Pets rreziku i infeksionit


Tani pothuajse çdo familje kafshe të gjallë. I butë, besnik dhe i kujdesshëm, ata na çdo ditë për të ndihmuar të shpëtuar nga shqetësimet e përditshme, lehtësimin e stresit dhe vetëm ndjehen si të kënaqet "babai". Shkenca ka provuar se prania e kafshëve në shtëpi ka efekte të dobishme për shëndetin e pronarit të saj. Njeriu që mban në manar presionin e tij goxha të qetë të gjakut, norma e zemrës normale, ajo është më pak të prirur për nervozizëm dhe jo të prirur për çrregullime nervore.
Megjithatë, jo të gjithë aq i mirë sa duket në shikim të parë. Mbani në mend se kafshët shtëpiake dhe rrezikun e infeksionit prej tyre - është kërcënim i dyfishtë për shëndetin tuaj, nëse mbikëqyrje të veçantë dhe kujdes.Fakti që kafshët kanë tendencë numrin e sëmundjeve dhe infeksioneve të veçanta të tyre, por në disa raste këto sëmundje mund të infektohen dhe njerëzit. Në qoftë se kafsha kalon kohë të mjaftueshme jashtë, rrezikun e infektimit të dy për atë dhe për të presë shumë të mëdha. Në shëtitje duhet të jenë të kujdesshëm dhe të mos harrimin e manar tuaj. Në mënyrë tipike, burimi i infeksionit mund të jetë kafshë, kështu që nuk bëjnë afër gjirin e Zaid manar tyre. Rreziku i infektimit lind dhe nëse mace juaj ose qen vendosur për të ngrënë në deponinë e mbeturinave. Gjithmonë mbani mend se kafshët dhe rreziku i infektimit prej tyre mund të shkaktojnë sëmundje në qoftë se ju nuk e kujdesit dhe të mbikëqyrë nga afër atë.


Më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve që rrjedhin nga kontakti me kafshët shtëpiake, fëmijët e vegjël, gratë shtatzëna, njerëzit me AIDS dhe kanceri. Nuk është sekret se shumë kafshë të pastrehë të infektuara me sëmundje të tilla si tërbimit. Rreziku i infeksionit për shkak të një pickim të kafshëve është 999%. Nëse ju ose manar tuaj kafshuar, ju duhet të kontaktoni menjëherë në spital të afërt ose klinikë veterinare dhe ndoshta Mos harroni vendndodhjen dhe pamjen e kafshëve rënë.

Përveç kësaj, kafshët shtëpiake mund të sjellë në shtëpi për marimangat tyre shersttsi, të cilat janë të njohura agjent në botën mjekësore të sëmundjes Lyme.

Ka sëmundje të tjera që mund të barten nga kontakti me kafshët shtëpiake. Një prej tyre - enterit kampylobatsyllyarnыy. Simptomat e saj kryesore janë përzier, të vjella, diarre, dhimbje në bark, dhe nganjëherë cramping dhe ethe. Për një person me një sëmundje të dobësuar sistemin imunitar si që mund të shkaktojë paralizë dhe në disa raste fatale. Kampylobatsyllyarnыm enterit lehtë mund të merrni infektuar nga kontakti me një feces të kafshëve të sëmura, duke ngrënë shpendëve të papërpunuara ose gjysmë-pjekur.


Ajo duhet të jetë scratches frikë dhe mace. Edhe në qoftë se shenjat e dukshme të sëmundjes në mik mbuluar me qime jo, vendi i kafshimit dhe zeroja në trupin e njeriut mund të jetë iritim. Kjo është pasojë e natyrës bakteriale infeksion që shkakton një temperaturë personi, dhimbje koke, humbje e oreksit.
Një sëmundje e zakonshme - leptospiroza - hyn në trup nëpërmjet syve dhe kapilare ajrit rrugës. Pets infektuar me këtë infeksion nëpërmjet ujit, i cili mori në urinë e kafshëve të infektuara. Identifikimi këtë sëmundje në kafshë mjaft e lehtë, simptomat e saj: të vjella, diarre, dobësi në lëvizjet dhe refuzimit për të ngrënë.

Një nga sëmundjet më të rrezikshme të cilat mund të transmetohen nga një kafshë është psitakozës. Në personin e infektuar kanë vërejtur dridhura, ethe, dhimbje të muskujve, inflamacion të mushkërive. Kjo sëmundje mund të shkaktojë zemrën mosfunksionimi, mëlçisë dhe sistemit nervor. Vdekja e lartë yyazytsirnist. Në mënyrë tipike, burimi i sëmundjes është zog. Rezultatet e infektimit nga inhalimi i sekrecioneve thatë njeri zogjtë e sëmurë.

Sëmundjet të përhapura dhe të tilla si qere. Ajo mund të transmetohen nga kafshët për të pronarit, por edhe nga personi në person. Kjo sëmundje shfaqet në formën e unazes, skuqje itchy.

Një tjetër lloj i zakonshëm i sëmundjeve bakteriale - Salmonella. Një person i sëmurë ndihet në siklet, ka diarre, ethe, dhimbje në bark. Në disa raste, shtrimin në spital të detyrueshme.

Parandalimi i infeksionit nga kafshët shtëpiake:Koha për të vaksinuar kafshët.
Mos ushqyer manar tuaj mish i gjallë dhe gjysmë-pjekur.
Shmangni kontakt me brejtësit.
Mos e merrni kafshët në rrugë të pastrehë.
Vazhdimi pas kontaktit me kafshët Lani duart me sapun dhe ujë.

Bites manar larë plagë.
Nuk i japin nxënësve për të pirë ujë nga pellgje apo tualet.
Mbani larg kafshët për mbeturina dhe plehra shtëpiake.
Mos jepni kafshët bëj plagët tuaja dhe shkurtime.