Palestër për venat me variçe


Provuar shkencërisht se lëvizja - është jeta dhe mënyra e drejtë për harmoni dhe bukuri. Por çfarë nëse stresit fizik tona venat e gjakut të kufizuara?
Si do kjo mund të tingëllojë e trishtuar, por statistikat tregojnë se mbi 60% të popullsisë femërore të globit prirur për të bllokuar venat e gjakut, ose, më thjesht, për variçe venat. Shpesh palestër për venat me variçe janë të pamundur ose të ndaluar mjek. Ai ka arsye për një ndalim të tillë, të përpiqet për të kuptuar.
Gjatë varices për qëllim uljen e aftësisë së qarkullon gjakut në të gjithë trupin, vijnë nga gjysmën e poshtme të trupit dhe këmbët në zemër. Si rezultat i kësaj, venat fillojë të rritet, fryrje, lënduar.


Presionin e mbetur të gjakut, që ndikojnë në gjak, duke e detyruar atë të rritet në pjesën e sipërme të trupit, gjaku i tillë shtytës është veçanërisht reusable zvogëlimin e muskujve të ekstremiteteve të ulëta. Edhe duke qenë në një gjendje të relaksuar, pa kryer ndonjë aktivitet fizik, këmbët tona janë në gjendje të mirë, dhe kjo është një faktor i gatshem për qarkullimin e duhur të gjakut në trup. Shpesh personi vetë është përgjegjës për keqfunksionimin e sistemit të qarkullimit të gjakut, pa u brengosur për muskujt e këmbëve dhe duke kujtuar kujdesin e tyre vetëm për venat me variçe.


Shkaqet e venat me variçe mund të jetë "punë ndenjur që kërkon lëvizje të vazhdueshme, vende të pakëndshme dhe karrige, këpucë të parregullta dhe të pakëndshme apo këpucë me takë të lartë.
Në mënyrë që të mbajë në masë të muskujve në këmbë kusht drejtë dhe të duhur, shpesh ecin në këmbë, është mirë që të ecin zbathur mbi bar, ujë, rërë, dhënë hipur në një biçikletë, notuar. Ata që e kanë manifestuar këtë sëmundje do të jetë shumë i dobishëm pas një ditë të zënë ose të një këmbë të gjatë ose që qëndron në këmbët e tyre, të kryejë një stërvitje mjaft e thjeshtë - të ngrejë këmbët lart dhe të shtrihem në shpinë. Edhe pse kjo nuk do të zëvendësojë palestër të plotë, por do të sjellë lehtësim të përkohshëm.


Në qoftë se ju vendosni të angazhohen në palestër, ju duhet të konsultoheni me një mjek - fleboloha. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që janë shumë të fillojnë të rritet dhe fryrje venat në këmbë. Pas trajnimit të tilla mund të shfaqen ënjtje të madhe vazhdojnë edhe gjatë pushim dhe relaksim. Prandaj, në qoftë se sëmundja është në këmbët tuaja se nivel kritik, ju duhet të bëni terapi fizike, trajtimin e venat me variçe, por palestër apo ngarkesa të tjera intensive do të duhet të shtyhet.

Nëse situata nuk është sjellë në kushte të tilla të rrezikshme, në qoftë se ju jeni të shqetësuar në lidhje me venat e vogla merimangë, lodhje dhe trishtim në këmbë, dhimbje në këmbët viçat, pastaj pas marrjes së një mjek-fleboloha të ngjarë që ju do të jetë në gjendje për të shkuar në palestër.

Gjimnastikë uji dhe noti - llojet më të mira të trajnimit fizik për venat me variçe, sepse nuk do të jetë barrë aq të forta në këmbën e prekur. Përveç kësaj, presioni, i cili ka ujë, dymbëdhjetë herë më e dendur se presionit të ajrit. Ky funksion do të lejojë të ujit nuk ngecë gjak dhe qarkullojnë në të gjithë trupin. Palestra do të kombinohen ngarkesën më të saktë në zemër të klasave të energjisë, të cilat në masë të madhe lehtëson ekzistencën e venave.

Bending këmbët në pozitë të shtrirë, dhe lëvizjeve të ndryshme këmbët mahatelnыe - ushtrimi optimale e ngarkesave të energjisë.
Edhe pajisjet sportive venat me variçe mund të zgjidhni një imitues biçikletë, e cila përmban mbështetje për mbrapa dhe rutine konfiguruar mënyrë mesatare ushtrim.

Me biçikletë ushtrim kardio është i përshtatshëm bazuar në anën e pasme: ju jeni të relaksuar dhe pedale. Ju mund të bëni "ecën" në një punë rutine në një mënyrë të moderuar.
Yoga, Pilates, vallet orientale apo Amerikës Latine, që shtrihen gjithashtu mund të jenë të angazhuar në të moderuar dhe nën kontrollin e një instruktor me përvojë.

Gjëja më e rëndësishme për ju - zgjedhja nuk është vetëm interesante, por edhe të sigurt për këmbët stërvitje tuaj. Palestër më të mirë nuk fillon kur probleme me enët e gjakut dhe venat e kanë ndjerë tashmë simptomat e para të pakëndshme dhe të shëmtuar, dhe ju ende mund të bëjë punën e trupit në fuqi të plotë. Lëvizja e rregullt të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, dhe lloj e drejtë do të ngarkesës në çdo moshë që të jetë në shëndet të shkëlqyer dhe Wellness.