Ngrohta nga gropa qershi


Shumë njerëz e dinë në lidhje me përfitimet hrilok trajtimin e sëmundjeve. Rusia ka përdorur tradicionalisht radiatorëve huyazytsi farmaci, të cilat janë të mbushura me ujë, ndërsa në Evropë (duke përfshirë edhe Zvicrën) janë ngrohës të përbashkët duke përdorur materiale natyrore të tilla si ngrohës nga gropa qershi.

Si vitet e përvojës, të tilla si ngrohje pads ndihmojë si dhe farmacitë - huyazytsi, dhe madje tejkalojnë ato në një numër treguesish. Ngrohta në bazë të farës së qershi shpejt nxehtë dhe ngadalë fitilin, kjo ngrohje jastëk mund të përdoret si një kompresë të ftohtë, për të gjithë që ajo erë e mirë, dhe, e rëndësishmja, të lehtë për të larë.


Kjo ngrohje jastëk mund të bëhet në mënyrë të pavarur në shtëpi, për këtë ju do të duhet: qese pëlhurë, gropa qershi (për qëllime të pranishëm mund të përdoret gjithashtu dhe gropa llokum), uthull.
Është e rëndësishme të mbani mend se ngrohës nuk duhet të jetë shumë më e mbushur. Zakonisht merr rreth 2 kg qershi, të cilat janë marrë nga të gypave. Bones duhet pije mirë, atëherë ata duhet të vlim për disa minuta në ujë me uthull pak. Atëherë tuba duhet të jetë tërësisht e thatë (vetëm jashtë ose në bateri). Kyçin e këmbës tej vendosur në një qese të përgatitur dhe ngrohës tonë nga qershi gropa gati.


Ky ngrohës ka disa avantazhe:
- është hypoallergenic,
- tërësisht ekologjike,
- sigurt për fëmijët
- erë,
- përdorur nuk është vetëm ngrohje / ftohje, por masazh të lehta,
- lehtë për të larë dhe të thahet (ju nuk keni nevojë për nxjerrjen përmbajtjen)
- ajo mund të përdoret si për fasha ftohtë dhe të ngrohtë për të, ndërsa ajo mban ngrohjes për një kohë të gjatë dhe të ftohtë,
- nuk shkakton djegie,
- ajo mund të përdoret në mënyrë të përsëritur,
- Kështu ajo është e lehtë për të bërë, dhe të zhvillojnë dizajn unik për simpati tuaj.


Për efektet në trup:
- të tilla ngrohta përmirëson metabolizmin në indet,
- përmes ajo zvogëlon dhimbjen dhe spazma në muskuj,
- promovon relaksim,
- rrit të drejtat potenciale të energjisë,
- përdoret për parandalimin e atrofi muskujve dhe osteoporozës
- forcon sistemin imunitar.

Ngrohja:
Ngrohta ndezur nga gropa qershi në furrë, mikrovalë, si për ngrohje. Kur përdorni furrë duhet të vendoset në shishe e tij me ujë për 5-10 minuta, temperatura duhet të jetë 120 gradë. Në ngrohës mikrovalë nxehet me një fuqi prej 600 W - 2 minuta, kur pushteti 1200 W - për 1 minutë. On ngrohje - deri sa ajo është e ngrohtë / e nxehtë.

Nxehtë shishe me ujë mund të përdoret për:
- lodhje,
- stresi emocional dhe fizik,
- dhimbje në muskuj,
- spazmycheskoy për të eliminuar dhimbjen,
- ne trajtimin e ftohtë dhe kollës,
- cystitis,
- dhimbje në qafë dhe shpinë.

Ftohjes:
Të tilla ngrohta ftohur në frigorifer apo në frigorifer, ndërkohë që është e nevojshme për të vënë një shishe me ujë të nxehtë në një qese plastike.
Shishe me ujë të ftohtë përdoret në:
- artrit,
- dhimbje dhëmbi
- nosebleeds,

- sprains e muskuj dhe nyje,
- bruises indeve të buta,
- migrena,
- për reduktimin e ngrohjes.

Është e rëndësishme të mbani mend:
Heater nga gropa qershi nuk mund të shpejt! Ajo gjithashtu duhet të shmanget kontakti me një ngrohës hapur zjarr dhe ekspozimit të zgjatur në temperatura të larta për të shmangur zjarrin. Ngrohta ka ftohtë plotësisht para se të ri-përdorim. Ju gjithashtu nuk mund të përdorni një jastëk të ngrohjes në të njëjtën kohë me rastyrkamy dhe ointments.
Shishe me ujë të lajë mund të jetë me dorë, si dhe në një makinë larëse në 30 °.