Marramendje - Shkaqet dhe trajtimi i marramendje


Vertigo - një ndjenjë e lëvizjes imagjinare apo rrotullimit të trupit në hapësirë ​​ose në përkufizimin e gabuar të trupit të tij në hapësirën përreth. Pacientët përshkruajnë marramendje krejtësisht ndryshe, janë: not apo figurë e kokës, humbja e koordinimit, rotacioni brenda kokës, dobësi në këmbë, paqëndrueshmëria, unsteadiness në ecje, etj Marramendje është një simptomë e një somatike provuar tetëdhjetë dhe sëmundjeve neurologjike. Përveç kësaj, kjo gjendje mund të vërehet në kardio - vaskulare sëmundjet, sëmundjet e gjakut, sëmundjet mendore dhe veshët sëmundjes dhe sytë. Marramendje - simptome shumë të pakëndshme subjektive, në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon cilësinë e jetës


Marramendje - Shkaqet


Funksioni i ruajtjes së ekuilibrit varet nga informacion vestibular dhe vizuale sipërfaqe-shqisor, proprioceptive, dhe me kusht një mekanizëm unik kompleks, i quajtur sistemin vestibular. Të gjitha informatat në hyrje ndijor është përpunuar në SNQ dhe aktivitetit simuluar sistemit extrapyramidal, formimin reticular, tru i vogël, dhe lëvore cerebrale. Në të njëjtën kohë, receptorët vestibular kontrollojnë pozicionin e kokës, do të përcaktojë forcën e ndryshimit të gravitetit, një ndryshim të këndore dhe lineare përshpejtimin, dhe të përkthyer të gjithë këtë përpunimin e akumuluar informacioni në impulset e trurit elektrike.

Sistemit vestibular është një piramidë (një pjesë shkëmbore e kockave përkohshme dhe nga struktura e saj duket si një tre dëmtimit të dhëmbëve (kërmill mëparshëm kockave, zgavrën qendrore e qese sferike dhe eliptike;. Aparat fotografik rear vestibular, tre kanalet pivkolovyh kockëmadh) labirint kockave gjakut 'S aparati vestibular është dhënë degët dhe anteroinferior basilar arterie cerebrale, arterie të brendshme auditory. Në mungesë të ndonjë anomalitë, aktiviteti vestibular ndodh në një nivel nënndërgjegjeshëm, ndërsa rrufeja është njohja e çdo ndryshim në modelet e ndikimeve shqisore. Asnjë person nuk mendoj se një të dytë rimëkëmbja e bilancit kur drejtimin dhe duke ecur, gjendja e syrit kur hedhur, anim dhe kreu lëvizjet. E gjithë kjo e bën atë aparatin në çast vestibular. Në rast të mosfunksionim brezit ulje ose integrohen këtë mekanizëm kompleks, ka një mungesë ekuilibri, marramendje, dhe të përzier dhe madje edhe të vjella.

Në kursin e saj të marramendje mund të jetë i rastit dhe të ulët, konstante ose rritjen simptomë e pranisë së shkeljeve të rënda të të drejtave apo ndryshime patologjike
Shkaqet e marrje mendsh - dëmtuar për shkak të bërthamave vestibular e tru i vogël, në bagazhin, me rreze mesor gjatësor të lëvore cerebrale, muskujt e trupit dhe qafës, bërthamave të muskujve sy dhe anomalitë vestibular e veshit të brendshëm.
Nuk janë sistematike dhe sistemike (e vërtetë) marramendje
Josistematik marramendje - ndjenja një ndjenjë të jostabilitetit dhe mjedisit paqëndrueshmëri. Ky lloj marramendje ndodh kur Cerebellar dhe emocionale çrregullime, lezione të analyzer optike në shtetet predobmorochnыh

Sistemi i (e vërtetë) marramendje - iluzionin e lëvizjes objekteve përreth ose drejtpërdrejt e trupit të njeriut në hapësirën përreth. Marramendje Sistemi i shoqëruar nga ankthi, djersitja, lëkurë të zbehtë, nauze dhe vjellje. Forma e vërtetë është e lidhur me nxitjen e zonave të caktuara të analizues vestibular, dhe është e ndarë, në varësi nga shkalla e shkatërrimit në marramendje qendror dhe periferik (marramendje). Shkaqet më të shpeshta të marramendje vërtetë: intoksikimet e ndryshme, proceset degjeneruese dhe nxitëse e ekuilibrit dhe të dëgjimit; Furnizimi me gjak i paaftë për veshin e brendshëm, truri.

Në praktikë botërore, më shpesh marramendje neurologjike ndodh çrregullime kur të ndryshme emocionale, patologji qafës së mitrës shpinë dhe sëmundjet vaskulare të trurit
Çrregullime emocionale. Depresioni çrregullime të ndryshme neurotike, lodhje e lehtë dhe gjendja e keqe mund të imitoj pothuajse asnjë simptomë sëmundjeje në trup. Në disa raste e vetmja simptomë është marramendje, zhurma / tingëllim në veshët, zhurma në kokë. Në këto sëmundje shoqërohet marramendje nga lodhje të rënda, vëmendje të vazhdueshme fiksimit të pafuqi të tyre, prish gjumin e oreksit, rritja e ankthi, kombinuar me humor të ulët dhe tearfulness

Patologji të shpinë qafës së mitrës. Në mungesën e furnizimit të sistemit vestibular gjakut reagon mjaft ashpër. Qendra vestibular e ushqyer trurit dhe veshit të brendshëm në gjak nga arteriet vertebrale e sistemit, të cilat shtrihen në kanale të ngushta shpinë qafës së mitrës. Osteokondroza, trauma apo jostabiliteti i rruaza të qafës së mitrës shpesh çon në ngjeshje e arterieve, duke çuar në një mungesë të rrjedhës së gjakut dhe për këtë arsye marramendje. Simptomet kryesore të sëmundjes në dobësi të caktuar dhe marramendje, e cila rritet me anim dhe kreu i kthyeshëm; ulet në vizionin në errësirë, valëzim dhe / ose "fluturojnë" në sytë; siklet dhe tensioni në tempuj, në pjesën e poshtme të shpinës dhe të qafës; nervozizëm dhe lodhje; shoqërohet me nauze dhe nganjëherë të vjella, rrit presionin e gjakut

Lezione vaskulare të trurit. Në këto patologji marramendje mund të ndodhë si rezultat i arterieve aterosklerotike, ose për shkak të hipertensionit. Rritja e zgjatur e tensionit të gjakut janë plagosur arteriet e vogla të trurit, ata bëhen të palakueshëm dhe të ngushta. Si rezultat i këtyre ndryshimeve reduktuar fluksin në trurin e njeriut oksigjenuar (arterial) gjak, duke rezultuar në marramendje, zhurma / tingëllim në veshët dhe kokën. Atherosclerosis karakterizohet nga formimi i mureve të brendshme të arterieve bulges - pllaka që bllokojnë rrjedhjen e gjakut gradualisht. Më i rrezikshëm është formimi i pllakave në arteriet e trurit. Nëse aksident marramendje cerebrovascular ndonjëherë është ankesa e parë dhe e vetme

Marramendje ndodh kur këto sëmundje dhe procese:
- Sëmundjet infektive, kockave sifilizi përkohshme
- Sëmundjet e veshit: otitis media (kronike ose inflamacion akut i veshit të mesëm), cholesteatoma, otosclerosis, nevromë akustike, etj
- Semundje cerebrovaskulare

- Dëmtimi traumatik i trurit, trauma përkohshme kockave
- Sëmundje cerebellar: degjenerim tumor
- Sëmundje e sistemit nervor: sëmundja e Parkinsonit, skleroza e shumefishte, syrynhomyelyya
- Sëmundje qafës shpinë, sëmundje Paget

- Ndryshe dehje, droga, merkuri, droga, tretës industriale, alkool
- Sëmundje somatike, ateroskleroza, hipertension, goditje, ethet reumatike, sëmundje koronare të zemrës, anemia, kanceret, çrregullime metabolike, semundja peptike
- Sëmundja mendore

Diagnoza e marrje mendsh


Sa për shtetet sëmundje dhe çrregullime me marramendje të vërtetë të madhe, për të përcaktuar shkakun e saktë të çrregullimeve vestibular kërkon një ekzaminim të përgjithshëm. Para së gjithash, pacienti është treguar neurolog konsultimit dhe otolaringolog; nëse terapist e nevojshme, kardiolog, kirurg vaskular, sëmundje infektive, një okulist. Neurolog përveç pikëpamja e simptomave të caktuara neurologjike shpesh përshkruajnë X-rrezet e kockave përkohshme, shpinë qafës së mitrës, enët madh Doppler, CT dhe MRI. Otolaringolog direkt shqyrton aparat auditory dhe vestibular. Diagnoza laboratorike e thjesht individuale dhe të emëruar në bazë të sëmundjeve të identifikuara somatike. Marramendje është një simptomë e një numri të madh të sëmundjeve shoqëruese, kështu që është shpesh edhe pas testeve të shumta, shkaku i saj mbetet e paqartë

Vertigo - Trajtimi


Trajtimi i marramendje kryesisht varet nga sëmundje pervoprychynnoho, dhe vetëm pas një diagnozë është bërë zgjedhjen e duhur të strategjisë së trajtimit. Nëse ju përjetojnë marramendje ndodh në një sfond të sëmundjes fizike, trajtojnë nevoja parë është ai. Antihistamines caktuar (prometazina, cinnarizine), phenobarbital, Meterazin, Torekan, Dyazepynы, Belloid, Vasodilators (acid nikotine, Tyonykol) dhe diuretike. Në rast të vjella Vertigo shoqërues, injeksion apo parashikuar elenium Seduxen. Në rast të marramendje zgjatur të rënda tregohen marrjes antipsikotikët (haloperidol). Për të përmirësuar qarkullimin tregohen marrjen e drogës kardiovaskulare si Memoplant, cavinton, SERMION

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Vertigo 4. Kujdes deficitin çrregullim
2. 5. Trashje Dyslexia
3. ADHD 6. Bulimia dhe Shëndoshje