Era e djersë dhe sëmundje


Pete - një lëng i prodhuar nga gjëndra djerse për të mbajtur temperaturën normale të trupit. Të djersitje njeriu vazhdimisht, por me intensitet të ndryshme, dhe excreted nëpërmjet poret e avullohet lagështi, ndihmon të ftohur trupin. Pete ka një përbërje komplekse kimike, të cilat, përveç ujit, atje substancave azotike, acide yndyrore të paqëndrueshme, kolesterolit, glukozës, hormonet, histamine, jonet kalium, natrium, kalcium, fosfor, hekur dhe kështu me radhë. D.

Ajo që përcakton erën e djersës?Normalisht svezhevыdelennoho erën e djersës në një person të shëndetshëm i cili mban jetesës duhur dhe dietë racionale pothuajse të padukshme. Erë e shprehur mund të shfaqen pas një kohë. Kjo është për shkak të faktit se një mjedis me lagështi është një terren ushqyes për bakteret aktive që jetojnë në lëkurë. Dhe për shkak të jetës formuar komponimet e tyre kimike që lëshojnë një erë.

Në aroma e djersës ka një ushqim të drejtpërdrejtë ndikim (sidomos erëza, qepë, hudhër), medikamente marrë (p.sh., që përmbajnë squfur). Gjithashtu e rëndësishme është shëndeti. Personi Alert merr një dush rregullisht dhe ndjek rregullat e higjienës duhet gjithmonë i pranishëm, erë të pakëndshme dhe e pazakontë e djerse, të cilat mund të tregojnë sëmundje.

Çfarë e bën era e djersës?


Këtu janë disa shenja tipike se trupi është problemi:

  • Pete era e amoniakut ose të urinës mund të tregojë sëmundje e traktit urinar ose mëlçisë probleme. Erë të tilla shpesh sinjalizon një infeksion të njeriut nga bakter Helicobacter pylori, e cila shkakton zhvillimin e sëmundjes peptike. Ka erë amoniaku mund të duket, kur një numër i madh i proteinave në dietë.

  • Sour, erë therëse e djerse mund të jetë një shenjë e infeksionit-inflamacion në bronke apo mushkëritë, si dhe zhvillimin e tuberkulozit. Gjithashtu ndërprerje të mundshme të sistemit endokrin.

  • Kur era e djersës, si urinë cat, nuk ka arsye për të dyshuar një shkelje e metabolizmin e proteinave. Ndonjëherë era e djersës duket dështimet kur hormonal.

  • Nëse djersën erë si aceton, shkaku mund të jetë ngritja e nivelit të sheqerit në gjak.

  • Aroma sulfurous djersë shpesh shihet në crregullimeve të sistemit tretës.

  • Pete aroma e peshkut mund të tregojë trymetylamynuryy - një sëmundje e rrallë gjenetike.

  • Erë të ëmbël e djerse ose mjaltë shfaqet në difteria dhe Pseudomonas infeksionet në trup.