zonën e trurit që të çon në një rritje të aktivitetit të saj. Pas një kohe veprimtarie të tepruar të zonave të veçanta të trurit çon në çrregullim të sistemit nervor. Kështu, ndikimi i hormoneve mashkullore manifestuar depresionit dhe stresit. Shpesh ka krizë nervash në gratë - gjithashtu një pasojë e mosbalancim të hormoneve. Në të njëjtën kohë, gratë që për trajtimin e ndonjë sëmundje të përcaktuara hormonet androgens janë gjithashtu në rrezik për çrregullime nevrastenik. Prandaj, trajtimi afat droga të tilla që përmbajnë androgens nuk duhet të kalojë më shumë se gjashtë muaj dhe duhet të shoqërohet me mbikëqyrjen e një mjeku.

Në trupin e femrës, kur ndërprerjet hormonale mund të vëreni rritur rritjen e flokëve në ato zona të trupit ku ajo nuk duhet të jetë. Kështu, flokët kreu mund të bien jashtë, duket tullac, dhe duart, këmbët, fytyra dhe gjetkë flokët mund të fillojnë të rriten si burrat.

Ndikimi i hormoneve mashkullore në gratë shtatzëna manifestohet edhe çrregullime, por jo vetëm nëna, por edhe në trupin e fëmijës së palindur. Kështu, pas lindjes së një fëmijë mund të përjetojnë simptoma hermafrodytyzmu.

Shumë gra raportojnë rritje djersitje. Rritja e gonads punës gjithashtu evidente pas rritjes së hormoneve mashkullore në trupin e femrës.
Hormon Rritja mashkull në trupin e femrës mund të çojë jo vetëm për shenja të jashtme negative, por edhe për zhvillimin e disa sëmundjeve të rrezikshme. Kështu, duhet të kihet parasysh se rreziku i zhvillimit të diabetit dhe varfëri. Në gratë që përballen me mungesë ekuilibri e hormoneve problemet e mundshme me shtatzëninë dhe amësinë aktivitete fëmijëve. Për shkak të komplikuar zhvillimin mosbalancim hormon të shtatzënisë, të zhvillimit të shkeljeve të mundshme të fetusit.


Shumë shpesh kthehet në mjekët çifte nga mungesa e shtatzënisë për një kohë të gjatë. Për fat të keq, ajo gjithashtu mund të jetë një pasojë e rritjes së sasisë së hormoneve mashkullore në trupin e një gruaje. Pasoja se si trupin e femrës, mund të ndikojnë hormonet mashkull - funksion çrregullim seksual. Çekuilibër hormonal mund të zvogëlojë tërësisht në zero dëshirën seksuale të grave. Me një rënie në epsh ndonjëherë keni për të luftuar të njëjtat hormone, duke shkaktuar të jetë e mundur për të rivendosur ekuilibrin, por vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.

Mjekët kanë krijuar një lidhje të drejtpërdrejtë mes se si trupi i gruas është duke u zhvilluar dhe se si ajo hormonet përfshirë meshkuj. Kështu, me sasitë e tyre të tepërta mund njoftim pamjen e përshkruan meshkuj të trupit (supet janë duke u zhvilluar të fortë dhe më të gjerë, muskujt fillojnë të rriten në mënyrë aktive). Muskujt në trupin e mashkullit nuk është zhvilluar si në femra. Ndikimi i hormoneve mashkullore çon në zhvillimin e proteinës aktive, e cila aktivizon rritjen e indet e muskujve.

Nga rruga, gratë janë shumë të përfshirë në sport, mbani në mend se aktiviteti fizik intensiv të çojë në dështim hormonal. Trupi prodhon më shumë testosterone se e nevojshme. Kjo ndryshon jo vetëm skelet dhe të muskujve në masë, por edhe të çon në ndryshime në karakterin dhe sjelljen. Disa gra madje pranojnë se ata janë më agresivë, i butë, të marrë vullnet.

Duke parë në shenjat, nuk menjëherë panik dhe të nxjerrë konkluzione në lidhje me rritjen e nivelit të hormoneve. Ndoshta ka arsye të tjera, por ekzaminimi mjeku nuk do të jetë e tepërt. Kujdesuni për shëndetin tuaj dhe kohë për të i kushtoj vëmendje të simptomave.