Marramendje dhe tringëllimë në njerëz


Marramendje dhe tringëllimë në njerëzit, baltë, pse është kjo? Një pjesë e rëndësishme e marrje mendsh dhe jostabilitetit, kur në këmbë për shkak të qafës së mitrës shpinë dhe enët e gjakut të cilat kalojnë në rruaza të qafës së mitrës, atë vertybralnыe kurrizorë apo arterie.
Ajo madje edhe anijet që largohen nga arterie subclavian dhe proceset e tërthor që ndodhin në rruaza të qafës së mitrës, pasi këto anije janë brenda kanaleve të kockave.
Secili proces tërthor i gjashti në rruazë qafës së mitrës e dytë ka një vrimë, dhe ai kalon nëpër arterie vertebral.


Këto rruaza nga njëra anë e mbron atë nga efektet e ndryshme të pakëndshme, nga ana tjetër shkakton atë që ne e quajmë vertybralno sindromi basilar pamjaftueshmërisë dhe kur me kalimin e kohës, shpinë qafës së mitrës, duke filluar për të ndryshuar nën ndikimin e shtetit, të cilin ne e quajmë osteokondroza.
Në këtë rast, nuk janë xhungat ndryshme, spikes, ndërsa lartësia e disqe intervertebral është reduktuar ndjeshëm, në vrima përputhje që janë të lidhura rruaza bëhen më afër me njëri-tjetrin, distanca është reduktuar, dhe arterie vertebral fillon të marrë inatosur, këto rritje kockave.


Nëse ndonjë acarim ajo spazmyruetsya dhe tkurrja bëhet kronike, dhe arterie nuk kalon sasinë e duhur të gjakut që çon në simptome të veçanta, simptoma e parë është jostabiliteti kur ecin, simptomë aktualisht dytë e marramendje, vjellje, vizionin e paqartë dhe tringëllimë në veshët.
Pra, sindromi i parë është marramendje, tringëllimë në njerëzit dhe fenomeneve të tjera që janë formuar nga ngjeshja e vertybralnoy arteries vertebral sepse vertyoblezyralnыy sindromi zhvillohet, duke rezultuar në një mungesë të gjakut në tru.


Tjetër për shkak marramendje, tinitus në njerëz, si edhe ecje paqëndrueshme të shoqëruara me arteriosklerozës. Ajo është shkaktuar nga kolesterolit të lartë, dhe arsyeja është pirja e duhanit, pirja e alkoolit, shpesh ndryshon presion, kryesisht përpjetë, trashje apo diabet.
Kur atherosclerosis zhvillon, pllaka sklerotike gjak pjesërisht mbivendosje qasje për arterieve vertybralnыm në tru, duke shkaktuar këto simptome shfaqen.
Për të reduktuar këto simptoma, ju duhet të marrë aspirinë, statin, e cila stabilizuar duhanpirësit sklerotizues pllakë të lë të cilët kanë diabet, të përpiqet për të trajtuar atë mirë, dhe natyrisht, për të reduktuar peshën.

Me simptoma të tilla, humbje peshe është shkaktari kryesor i çrregullimit të arteries vertybralnoy, për shkak të faktit se yndyrë është ruajtur jo vetëm në të gjithë trupin, përveç se në enët.

Si rezultat i kësaj, aty vjen lezione vaskulare të trurit dhe në qoftë se nuk trajtohet, mund të vijnë çmenduri apo çmenduri, apo fenomene të tjera të lidhura me lezionet e lezioneve vaskulare të trurit.
Kur tringëllimë në veshët dhe marramendje në të njëjtën kohë, ju mund të merrni këto simptome si sindromi Meniere, dhe kanë tendencë për të fajësuar në veshin e brendshëm.

Kjo është një strukturë tre-dimensionale krijuar nga natyra, dhe kjo përcakton pozitën e trupit në hapësirë ​​tre-dimensionale. Ky organ tre-dimensionale është fluide dhe otolity ose gurë veshit, ata janë mikroskopike të vogla, por për shkak të gravitetit dhe pozicionin e trupit, ata lëvizin në të lëngshme dhe të ndikojë nerva dhe truri pastaj përmbledh provat dhe për të përcaktuar pozicionin e trupit, i cili është njeri.

Struktura gjithë tre-dimensionale, me madhësinë e një kokërr të orizit dhe është e vendosur në strukturën e kockave, por brenda të lëngshme dhe pebbles.

Nëse marramendje ndodh me zhurmë në veshët, në këtë rast rrit volumin e lëngjeve dhe krijon një presion fluide në mbaresa nervore dhe fillon marramendje dhe tringëllimë në veshët.
Kjo situatë mund të ndodhë për shkak të lëndimit, dhe bijtë e kronike, sëmundjet infektive. Kjo zakonisht otitis ose inflamacion i veshit të mesëm që shpesh ndodh në fëmijët, nëse nuk shërohet, fenomeni i marramendje dhe tringëllimë në njerëzit do të jenë në moshën e rritur, por ka medikamente që mund të ndihmojë të shpëtoj nga këto simptoma, dhe emërimi i një mjeku duhet të bëjë.


Marramendje dhe tringëllimë në njerëzit mund të fillojnë për të shëruar, vetëm pas një shqyrtimi të plotë të sjelljes dhe rezonancë magnetike e enëve të gjakut dhe rruaza të qafës së mitrës dhe sjelljes me ultratinguj dhe radiografi.
Mjekët duhet të ndihmojë të rivendosur duke përdorur terapi të butë manual, lëvizshmërinë vertebral për të eliminuar compression të arterieve. Gjithashtu për këtë qëllim është përdorur si shpërndarje electrophoresis enzimë të veçantë që është përdorur për të trajtuar osteoarthritis, dhe të aplikojnë gjimnastikë speciale.

Në mënyrë për të rivendosur qarkullimin e anijeve të vogla që janë të përshtatshme në tru, përshkruajnë vasodilating droga të tilla si KRESTOR, Concor, Neiromidin, Cortexin, hlyatylyn dhe të tjerët.
Për të rritur rrjedhjen e gjakut cerebrale dhe për të rritur shpërndarjen e oksigjenit në tru, një person duhet të marrë agjentët nootropic, si dhe vitaminë dhe vitaminë përgatitjet.

Marramendje dhe tinitus në njerëz mund të jetë për shkak të fillimit të depresionit ose neurozë, dhe këto sëmundje nuk mund të jenë të vetëm në formën e tringëllimë, por mund të jetë marramendje rënda, kumbues dhe "mjegull" ne koke, marramendje kështu këta mund të mos jetë i lidhur 'lidhur me punën e aparatit vestibular, kështu që shumë mjekë mund të ngatërrojë këto simptoma me aksident cerebrovascular dhe pacienti do të marrë trajtim të gabuar.

Shpesh marramendje dhe tringëllimë në veshët është një person nga dystonia enëve të gjakut dhe kjo është për shkak të një shkelje të sistemit nervor autonom, i cili rregullon presionin e gjakut, funksionin e organeve të brendshme dhe të enëve të gjakut.