Ndikimi i stresit dhe nervave në trup


Le të gjitha veprimet tuaja do të jetë i qetë, i matur dhe i zhytur në mendime. Vanity - motra e vogël e panikut, ajo shpejt çon në një rrëmujë dhe mendimit, dhe nerva. Cili është ndikimi i stresit dhe nervave në trup? Mos të përpiqet të bëjë atë kudo dhe kudo. Më mirë pa ndonjë hassles prishin xhingërima ndryshme të këndshme. Dhe më shpesh zustrichaysya me miqtë. Të afërmit tanë janë në gjendje të japin një shumë të emocioneve pozitive, duke tërhequr ato fjalë për fjalë nga asgjë. Mëso për të shijuar pak gjëra! Mbani mend: duke u përpjekur për të parë diçka larg "të madhe dhe shumë të rëndësishme", ne shpesh nuk e vërejnë lumturinë e vërtetë që shumë të ngushtë.


Nëse sportive zyyazytsi - hokej, ski, patinazh artistik - verë për disa arsye nuk e tërheqin, të angazhuar. Për fat të mirë, në ditët e sotme pishinë, palestra, gjimnastikë, kalanetyka, yoga vitit dispozicion. Sa për vitamina në dimër është më mirë për të konsumuar në formën e perime, fruta, lëngje, bllokime - me pak fjalë, çdo gjë që është korrur në vjeshtë. Nga rruga, një sasi e madhe e vitaminës C me hips u rrit supë që përmban (tharë manaferrat derdh ujë të valë dhe të lënë për 40 minuta në një termos). Jo agjërimi dimrit! Thjesht zëvendësoni disa ushqime të preferuar të tjera, më pak të lartë kalori. A nuk heqin dorë enët e zakonshme.


Ne jemi mësuar me të menduarit e kalorive, por shpesh harrojmë se është e rëndësishme jo vetëm sasia, por cilësia kur të ekspozuar ndaj stresit dhe nerva. Grupi i studiuesve australian ka treguar se në qoftë se Homo Sapiens (jo ekstreme) Dietë vuante vazhdimisht nga uria dhe humbje peshe të gjejnë të vështirë për të dietë shpesh thjesht nuk është proteina të mjaftueshme. Edhe pse proteina dhe karbohidratet kanë të njëjtën kalori (42 kalori në 1 g), njerëzit në të cilën ushqimi është 10% proteina, të hani 260 kalori më shumë se ata që morën 15% ose më shumë proteina. Dhe të jenë të kujdesshëm me fruta. Edhe mollë e thjeshtë dhe shumë i dobishëm mund të përmbajë deri në katër lugë sheqer. Për të bërë dietë në mënyrë që të përfshihen të paktën 75% proteina - produktet e qumështit, arra, bishtajore, peshk, mish. Që ushqime bimore preferojnë perime.


Nga 500 g deri 5 kg në muaj me të vërtetë shton kur të ekspozuar ndaj stresit dhe nervave në qoftë se ju jeni duke marrë drogë recetë të caktuara;
• droga steroidal anti-inflamator
• ilaqet kundër depresionit
• ilaçe për të presionit të ulët,
• Mjetet juridike për urth.

Fondet e tilla mund të jenë krejt të ndryshme të shkaktojë shtim në peshë: Disa dukshme rritja e oreksit, ndryshime të tjera niveli i insulinës në gjak, vonesa e tretë në lëngun e trupit (Aksidentalisht, kjo është arsyeja pse ne shpesh plotësinë marrë kontraceptivë hormonal). Për fat të mirë, jo të gjitha barnat kanë efekte të ngjashme anësore, kur të ekspozuar ndaj stresit dhe nerva. Të jetë i sigurt për të lexuar udhëzimet për çdo ilaç ju jeni duke marrë. Kur në dyshim, konsultohuni me mjekun tuaj. Përveç kësaj, mbipeshë drogës gjithashtu mund të kontrollit qëndrim më të vëmendshme në jetë: të ngrënë të drejtë, të lëvizë më shumë. Kjo është vetëm efekti i drogës jashtëzakonisht të rralla në faj mbipeshë.


Hormonet direkt ose indirekt ndikojnë në mbipeshë, të paktën një duzinë. Shpesh në fajin mbipeshë tre skenarë. Sëmundja më e zakonshme që shkakton shtim në peshë - hypothyroidism, mangësi hormoneve tiroide. Ajo mund të ngadalësojnë metabolizmin tuaj dhe të shkaktojë shtim në peshë paradoksale kundër një sfond të oreksit shumë të varfër. Sipas vlerësimeve të ndryshme, vuajnë nga hypothyroidism në 40% të njerëzve, dhe gratë - 10 herë më shpesh se meshkujt. Sindromi më pak i zakonshme Cushing në trup - ai shkakton kortizolit tepërt, e cila gjithashtu mund të çojë në rritjen e kufizimeve vahy.- absurde torturojnë njerëz shumë më të mençur për të përqëndrohet në shprehitë e çdo personi dhe të kuptojnë që pengon marrëveshje me disa mbipeshë atij. Secili ka vet "zona e rrezikut." E saj Një kontakt i rëndësishëm personal. Dikush e mjaftueshme për të tas pak, dikush vënë spinën pas çdo pjesë dërguar në gojën e tij, dikush, mbani në mend produktet e dobishme. Në çdo rast, është e rëndësishme për të reduktuar sasinë e ushqimeve yndyrore në dietë dhe trupit. Nëse ju të gjeni të vështirë për të kontrolluar numrin e mjekëve në klinikat shpesh rekomandojnë përdorimin e drogës zviceran Xenical, e cila bllokon thithjen dhe asimilimi i yndyrave treta nga ushqimi. Sipas drogës duhur dietë që ndihmon në uljen e peshës nga 10 kg në 3 muaj pritjes vazhdueshëm.


Mungesa e hormoneve seksuale në trup të hequr qafe tashmë rekrutuar pengon kilogram panevojshme. Një herë në dy vjet për të kontrolluar nivelin e hormoneve tiroide. Njeriu dëshiron për të ngrënë atë që ai e sheh. Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar: njerëz në 3 herë më shumë gjasa për të ngrënë ushqime që vazhdimisht të merrni para syve të tyre. Kjo është, në qoftë se mendimi bie në sallatë të shëndetshme, ka gjasa për të ngrënë për drekë. Por në qoftë se sallatë tucked away në frigorifer dhe në tavolinë qëndron simite mbani në mend produkte të dobishme dhe të vlefshme për figurën dhe për të hequr nga ëmbëlsirat pamje dhe biskota.