Disa produkte mund të neutralizoj efektin e zakone të këqija


Çdo sëmundje është rezultat i ndonjë zakone të këqija, dhe gjithashtu ka faktorët e rrezikut që rrisin rrezikun e zhvillimit të sëmundjes. Çfarë ndodh nëse varëshme luftën nuk ka pushtet, dhe faktorët e rrezikut të pranishëm në jetën tonë në mënyrë të pavarur prej nesh?

Eksodi, edhe pse jo radikal, por ajo do të zvogëlojë ndikimin e shprehive të dëmshme dhe faktorët e rrezikut në trup. Siç e dini, pirja e duhanit është një faktor që çon në rritjen e presionit të gjakut dhe nivelet e kolesterolit "të keq", duke reduktuar vitamina antioxidant C dhe E në ushqim. Gjithë kjo rrit mundësinë e semundjeve te sistemit kardiovaskular. Për të reduktuar efektet e dëmshme të duhanit në trup, duhanpirësit duhet të hyjë në produktet dietë, të cilat përfshijnë përmban shumë vitamina, antioksidantë, fibra dietetike, acid linoleik, flavonoids, minerale, acide omega-3 yndyrore. Këto substanca të përmbajtura në yndyrna bimore, mëlçisë, Peshku oqeanike dhe detare yndyror peshk, fruta të freskëta dhe perime, çokollatë, zhvishem dhe çaj jeshil.Shumë prej nesh si shërohet dhe të tymosur produkteve, turshi dhe marinades, ushqimeve yndyrore. Kjo dietë provokon zhvillimin e kancerit. Për të reduktuar efektet e dëmshme të këtyre produkteve duhet të shmangin ushqime që përmbajnë vitaminë C (Rosehip, rrush pa fara e zezë, agrume, mollë), fibër dietik, beta-carotene (të verdhë, portokalli dhe fruta të kuqe dhe perime), kalcium (produktet e qumështit, zarzavate, lakër peshku), vitaminë D (mëlçisë peshk, vezë e verdhë veze, ushqim deti, produktet e qumështit).

Obezitetin dhe peshë është një faktor që provokon zhvillimin e shumë sëmundjeve. Në veçanti, sëmundje të tilla si diabeti. Në këtë rast, nutritionists këshillojnë të hahet ushqime që përmbajnë vitaminë D, krom (më fruta, manaferrat dhe perime, peshk, karkaleca, gaforre, vezë, mëlçisë, bën birrë maja dhe piper i zi, si dhe bimëve medicinale: xhinko biloba, cottonweed kënetë, balsam limon), fije dietetike.