Sport në jetën e njeriut


Jeta moderne është e lidhur pazgjidhshmërisht me palestër, në mënyrë që në çdo moshë duket e mirë, ju keni nevojë për të përmirësuar vazhdimisht, të jetë energjik, të mos bien në depresion dhe të harrojmë për stresin. Dhe punësimi i zgjedhur nuk mund të merrni vetëm figura ëndërr, të përmirësuar shëndetin, por gjithashtu mund të jetë një komponent i rëndësishëm i terapisë anti-eydzhynhovoyi. Post artikull - sportive në jetë. Mos humbisni pikë: 20-25 vitet e ushtrimit të rregullt të lehtë të bëhet një zakon. Për më tepër, në këtë moshë metabolizmin e trupit të bukur dhe të përgjegjshëm për të ushtruar.


Dhe periudha e adaptimit ndaj llojeve të ndryshme të trajnimit në të rinjtë është shumë më e shkurtër se sa në gratë më të vjetra. Ia vlen të përmendet se 25 vjet duke i dhënë fund zhvillimin e sistemit musculoskeletal, ligaments pothuajse tërësisht të formuara dhe tendons. Nëse trupi është i përfaqësuar si një shtëpi të madhe, gjatë tremujorit të parë të shekullit është vendosur themelet për jetën. Dhe si do të organizohet me kompetencë këtë proces, për të ardhmen e shëndetit dhe Wellness. Pra, nuk e vënë jashtë stërvitje për më vonë - edhe në qoftë se ju të pakta nga natyra dhe nuk ankohen për mbipeshë. Dhe nuk u besojnë shifra peshore të: në masë të rinjtë mund të mbetet e pandryshuar për një periudhë të gjatë, por pasiviteti fizik herët a vonë të çojë në humbjen e muskujve dhe në masë e kockave. Kjo do të përkeqësohet metabolizmin dhe për të zvogëluar tonin e përgjithshëm. Pra, mos u habitni kur bel rritet "litar shpëtimi" dhe kryqe - pantallona.


Në këtë moshë, dhe sport në jetë dhe gratë ende mbetet një metabolizmi i madh, por karin fillon me rregullsinë për t'u patur zili luhatet. Në fakt, pas 25 vjet zvogëlon nevojën për kalori dhe ushtrimi nuk tolerohet lehtë dhe nuk jep rezultate të tilla të shpejta si më parë. Si rezultat, rreziku i mbipeshës është në rritje. Prandaj, gratë duhet të monitorojë përqindjen e indeve të muskujve në trup, duke parandaluar përhapjen e yndyrë, sepse fibrave të trasha muskulore - armikun e parë të rezervave lipideve. Zgjedhja e një stërvitje, mos harroni: më shumë masë muskulore, metabolizmin më të mirë dhe më të shpejtë procesin e humbjes yndyrë.


Në ditët e sotme njerëzit shpenzojnë më shumë dhe më shumë kohë ulur. Kjo mënyrë e jetës ndikon në shëndetin e shpinë, e cila është në tension të vazhdueshëm muskulor dhe mund të përgjigjet në dhimbje hypodynamia dhe osteokondroza. Nëse ju nuk forcuar muskujt mbrapa në rininë e tij, në 40 vjet do ta bëjë shumë më e vështirë. Pra, në 25-35 vjet duhet të merren ndërtimin e indeve të muskujve dhe preferojnë trajnim peshë, duke bërë formulën "70% + 30% kardio pushtetit." Shumë vajza në sport dhe në jetë frikë "perekachatsya" duke u bërë si bodybyldersh jashtë. Në të vërtetë të arritur physique "pitching" nuk është aq e lehtë si ajo Dashuri, kjo kërkon trajnim rraskapitës përditshme dhe përdorimin e aditivëve të veçanta. Klasat e energjisë konvencionale disa herë në javë vetëm për të ndihmuar në ruajtjen shifrën në gjendje të mirë.


Nëse ju jeni mbi 30, të gjithë fuqinë në sport në jetën duhet të drejtohen për të mbajtur një nivel të mirë të metabolizmit. Nyjet nuk janë aq të fortë si më parë, kështu që ngarkesa ndikimi që ata kanë nevojë për të prerë, dhe për shkak se muskujt nuk janë aq plastike, ju duhet të paguani më shumë vëmendje për të shtrihen. Në këtë moshë, trupi në procesin e katabolizmin (shkatërrimin) fillojnë të dominojnë mbi proceset e anabolism (ndërtesë), kështu që ju duhet me të gjitha mjetet të ngadalësojnë plakjen, dukurive shkatërruese përmes palestër dhe të ushqyerit. Por duhet të përballoj me faktin se pas 35 viteve për çdo vit të reduktuar estrogjenit dhe testosteronit, e cila gjithmonë çon në peshë të tepërt. Jenë të përgatitur për faktin se pas luajtur muskujt kanë nevojë për më shumë kohë për shërim se më parë. Vini re se në 35-45-vjeçarëve, mjekët shpesh kanë kolesterolit të lartë, sëmundje kardiovaskulare, këmbët e sheshtë dhe venat me variçe.


Prandaj, duke zgjedhur llojin e aktivitetit fizik, së pari të konsultoheni me një specialist. Njerëzit 35-45 vjeç, së pari duhet të hani e drejtë. Çdo dekadë kemi djegur në ditë për 100-200 kalori më pak se në vitet e mëparshme, kështu që ju duhet të bëni një dietë që merr parasysh frekuencave dhe rregullsisë së fyznahruzok. Ju gjithashtu duhet të ndjekin këshilla të biorhythmology - shkenca që merret me periudhat e studimit të veprimtarisë së proceseve që ndodhin në trupin e njeriut. Plani intensiv trajnimi për mëngjes ose e ditës (18:00), dhe më vonë lejuara klasa vetëm duke pushuar: - yoga, pilates, që shtrihen. Përndryshe është e mundur edhe ulur imunitetin.