Ndihma në trajtimin e çështjeve të trupit pranverës


Kalimi nga të njohur të re është gjithmonë një stres për trupin. Ndryshimi i klimës nuk është përjashtim. Sa kohë kemi pritur diellin pranverë, të lodhur nga moti i ftohtë dhe i zymtë. Megjithatë, një ngjarje të tillë të lumtur, si ardhjen e pranverës, mund të mërzitur sozdavshymysya problemet të cilat është e mundur për të shmangur ose zvogëluar ndikimin e tyre. Çfarë mund të bëni për të bërë kalimin nga dimri në pranverë, dhe ishte një i mirëpritur hundë emocionet e lumtur - të ndihmuar trupin në luftimin e problemeve pranverë.
Sa më shumë që kemi dashur, por simptoma të tilla si zbehje, të qenët i përgjumur, lodhje, nervozizëm, swings shpeshta humor, përndjekur, dhe më të vjetër të marrim, aq më shumë e ndjejmë këto ndryshime. Nëse ju nuk e marrin parasysh moshën, ne mund të vini re Arsyeja pas kësaj shtet:


- ndryshime të papritura në presion atmosferik. Ajo mund të ketë një ndikim në presionin e gjakut njeri dhe të marrë atë jashtë ritmin normal të jetës. Shumica meteosensitive tjetër të prirur për këtë popull;
- vitaminë mangësi. Dëgjuar të gjithë rreth tij, por arrin të shmangë njësi. Gjatë dimrit dhe motit të ftohtë, trupi përdor akumuluar shumë gjatë pranverës vitamina verës dhe kemi nevojë për ta keq.

Çfarë trupi ka nevojë për ndihmë në trajtimin e problemeve të pranverës për të gëzojnë plotësisht diellin, lulet e para, por fatkeqësisht nuk bredhin rrugëve, me vetëm një qëllim, për të shpejt të marrë në shtrat dhe pjesën tjetër.


Hypovitaminosis
Me ardhjen e pranverës, ne gjithnjë e re se sa më shumë të lodhur, ka tendencë që të ketë një ëndërr dhe nuk ka dëshirë për të punuar. Nëse nuk është dembelizmi, ai përmban mangësi vitaminë, që është mangësi vitaminë.
Vitamina shumë, por në të cilin trupi mungon. Ja se si janë shpërndarë vende, sipas hulumtimit, dhe çfarë duhet të përfshijë në dietë për të mbushur ato:
1. Vitamina C - një ditë të hani një fruta pak e një prej këtyre produkteve - kivi, portokalli, mandarinë ose 250-300 gram. lakër turshi. Pini çaj me Rosehip;

2. B vitamina - A nuk e mohojnë vetes enët mish derri ligët, hani sallatë me fasule dhe bukë dhe krunde;
3. Vitamina A - kafshoj karrota dhe speca të kuq, mos harrojmë për të mëlçisë (300 gr.) Dhe vezët e verdhë veze (3 copë.).
Fëmijët shpesh vuajnë mungesa të vitaminës D. Sepse ata nuk kanë zhvilluar rakit, nevojë për më shumë shëtitje në ajër të pastër dhe për të përfshirë në dietën e gjalpë, qumësht, peshk deti.

Gastrit
Nuk është e lehtë duke pasur parasysh tranzicioni dhe traktin gastrointestinal. Gjatë dimrit hamë "rëndë" ushqim, për shkak se ajo është shkaktuar nga natyra. Për të mbajtur trupin në të ftohtë, ajo ishte karbohidratet dhe yndyrna të nevojshme. Me ardhjen e pranverës, ne duket se kërkesa të tjera - ne duam diçka më shumë "të lehta" dhe bimore. Belly vështirë drastike riorganizuar ajo mund të dështojë dhe të manifestohet në formën e gastrit, trishtim, dhimbje, ënjtje. Nëse ju nuk e vizitoni një gastroenterologist dhe nuk mbështetet në trajtimin, ju mund të grumbullojnë një ulçerë.

Si receta e mjekësisë tradicionale, përdorimi i vajit detit buckthorn. Brenda 14 ditëve të tij të pini 1 lugë 3-4 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.
Ju mund të përdorni një recetë nga rhizomes ëmbël flamurit dhe lule kumak. 1 tbsp Mbledhja pour 1 filxhan ujë të vluar (200 ml) dhe le të qëndrojë për gjysmë ore. Tendosje dhe pini 50 ml 4 herë në ditë para ushqimit.

Tensioni i gjakut
Hg presioni ynë i gjakut është shumë i ndjeshëm ndaj ndryshimeve në presion atmosferik. Ndryshimet e shpeshta të fronteve të ftohtë dhe të ngrohtë, e cila është tipike për pranverë, duke shkaktuar përkeqësimi i hipertensionit ose hipotension.

Komente të përgjithshme dhe ata dhe të tjerët - të gjumit. Kontrolli i Daily presioni dhe të kërkoni për të bie. Në mënyrë që të mos shkaktojë pagjumësi çdo ditë, jo më vonë se 20 orë, të marrë një dush të ftohtë. Si infuzione pije profilaktike dhe decoctions e bimëve mjekësore dhe manaferrat, normalizimin e presionit (hithër, gjethe luleshtrydhe, pemë, lule dhe fruta të murriz, u rrit hips).

Alergji nga bari
Kjo sëmundje është sezonale dhe është një reaksion alergjik ndaj polenit të bimëve lulëzuar. Për fat të keq, dikush është i lumtur lulet e para të pranverës, dhe dikush i kishte mbuluar me një skuqje të lëkurës dhe teshtimë ose ndryshe "për të treguar gëzimin e pranverës.

Nëse ju keni një tendencë për të pollynozu, atëherë provoni këto këshilla për t'ju ndihmuar të lëvizur periudhë më të lehtë lulëzuar:
- Vënë në dritaret Mushkonja rrjeta ose garzë forcojë vrimë. Çdo ditë, fshij me një leckë të lagur për të hequr polen tepërt se bllokuar;
- pengojnë qasjen në mjediset e polenit dhe për të ndihmuar lagur perde;
- Organizoni në kontejnerët e sheshtë të ujit;
- Nëse është e mundur, të marrë një pastrues ajri me humidifier;
- Pas kthimit në shtëpi nga rruga, të marrë një dush dhe lani flokët tuaj;

- hundë ujë të rrjedhshëm të pastër;
- pas duke ecur me kafshë, dhe ajo duhet të lahet;
- nuk thatë rroba në rrugë, dhe polen depozitohet në të.

Lëkurë të thatë
Hyrja luftën me problemet e pranverës, mos harroni për të ndihmuar lëkurën tuaj, i cili gjithashtu vuan nga mungesa e vitaminave, vitamina B kryesisht për shkak të mungesës së saj, lëkura është e ekspozuar ndaj thatësi e tepërt, shumë luspa dhe të plasaritur.
- Përfshijnë në dietën e ndonjë krunde - oriz, gruri, hikërror, etj.;

- Ndoshta lëkurës mungon lagështi, kështu që mos harroni të pini çdo ditë të paktën 15 litra thjeshtë pastër të ujit;
- Ndikon në lëkurë jo vetëm brenda, por edhe jashtë. Vendoseni atë me ujë termal dhe le të thatë të natyrshme. Para se të shkojnë në shtrat të pastër ekstrakt lëkurës, të përgatitur në Lipa: 1 tbsp thatë bli-colored pour 1 filxhan ujë të valë dhe të lënë për 20 minuta. Infuzion i tendosje dhe shtoni pak mjaltë. Llokoçis dhe fshij fytyrën, qafën dhe dekoltin. Dërgo e veshjes, pastaj në lëkurë krem ​​ushqyes tuaj.


Mos harroni të kujdeset për trupin tuaj dhe ai do të ju falenderoj shëndet të mirë dhe humor të madh në çdo kohë të vitit.