Marramendje - Neveri dhe shkakton presion me sëmundjeTabela e përmbajtjeve:
Autoritetet përgjegjëse për mbajtjen e bilancit
Arsyet e zakonshme pse nganjëherë i trullosur
Stresi mund të shkaktojë rrotullues para syve të tij
Zakruzhlyaty para syve mund nga kequshqyerja
Marramendje dhe pirja e duhanit
Efektet anësore të barnave
Dhimbje koke dhe rrotullim për sytë
Shkaku i plotësi veshit dhe marramendje mund të jetë infeksion
Kreu tjerrje osteokondroza
Nëse ju shpesh ndiheni i trullosur
Kreu Kruzhaschayasya gjatë shtatzënisë
Çdo herë në jetën time ndjeva shtet i trullosur. Por në qoftë se një fëmijë solli atë një kënaqësi të caktuar dhe zakonisht nuk ishte një simptomë e një sëmundjeje në moshën e rritur shkakton marramendje kur bota është noti diku në krah, janë mjaft serioze.


Autoritetet përgjegjëse për mbajtjen e bilancit


Ndjenja e bilancit është formuar me anë të receptorëve që përcaktojnë pozicionin e duhur e trupit në hapësirë. Ata janë të ashtuquajturit labirint i veshit të brendshëm. Këto sinjale janë të përpunuara tru i vogël dhe lëvore cerebrale.
Në rastin e një patologjie të receptorëve ose arsyeve të tjera fillon të duket se trupi vazhdimisht lëviz në një drejtim apo në një tjetër, kundërshton sytë "nxjerr në shitje". Kjo gjendje është e shoqëruar shpesh nga nauze, të vjella, humbje të dëgjimit. Në zhurmën e veshit, shpesh duke mposhtur zemrën, djersën duket.

Ndonjëherë quhet gabimisht kreu zakruzhyvsheysya një tjetër kusht, dmth që aftësia për të mbajtur një qëndrim të qëndrueshme, ndjenjë të bilancit. Ecje është e paqëndrueshme, e pasigurt. Në një pozicion ulur ose shtrirë ndjenjë vjeshtë, objekte plot gjallëri rreth pacientit nuk është ndjerë.

Arsyet e zakonshme pse nganjëherë i trullosurNë mënyrë tipike, vjellje dhe marramendje është ndryshimi i shpejtë në pozitë të trupit, sidomos kur ajo është një kohë të gjatë qenë në një gjendje të pasurive të patundshme. Pra, ndodh kur një rritje të mprehtë pas një leximi të gjatë në tavolinë ose shtrirë në shtrat.

Shoqëruar shpesh me ndërprerje të pakëndshme shtetit, vë veshin si trurit të zemrës nuk ka kohë për të paraqesë një sasi të mjaftueshme të gjakut. Përveç kësaj, receptorët bilancit vendosur në veshin e brendshëm nuk kanë kohë për të reaguar ndaj ndryshimeve të shpejta në pozicionin e trupit.
Kur ndjeshmëri e tepruar e labirint receptorët vesh sinjale edhe të moderuar hyrëse mund të shkaktojë rrotullues para syve të tij. Siklet shpesh shfaqet gjatë zbritjes në ashensor, ndërsa udhëtonte nga rruga.
Zgjatur hipur në carousel, udhëtim të gjatë me makinë është mospërputhje ndjesi vizuale dhe sinjalet receptorët ruajtur ekuilibrin. Truri duket informacione të pazakontë të mbingarkuara dhe të përgjigjet siklet, vjellje, vjellje, dobësi, ndryshime në presionin e gjakut. Shoqëruar shpesh nga siklet dhimbje koke.

Për këtë arsye, nuk është e nevojshme për të lexuar gjatë udhëtimit, madje edhe ata të cilët janë zakonisht nuk kërcyen. Përndryshe, pas një kohë nuk ka dhimbje koke të rënda dhe marramendje.
Puna e pazakontë vizuale në një distancë e afërt edhe shqyrtimin e objekteve apo hapësirat e madhësi të madhe - male, gryka të thella - shkaktojnë edhe ndjenja e frustrimit receptorët bilancit dhe foto të botës që është perceptuar nga pikëpamje. Kjo është një arsye pse prag trullosur.
Disa kreu tjerrje me pozitë absolutisht të caktuar të trupit. Për shembull, kjo ndodh duke shikuar filmin bëri një aparat fotografik që lëviz me karakterin kryesor. Mund të shkaktojnë parehati përshtatshme lojërat kompjuterike, të ashtuquajturat rekreativë parë personi (tërmeti).

Arsyeja është siklet lodhje, lodhje, mungesa e gjumit rregullisht. Përveç marramendje, shpesh vërehet vjellje, dobësi, mungesa e forcës. Në këtë rast është e nevojshme për normalizimin e rutinë e përditshme, për t'i dhënë më shumë kohë për të pushuar.

Stresi mund të shkaktojë rrotullues para syve të tijNeveri dhe para syve duke shkaktuar stres rrotullim, kur gjaku është oksigjen i pamjaftueshëm apo të tepruar. Në këtë rast, truri ndalesa përgjigjej me ngjarjet e botës si zakonisht.
Stresi është shoqëruar shpesh me sy të errët, të përzier, ndjenjë e shkeljes së bilancit, humbjen e orientimit afatshkurtër në hapësirë. Në mënyrë tipike, normalizimi i situatës, pasi këto simptome kalojnë shpejt.

Zakruzhlyaty para syve mund nga kequshqyerjaParregullt, i sëmurë apo i pabalancuar dietë edhe kur ushqime të mjaftueshme kalori është shkaku i marramendje. Gjaku nuk është gjetur substanca të rëndësishme të nevojshme performancën optimale të trurit. Së pari, glukozë.
Ndikon negativisht në shëndetin e organizmit humbje peshe dramatike në një kohë të shkurtër. Kjo shkakton lodhje, provokon sëmundjet të ndryshme, e cila është një simptomë e marramendje.
Arsye marramendje simultan dhe të përzier shpesh të shoqëruara me çrregullime të ndryshme të sistemit tretës.

Para syve tjerrje kur trupi përballen me pasojat e helmimit. Dhimbje koke, dridhje dore, ulur presionin e gjakut, të sëmurë, nuk është dispepsi, dobësi.
Helmimi është shkaktuar jo vetëm nga ushqimi i pamjaftueshëm, por një infeksion zorrëve, një gjellë e mbetur për shkak të konsumit të tepërt të alkoolit.
Për të përballuar me helmim, trupi shpenzon një sasi të konsiderueshme të lëngjeve. Aktiviteti i qelizave nervore janë ndërprerë nga toksina zhytur në gjak.
Kur ju të ndryshojë përbërjen e microflora zorrëve kur prishet raporti optimal "mirë" dhe "keq" mikroorganizmave shpesh swims para syve të tij shtohet barkut dhe dhemb, shpesh duan tualet.

Marramendje dhe pirja e duhanitZakon të dëmshme që është vetë-helmimi është shkaku më i zakonshëm në të cilën kreu është tjerrje.
Nuk është sekret se nikotina jep furnizim optimal të gjakut në tru. Ndërsa, në bazë të trupit pak "qiratë", Zbulimin e simptomave ka kuptim nëse nuk vidyazykatysya pirja e duhanit, atëherë të paktën të kaloni në një notë të lehta të duhanit.

Efektet anësore të barnaveDisa medikamente kanë efekte anësore dhe në disa raste të shkaktojë marramendje.

Së pari, ajo është anti-alergji tavegil pari brez, diazolin, diphenhydramine efekt qetësues të ndryshme. Efekte të tilla mbi receptorët siguron ekuilibrin mbështetje marrë antibiotikë të caktuara, antiseptics, sedativë forta.
Për të shmangur pasoja negative, është e nevojshme për të përdorur me kujdes lexoni përshkrimin e drogës.

Dhimbje koke dhe rrotullim për sytëMigrenë
. Dhimbja në kokë, sinjale pakoordinuara nga receptorët bilancit dhe të ardhshëm informacionit vizual mund të jetë një shenjë e migrenë. Kjo ndjeshmëri rritur ndaj dritës apo të shëndoshë, vetëdija është e paqartë, ethe, nuk ka fuqi, nuk është dobësi, përkeqësuar fjalim.

Goditje
. Nëse ka të qenët i përgjumur, vetëdija depresioni, shumë dhimbje koke, të sëmurë, humbi aftësinë për të lundruar në hapësirë, shpesh një shkak i pash, aksident akut cerebrovascular. Kërkohet ndihmë urgjente mjekësore.
Atherosclerosis
. Nëse muret arterie shtyrë pllaka kolesterolit formuar me kalimin e kohës mund të çojë në bllokimin e plotë të tyre. Por edhe duke ruajtur lumenin e arterieve në qelizat e trurit të marrin pak oksigjen. Kjo është arsyeja pse i trullosur. Përveç kësaj, ka shkelur kujtesës dhe vëmendje, gjumë, lodhje ndodh shpejt.

Dëmtim të kafkës
. Rezultati është shpesh një ënjtje të enëve të trurit të dëmtuara. Përveç marramendje ajo shkakton vjellje, letargji, të qenët i përgjumur.
Brain Tumor
. Sulmet marramendje ndodhë. Shpesh, kohëzgjatja dhe shpeshtësia e tyre në lidhje me madhësinë e tumorit. Për shkak të rritjes së pacientit edema e trurit ndjen iluzionin se çdo gjë është duke ecur në vetvete, ndjenjë të shqetësuar e bilancit, koordinimi është përkeqësuar, ka humbur ndjeshmërinë e pjesëve të caktuara të trupit. Gjaku rritje ose ulje presioni, hedh ngrohjes.

Shkaku i plotësi veshit dhe marramendje mund të jetë infeksionNë qoftë se në labirintin e infeksionit të veshit të brendshëm kthehet, kreu tjerrje për një kohë të gjatë, disa ditë ose edhe javë. Otitis vuajtur brendshme, pezmatimi i veshit, mund të ndodhë si një komplikacion i gripit apo ftohjet.
Kushti i shoqëruar nga një përkeqësim të dëgjimit, veshët hedhur, të sëmurë. Inflamacion shoqërohet shpesh me ethe.

Kreu tjerrje osteokondroza


Ne rastin e çrregullimeve degjenerative të kyçeve kërcit në rrugën e marramendje gjatë ditës mund të jetë një osteokondroza cervikale. Pacienti ndjen dhimbje në qafë, supet, qafën, qarkullim shqetësuar cerebrale. Kur u kthyer qafën audible përtyp karakteristike. Nuk është dobësi, të qenët i përgjumur.

Kusht të pakëndshme është më pak e theksuar në pushim. Simptomat manifestohen në lëvizje. Duket se toka shkon nga nën këmbët e tij, përkeqësuar aftësinë për të mbajtur ekuilibrin.

Nëse ju shpesh ndiheni i trullosur


Kjo mund të jetë një simptomë e hipotension, presionit të ulët dhe tension të lartë, tension të lartë të gjakut. Nëse sytë e botës është tjerrje mjaft shpesh, është t'i nënshtrohet kontrollit mjekësor.
Shkaku mjaft e zakonshme e ngushtë është zemra takikardi fillon "pjesë". Është e nevojshme që të konsultoheni me një kardiolog.
Shenjat e mundshme të sklerozë të shumëfishtë. Ndryshimi ndjeshmërinë e gjymtyrëve, ata mendonin ndjesi shpimi gjilpërash. Vizioni i shkelur, të folurit, disa funksioni motor, dridhje dore, vëmendje më keq.

Kreu Kruzhaschayasya gjatë shtatzënisë


Siç e dini, ky kusht është i karakterizuar nga periudhave të shkurtra të shpeshta të përzier, marramendje. Me manifestime të shpeshta mund të jetë për shkak të mungesës së hekurit apo zvogëlimin e përqendrimit të glukozës në gjak.
Shteti korrespondon me dietë normale, përdorimi i komplekseve vitaminë.