Shënoni Entsefalitnyy


Me fillimin e ditëve të verës të ngrohtë të gjithë ne synojmë në gjirin e natyrës. Ata të cilët enden nëpër pyje këpurdhë vende të preferuar. Kush në fshat për prindërit dhe gjyshërit. Kush jashtë qytetit për gjashtëqind njerëzit. Dhe vetëm kush dhe kopsht më të afërt publike, mbuluar dendur me gjethe të rinj dhe qindra aromatik të ngjyrave të ndryshme. Por jo vetëm njerëzit dhe bimët Sunshine lumtur të ndritshme dhe të motit të ngrohtë. Objektivat retë insekte të ndryshme, zgjohen pas një letargji të gjatë, mbushur hapësirën rreth nesh. Natyrisht, në ciklin e të gjithë natyrës ka vendin e vet dhe qëllimin, nuk ka asnjë tepërt. Megjithatë, disa prej homologëve gumëzhimë krahë mund të rrënojat humor të madh dhe madje edhe shëndetin. Për shembull, shënoni kafshoj entsefalitnoho gjasa për të kënaqur dikë. Pra, sot le të flasim për këtë insekt dhe për të gjetur se si për të trajtuar ajo kafshon, si ata të shmangur dhe çfarë të bëni nëse ju ende kafshuar shënoni entsefalitnyy.Çdo entsefalitnyy tik-tak?
Kështu, takimi i mite dhe mundësinë e kontraktimit të shënoni-përballohen encefalit nuk mund të quhet i lumtur. Por të gjitha marimangat, fluturues dhe kusayuschye infektuar domosdoshmërisht dhe janë bartës të kësaj sëmundjeje të tmerrshme? Sipas epidemiologët, çdo vit shqyrtojë popullsinë e ticks për praninë e tik-tak-përballohen virusi encefalit, kjo nuk është kështu. Nuk janë vetëm disa fusha ku ka individ të infektuar. Në shumicën e insekteve të tij të rrezikshme për faktin se për një njeri të vendosura në heshtje në pjesët e ekspozuara të trupit dhe janë mjaft të vështirë për të hequr. Por edhe në qoftë se plaga është zbuluar rezultatin entsefalitnoho shënoni pickim, paniku nuk është e nevojshme. Encefalit një të vërtetë të sëmurë.


Si të mbroni veten nga entsefalitnoho shënoni kafshimit?
Megjithatë, duke shkuar në outings ose faqen e vendit, është e rëndësishme që të njohin dhe të respektojnë masat e sigurisë kundër tik-tak entsefalitnoho dhe të jetë në gjendje për të minimizuar efektet e kafshimit të saj. Asistentë më të mira në këtë janë rrobat e drejtë që trembë krem ​​dhe sprays dhe kujdesin e duhur. Pra, për të shmangur kafshon entsefalitnoho dhe çdo Ticks tjetër, të zgjedhin veshje me inde të dendura. Shirts, sweatshirts dhe xhaketa duhet të kenë mëngë të gjata me prangat me Velcro ose band elastike, të lartë, të shtrënguar jakë qafë dhe të tucked në pantallona. Pantallona mirë palosje në çizme të larta apo këpucë. Shall Associate kokë ose të veshin një kapelë. Pjesëve të trupit të hapura dhe rroba të spërkasë substancë parandalues, dhe pas kthimit nga pylli tërësisht të shqyrtojë vetveten dhe të dashurit për mite. Një tjetër metodë shumë efektive nga efektet e entsefalitnoho kafshimit shënoni - një vaksinim të veçantë, të administruara për 15 muaj para se të nisej nga qyteti. Një muaj pas përsëritjes së parë injeksion. Dhe pas 2 javësh ju mund të sigurtë të shkoni në një zonë të rrezikshme. Pastaj të përsëritur vaksinimet në vit, dhe pastaj çdo 3 vjet. Kundërindikuar she shtatzëna dhe pleqsh nënat dhe gjatë akute apo rëndim të sëmundjeve kronike.


Pasojat e entsefalitnoho kafshimit shënoni
Si përmendur më lart, efektet e tik kafshimit entsefalitnoho mund të jetë plagë sadnyaschaya ose nga kontakti me insekteve ose të një sëmundjeje të rëndë të sistemit nervor qendror. Simptomat e saj kryesore - temperaturë të lartë, dhimbje koke, dhimbje të muskujve dhe qafën sup brez, skuqje të fytyrës dhe pjesëve të tjera të trupit, nauze dhe vjellje. Në raste të rënda, paraliza mund të ndodhë, dhe rezultati do të jetë vdekja më e tmerrshme. Megjithatë entsefalitnoho shënoni efektet pickim dhe simptomat shfaqen menjëherë, por pas 10-14 ditësh. Këtë herë do të jetë e mjaftueshme për të parandaluar probleme.


Si të sillemi pas entsefalitnoho kafshimit shënoni?
Nëse ju jeni pas kthimit nga pylli ecën gjetur për veten apo për dikë nga familja shënoni më e mirë për t'iu referuar në pikën e "ndihmës së parë". Ka Klasifikimi ndihmës hequr insekteve dhe të ju tregojnë se ku të drejtohen për analiza për praninë e encefalit viral në rriqrat. Nëse mundësia për të parë një mjek atje, do të përpiqen për të hequr shënoni veten.
Grab atë si të afërta me gjëmba me piskatore apo gishtat përmes gazë apo leckë. Ngadalë kthyer rreth shënoni saj aks, hiqni atë, dhe atëherë trajtojnë mëngjes jodit, alkoolit apo Këln. Shënoni njëjtën fabrikë në një kavanoz qelqi në ajër, por pamundësia për zvarritje nga ajo, dhe në rastin e parë, dërgoni analizën. Një pickim për të mbrojtur kundër hyrjes së ujit dhe rrezet e diellit direkte. Dhe mos harroni se dështimi në përputhje me rregullat themelore të sjelljes në natyrë mund të çojë në telashe të mëdha. Në të gjitha problemet tona, si rezultat, ne vetëm e gjejmë veten fajtor veten, jo vëllezërit tanë më të vogla krahë.