Shkaqet kryesore të sëmundjeve të trupit


Sëmundjet nuk duket me veten e tyre. Ka arsye pse dhe probleme shëndetësore në zhvillim. Shkaqet kryesore të sëmundjeve të trupit - është mjedis, ushqim, pije, gjendja emocionale, trashëgim, viruset, bakteret dhe mënyrë jetese i ulur. Në këtë artikull ne do të përqëndrohet në më shumë detaje në disa prej tyre.
Ekologji. Shumë njerëz nënvlerësojnë ndikimin që mjedisi ka në shëndetin e njeriut. Koncepti i ekologjisë nuk është vetëm vendi i banimit, por edhe strehim, pajisje, ujë. Pak njerëz e kuptojnë se materialeve të ndërtimit janë përdorur masivisht për ndërtimin dhe riparimin, jo të pastër. Wallpapers, parket laminat, panel mur, drywall është në të gjitha dhomat tona dhe ne frymë atë. Kështu, prodhuesit mund të shpesh tregojnë për faktin se produkti është miqësore me mjedisin, por është me të vërtetë? Vështirë. Edhe frigorifer më të zakonshme irradiates personi. Pimë nga shishe plastike, dhe është gjithashtu ekologji. Cookware alumini, të cilat gëzojnë ende njerëz, dhe ata nuk e dinë se çfarë i helmuar nga kripërat e aluminit. Ekologjia - është gjithashtu veshje sintetike, lodra me cilësi të ulët, shampoos, droga të rreme dhe të tjerët. Lista është shumë e gjatë tek lista, por mbetet fakti se gjithçka që na rrethon, na prek dhe, për fat të keq, ky efekt është negativ.Ushqyerit. Ushqimi është konsideruar si i dobishëm kur ajo përmban aminoacidet, minerale, vitamina, enzime. Nëse dietë është kryesisht trangujt, e ëmbël, e tymosur, ushqim të konservuar, sëmundja nuk do të jetë shumë të vijë. Nëse ne të përkthehet njeri me sëmundje të ndryshme në fizik, dietë të ekuilibruar, shëndetin e tij me shpejtësi të kthehet në normale. Sigurisht, ju keni nevojë për të provuar përpjekje me dashje për të vidyazykatysya në atë që përdoret për të, por në qoftë se ju bëni asgjë dhe asgjë nuk do të ndryshojë.

Pije. Pije janë të ndarë edhe në dy grupe të dëmshme dhe të dobishme. Pije e ëmbël, e ëmbël çaj, kafe, fruta, lëngje Shop, të gjitha këto pije të sjellë vetëm dëm trupit. Që nga pijet alkoolike duhet të japë përparësi të bardhë dhe të kuqe verë të thatë. Gjithashtu, përfitimet e lëngje të freskëta nga portokalli, grejpfrut, limon. Këto lëngje duhet të jetë i holluar me ujë në sootnoshenye50 / 50. Shkaku kryesor i sëmundjeve të ndryshme kanë pirë një sasi të vogël të ujit të thjeshtë në ditë. Duan të jenë të shëndetshme? Mësohet veten për të pirë ujë, kështu që, në mënyrë të thjeshtë, por efektive.


Shëndetin emocional. Shkencëtarët kanë vërtetuar se të menduarit pozitiv mbron një person nga sëmundje të ndryshme, dhe anasjelltas menduarit negativ çon në sëmundje. Qetësi dhe qetësi për qëllim për të mbrojtur kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Në shëndetin emocional ndikon në komunikimin dhe më pozitive miqtë tuaj, më mirë për shëndetin tuaj. Nëse është e mundur, është e nevojshme për të mbrojtur veten nga transmetimet e lajmeve negative dhe filma.
Trashëgim. Shumë sëmundje janë të transmetueshme gjenetikisht, por jo të gjithë. Nëse prindërit diabet, kjo nuk do të thotë se fëmijët, gjithashtu, ai thjesht do të ketë fëmijë të kufizojnë konsumin e sheqerit. Trashëgim humbet fuqinë e tij, kur një person është duke u përpjekur në çdo mënyrë për të udhëhequr një mënyrë jetese të shëndetshme. Në përjashtim, ne nuk po flasim.


Mënyrë jetese i ulur. Kjo arsye është një nga të mëdha që ndikojnë shëndetin e njeriut. Mungesa e lëvizjes ndikon negativisht në sistemin limfatik dhe kardiovaskular. Çdo lëvizje përmirëson traktin e punës. Përveç sport ndihmon depresionit luftojnë, stresin, përmirëson lëkurën e fytyrës. Ngarkesa Fuqia rritur numrin dhe cilësinë e muskujve, e cila është trupi i bukur dhe dinjitoz. Gjithashtu, muskujt e fortë dhe elastike është shëndetin e shpinë dhe nyje. Pas të gjitha muskujt kryer gjakut, oksigjen dhe ushqyesve të kockave dhe indeve të përbashkëta.

Kështu, ekziston organizmi sëmundje, por të gjithë mund të përpiqemi dhe të ndikojnë në shëndetin e tyre, përmirësimin e saj. Së paku, ju duhet të përpiqet të bëjë gjithçka është e mundur veten e tyre, dhe kjo do të ketë një rezultat pozitiv.