Humor të mirë dhe ndikimi në shëndet


Humor të mirë një moment, flash, Subtly dhe menjëherë. Dhe jeta jonë e përditshme me problemet dhe shqetësimet e saj, për fat të keq, jo shpesh na pajis buzëqeshje edhe të sinqertë. Ky artikull do t'ju ndihmojë të krijojë një humor dhe shëndetësore efekte të mira!
Mos harroni se na kënaqur si një fëmijë? Lule pranverë dhe rreze dielli pari reflektim në gota të vogla. Rinia frymëzuar pritjet e emocioneve të reja. Në moshën e rritur, shumë kanë parë dhe përjetuar pothuajse nuk është çudi pse jeta ka fituar stabilitet, por humbi emocionet shkëlqim. Humor dhe shëndetësore efektet e mirë si një muzë, rrallë vizituar, është jetëshkurtër, kalimtare dhe ku të zhduken po aq befas ashtu si dukej. Dhe ne duhet të gjeni disa mënyra të tjera për të përmirësuar atë.Numri Metoda 1
Pajtohem pas shkollës në palestër ose duke notuar në pishinë duke kërkuar në botë ndryshe, më pozitive për sa i përket ndikimit mbi shëndetin. Ish probleme humbasin VIP statusin e tyre. Ushtrimi efekt me të vërtetë pozitiv në disponimin tonë, zvogëlon problemet e përmendura. Arsyeja është rritur përqendrimi i serotonin prodhohet kur muskujt duke punuar. Është kjo substancë përmirëson disponimin dhe frymëzon guximin.

Numri Metoda 2
Ushqime dhe efektet e tyre në shëndetin janë gjithashtu në gjendje për të pirë e të ngrënë. Si ndodhi kjo? Le të fillojmë me fiziologjisë. Sistemi nervor ka një njësi strukturore - në neuron. Kjo qelizë, e cila merr informacion, analizon atë dhe e dërgon të njëjtën qelizë tjetër. Ajo është e aftë për të prodhuar neuroneve substancave të brendshme si droga - endorphins që përmirësojnë disponimin, zvogëlojnë perceptimin dhimbje.


Ajo duhet të thuhet edhe për një burim tjetër përmend humor pozitiv - serotonin. Kjo substancë është i përfshirë në transmetimin e impulseve nga një qelizë nervore në një tjetër. Serotonin të mjaftueshme rrit shpejtësinë e transferimit të informacionit në tru. Për shembull, ne të merrni në destinacionin e tyre me tren, të mbushur me njerëz, të zihet fryma e kohës, të gjatë. Ajo është mjaft gjë tjetër, kur një udhëtim taksi: të shpejtë, të lirshme, të rehatshme, dhe ngritur disponimin e shërbimit. Pra, truri është në një humor të mirë për punën e shpejtë dhe efikas të organizatave të tyre.


Nga shuma e endorphins ndikojë piper i kuq, çokollatë (nuk e teproj me numrin!) Dhe rrush pa fara e kuqe (numri mund të injorohet). Serotonin është bërë nga triptofanit amino acid, që vjen nga ushqimi. Burimi i saj është oriz, bukë, sheqer dhe fruktoza, proteina bimore. Ne mund të supozojmë se nga orizi njerëzit triptofanit lindore janë të qeshur. Fara, kikirikë dhe banane të përmbajë këtë amino acid. Rich nuk është importuar vetëm produkte, por edhe familjen tonë: hikërror, misër, patate, domate.


Shumë vitamina dhe minerale të ndikojë pozitivisht në disponimin tonë. Acidi folik (vitamina C) rrit numrin e methionine - Materiale Ndërtimi për serotonin. Përmban acid folik në mëlçi, bishtajore, majdanoz, panxhar, spinaq, kopër. Mungesa e selen në trup na bën nervoz dhe në depresion. Burimi i saj është arra Brazil, peshk deti, ushqim deti, dhe vezët (1-2 copë në javë). Tani një shumë të flasim për polynenasыschennoy omega-3 acide yndyrore, si një ilaç për të gjitha sëmundjet. Kjo nuk është zgjidhja, por humor ky acid mund të ngrejë. Omega-3 gjendet në prodhimet e detit, peshk deti, vaj ulliri, ullinj, bajame. A nuk është kjo e bën grekët fun aq shumë për të kërcyer Sirtaki?


Është shumë e rëndësishme për trupin tonë dhe me ty ujë të mjaftueshëm. Shuma ditore e lëngshme për një person i shëndoshë është rreth 2 l koha zyyazykay, 3 litra në verë. Të gjitha proceset në trupin tonë të kërkojë praninë e lagështisë. Merrni çaj, e zezë ose të gjelbër, pije frutash, pije frutash, lëngje, supave, ujë të thjeshtë (cilësi). Përjashtim bën kafe, privon komponentët e trupit të tilla si magnez, kalcium dhe disa vitamina B Dehidratim të çon në letargji, nervozizmi, apati.