Giperestrogenii ndikon në shëndetin e grave


Giperestrogenii (rritje эsrohenov) - një dukuri e shpeshtë, e karakterizuar nga një prodhim të shtuar të hormoneve seksuale femërore në lëkurë. Giperestrogenii ndikon në shëndetin e grave në zhvillimin e saj të caktuar sëmundjeve, Endometrioza, polyps endometrial, dysplasia qafës së mitrës, mastopathy fibrocystic,
fibroids mitrës dhe të tjerët. Prania e këtyre sëmundjeve mund gjithashtu flitet për rritjen simultan në pamjaftueshmerise estradiolit i progresteronit në fazën e dytë.

Giperestrogenii - kjo nuk është sëmundje, e cila duhet të vënë për shkak se ajo mund të çojë në një rritje në malignancies e mitrës dhe gjëndrrat e qumështit. Prandaj, detyra e mjekut është që të krijojë shkaqet që ndikojnë në shëndetin e grave.


Por kjo nuk është një listë të plotë të arsyeve që çuan në zhvillimin e këtyre sëmundjeve: Stresi kronik, pirja e duhanit, konsumit të tepërt të alkoolit, imunitetit të ulët; dietë të sëmurë me mungesën e ushqyesve, vitamina dhe antioksidantë, ekspozimi ndaj kimikateve në punë dhe në shtëpi, ushtrim të tepruar, apo, anasjelltas, tyre
mungesa, obeziteti, sëmundjet e tretjes dhe endokrine sistemi.

Endometrioza
Problemi i Endometrioza përfshijnë shumë grave të moshës riprodhuese. Kjo sëmundje эstrohenozavysymoe që gjithashtu ndikon në shëndetin e një gruaje dhe aftësinë e saj për të krijoj. Pas menopauzës, Endometrioza zhduket. Shkaku i sëmundjes është zastylannya qelizat beninje e endometrium tjerëve

organeve dhe indeve. Ky proces mund të ndodhë në vezore dhe tuba fallopiane,
dhe mund të tërheqë dhe të organeve të barkut, fshikëz. Këto struktura janë diagnostikuar nga laparoscopy në 15% e grave të moshës 25-45 vjet dhe gati 80% e pacientëve me varfëri.

Ajo është e njohur me lehtësi nga disa simptoma: menstruacioneve të rënda dhe të dhimbshme,
marrëdhënie seksuale të dhimbshme, dhimbje ovulimit, diktim para dhe pas menstruacioneve. Megjithatë Endometrioza mund të ndodhë pa asnjë simptomë dhe gruaja e asgjë nuk mund të dyshojnë.

Gjëja më e keqe që mund të sjellë Endometrioza - është se qelizat endometrial kanë aftësinë për të rrinë, duke lehtësuar shfaqjen e mbështjelljes, duke rezultuar në zhvillimin e infertilitetit femëror. Dhe në qoftë se koha nuk zbatohet trajtimi i endometrium duhur mund të degjenerojë në një tumor malinj. Sëmundja mund të zbulohet nga drejtpërdrejtë
Dhënë nga laparoscopy përmes ultrazërit apo vizite te kujdesshme mjeksore endoscopic të mitrës (hysteroscopy), e cila mund të zbulojë Endometrioza.

Endometrioza është trajtuar gjerësisht, kryesisht nga heqjen endoskopike e foci të rritje endometrial me përdorimin e terapisë hormoneve.

Fibroids (fibroids mitrës)
Kushti i dytë, e cila çon hyperestrogenia janë fibroids ose fibroids mitrës. Kjo sëmundje gjithashtu hormonozavysymoe, e cila karakterizohet si beninje
Mitër arsimi. Deri më sot, prevalenca e sëmundjes është 85%.
Fibroids mund të jetë asimptomatike, por në qoftë se tumori është i madh, ajo mund të shkaktojë dhimbje barku, periudha e dhimbshme, gjakderdhje e rëndë, ndjenja e shurdhim në bark, urinim i shpeshtë dhe çrregullime riprodhues në dështim fetusit dhe shterpësinë. Pra, para se të planifikoni shtatzëninë duhet të mbajë

ultratinguj e pelvisit. Me e duhur dhe në kohën e duhur
Trajtimi mund të parandalojë nyjet mëtejshme të rritjes.

Në varësi të vendndodhjes së fibroids, zgjidhni trajtimin e duhur. Kur trajtimin fibroids madhësia e vogël e përdorur metoda jo-kirurgjikale trajtim me kundërshtarët. Fibroids mëdha që i nënshtrohen heqjes së detyrueshme. Sot, mjekët përpiqen për të mbajtur trupin e mitrës, duke hequr vetëm nyjen fybromatoznыy sepse ajo ndikon në shëndetin e

gratë duke qenë organi më i rëndësishëm hormonal.
Ka mënyra të ndryshme për të parandaluar këtë sëmundje. Para së gjithash - është parandalimi i sëmundjeve inflamatore, abortin, dietë të saktë dhe të balancuar, refuzimin e zakone të këqija, të rritur funksionin imunitar të trupit, duke shmangur stresin. Dhe më e rëndësishme
metodë është ekzaminim në kohë nga një mjek.

Dysmenorrhea
Dysmenorrhea - është gjithashtu sëmundje hormonozavysymoe, e cila mund të çojë në estrogjenit të tepërta në femra. Ajo rezulton shkallë të dhimbje në bark të ndryshme gjatë menstruacioneve dhe çrregullime të ndryshme psiko. Ajo është e shoqëruar me simptoma të tjera: depresioni, të qenët i përgjumur, dobësi, vjellje, shije çoroditje, të thatë

goja, ethe, dhimbje koke, mpirje e duarve. Ju duhet të dini se dysmenorrhea shpesh
është vetëm një nga simptomat më të habitshme e disa sëmundjeve.
Dismenorrea primar nuk është e shoqëruar me sëmundjet e organeve. Që rrjedhin nga shkelja e rregullimit neuro-humoral në nivele të ndryshme.

Dysmenorrhea mesëm zhvillon kundër sëmundjeve gjinekologjike, proceset patologjike, funksionet hormonale: Endometrioza, fibroids mitrës, inflamacion të organeve pelvike, procesi ngjitës në legen, dhe të tjerët.

Simptomat e mësipërme janë bazë për të shkuar te mjeku. Trajtimi përfshin një qasje gjithëpërfshirëse duke marrë parasysh karakteristikat individuale të trupit, duke përfshirë zgjedhjen e agjentëve kompetente dhe ndikimit jo-farmakologjike (masazh dhe terapi manuale, të frymëmarrjes
gjimnastikë, elektroforezë). Trajtimi në kohë siguron jo vetëm ruajtjen
cilësinë e jetës së grave, por është parandalimi i çrregullimeve riprodhuese
shëndetin e grave.